Ապրիլի 29-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիին։Հայոց Հայրապետը ընդգծել է, որ հայ և վրացի ժողովուրդները՝ առաջնորդվելով իրենց քրիստոնեական հավատքով ու արժեքային համակարգով, կարողացել են դիմակայել ժամանակի փորձություններին՝ պահպանելով իրենց ազգային ինքնատիպությունն ու մշակութային դիմագիծը։
Կաթողիկոսն իր գնահատանքն է արտահայտել Վրաստանի իշխանություններին՝ 15 հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցում ցուցաբերած միջնորդական աջակցության և Վրաստանի հայ համայնքի հանդեպ դրսևորած հոգածության համար։
Նա նաև եղբայրական ողջույններ և բարեմաղթանքներ է հղել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Բ-ին։
Ի պատասխան Միխեիլ Կավելաշվիլին գոհունակություն է հայտնել Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներից։ Նա կարևորել է քրիստոնեական հավատքի առանցքային դերը երկու ժողովուրդների հոգևոր, մշակութային և ազգային ինքնության պահպանման, ինչպես նաև պատմական դժվարությունները հաղթահարելու գործում։
Նախագահը վստահեցրել է Վեհափառին, որ Վրաստանը շարունակելու է իր միջնորդական ջանքերը՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության հաստատման, ինչպես նաև գերիների ազատ արձակման նպատակով։
Կավելաշվիլին, ուղեկցվելով հոգևորականների կողմից, այցելել է Մայր Տաճար, ծանոթացել նրա վերանորոգված տեսքին և պատմությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Կիրակոս եպիսկոպոս Դավթյանը, ինչպես նաև երկու երկրների դեսպանները։

30 Апрель 2025 - 08:32 AMT
29 апреля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикос всех армян Гарегин Второй принял президента Грузии Михаила Кавелашвили, находящегося с официальным визитом в Армении. Армянский Патриарх подчеркнул, что армянский и грузинский народы, руководствуясь христианской верой и системой ценностей, смогли преодолеть испытания времени, сохранив свою национальную самобытность и культурное лицо.
Католикос выразил признательность властям Грузии за посредническое участие в возвращении 15 армянских военнопленных, а также за проявленную заботу к армянской общине Грузии.
Он также передал братский привет и благопожелания Католикосу-Патриарху всея Грузии Илии II.
В ответ Михаил Кавелашвили выразил удовлетворение результатами своего официального визита в Армению. Он отметил ключевую роль христианской веры в сохранении духовной, культурной и национальной идентичности обоих народов, а также в преодолении исторических трудностей.
Президент заверил Католикоса, что Грузия продолжит свои посреднические усилия по обеспечению мира, стабильности в регионе и освобождению пленных.
Кавелашвили также посетил Кафедральный собор, ознакомился с его обновлённым обликом и историей, в сопровождении духовенства.
На встрече также присутствовали: архиепископ Натан Ованнисян, директор отдела внешних связей и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина; епископ Мушег Бабаян, глава административного отдела; епископ Вирайоц Тема Киракос Давтян, а также послы двух стран.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки армянского населения, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут повлечь пожизненное заключение. 17 января в Баку начались политически мотивированные судебные процессы.