Ազատության հրապարակում բողոքի ակցիա իրականացնող արցախցիներն ընդունել են որոշում՝ իրենց շտաբ-վրանը տեղափոխել Երևանում գործող Արցախի ներկայացուցչության տարածք։ Այդ մասին լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտնել է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Նժդեհ Իսկանդարյանը։
Նա նշել է, որ ֆինանսական լուրջ խնդիրների պատճառով որոշում են կայացրել ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Սամվել Շահրամանյանի առաջարկը, որը մի քանի օր առաջ ներկայացրել է հնարավորություն՝ վրանն Արցախյան ներկայացուցչության տարածք տեղափոխելու համար, որտեղ դրա համար համապատասխան տեղ կհատկացվի, հայտնում է Արմենպրեսը։
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամներն օրերս հանդիպում են ունեցել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակի ներկայացուցիչներից մեկի հետ։
Իսկանդարյանը հայտնել է, որ կառավարության առաջիկա նիստում նախատեսվում է երկարաձգել «40+10» աջակցության ծրագիրը, որը վերաբերում է արցախցիներին։
«Մենք թղթի վրա ներկայացրել ենք բոլոր կետերը, որոնք, ըստ մեզ, բարելավման կարիք ունեն։ Առաջին հերթին դա վերաբերում է բնակարանային ծրագրին։ Մենք ընդառաջ ենք գնացել կառավարությանը, որն ընդունել է, որ մեզ ուղղված ծրագրերը բարելավվելու կարիք ունեն»,- ասել է Իսկանդարյանը։
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի ներկայացուցիչներին ապրիլի 3–ին կառավարությունում փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի հետ հանդիպմանն ասել էին, որ վերադարձ «40+10» աջակցության ծրագրին չի նախատեսվում։ Քննարկումից հետո խորհրդի ներկայացուցիչները ընդգծել են, որ պայքարը շարունակելու են, քանի որ «40+10-ն այլընտրանք չունի»։

Арцахцы, проводившие акцию протеста на площади Свободы, приняли решение перенести свой штаб — палатку на территорию Представительства Арцаха в Ереване. Об этом в интервью СМИ сообщил член Совета по защите прав арцахцев Нжде Искандарян.
Он пояснил, что из-за серьёзных финансовых трудностей они решили принять предложение бывшего президента Нагорного Карабаха Самвела Шахраманяна, который несколько дней назад предложил перенести палатку на территорию представительства. Там будет выделено соответствующее место, сообщает «Арменпресс».
Представители Совета в последние дни провели встречу с сотрудником аппарата вице-премьера Тиграна Хачатряна.
По словам Искандаряна, на ближайшем заседании правительства планируется продлить программу поддержки «40+10», предназначенную для арцахцев.
«Мы представили все пункты, которые, по нашему мнению, нуждаются в улучшении. В первую очередь это касается жилищной программы. Мы пошли навстречу правительству, которое признало, что программы нуждаются в доработке», — отметил Искандарян.
3 апреля в правительстве представителям Совета заявили, что возврат к программе «40+10» не планируется. После обсуждений представители подчеркнули, что продолжат борьбу, так как считают, что у программы нет альтернатив.