Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին և նրա գլխավորած «Լիբերալ կուսակցությանը» դաշնային ընտրություններում հաղթանակի առիթով։ Նա այդ մասին գրառում է հրապարակել X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ջերմորեն շնորհավորում ենք Մարկ Քարնիին և «Լիբերալ կուսակցությանը» Կանադայի դաշնային ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ։ Հայաստանը գնահատում է Կանադայի հետ իր հարաբերությունները՝ հիմնված բարեկամության և ընդհանուր արժեքների վրա։ Ակնկալում ենք հետագայում ամրապնել և խորացնել մեր փոխշահավետ համագործակցությունը»,- գրել է նա։
Կանադայում ապրիլի 28-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Լիբերալ կուսակցությունը վարչապետ Մարկ Քարնիի գլխավորությամբ, խորհրդարանում ստացել է 168 մանդատ, eրկրորդ տեղը զբաղեցրած պահպանողականները ստացել են 144 մանդատ։343 տեղանոց խորհրդարանում մեծամասնություն կազմելու համար կուսակցությունը պետք է ստանա նվազագույնը 172 ձայն։

Prime Minister Nikol Pashinyan has congratulated Canadian Prime Minister Mark Carney and his Liberal Party on their victory in Canada’s federal elections. He posted his message on X.
“Warm congratulations to Mark Carney and the Liberal Party on their victory in Canada's federal elections. Armenia values its relationship with Canada, grounded in friendship and shared values. We look forward to strengthening and deepening our mutually beneficial partnership,” Pashinyan wrote.
In the parliamentary elections held in Canada on April 28, the Liberal Party, led by Prime Minister Mark Carney, secured 168 seats. The Conservative Party came in second with 144 seats. A party must secure at least 172 seats to hold a majority in the 343-seat parliament.