Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև միգրացիայի ոլորտում համագործակցությանն ուղղված համաձայնագիրը ։Փաստաթղթով սահմանվել են համագործակցության մի քանի առանցքային ուղղություններ՝ վիճակագրական, իրավական և գիտամեթոդական տվյալների փոխանակում, քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում, փորձի փոխանցում, ինչպես նաև գործնական օժանդակություն՝ առաջացող խնդիրների լուծման հարցում։ Նշվել է նաև միգրանտների ու նրանց ընտանիքների անդամների բնակության իրավունքի պաշտպանություն և կացության կարգավիճակի հարցերի համատեղ վերլուծություն։
Կողմերը պայմանավորվել են փոխադարձության սկզբունքով ստեղծել արդյունավետ և արագ գործընթացներ՝ միգրացիոն հարցերը կարգավորելու համար՝ ձգտելով ապահովել իրավական հստակություն՝ երկկողմ գործընկերությանը ամուր հիմք տալու նպատակով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բոլոր այս գործողությունները ենթակա են իրականացվելու երկու երկրների ազգային օրենսդրության և միջազգային ստանձնած պարտավորությունների համաձայն։
Նշվել է, որ համաձայնագրի վավերացումը համահունչ է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրին՝ ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության ամրապնդման և այդ երկրների հետ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2024–ի ապրիլի 15-ին՝ Երևանում, և այժմ այն ուղարկվելու է Ազգային ժողով՝ վավերացման։

Правительство Армении одобрило соглашение с Казахстаном о сотрудничестве в сфере миграции. Документ предусматривает несколько ключевых направлений взаимодействия: обмен статистическими, правовыми и научно-методическими данными, информационный обмен о гражданах, передача опыта, а также практическая поддержка в решении возникающих проблем. В тексте подчеркивается необходимость защиты прав на проживание мигрантов и членов их семей, а также совместного анализа вопросов, связанных с их правовым статусом.
Как сообщает «Арменпресс», стороны договорились создать эффективные и оперативные механизмы регулирования миграционных вопросов на основе взаимности, стремясь обеспечить правовую определенность и укрепить двустороннее сотрудничество.
Все положения соглашения подлежат реализации в соответствии с национальными законодательствами двух стран и их международными обязательствами.
Отмечено, что ратификация документа соответствует программе правительства Армении на 2021–2026 годы, направленной на укрепление сотрудничества в рамках СНГ и углубление отношений с государствами-участниками.
Соглашение было подписано 15 апреля 2024 года в Ереване и направляется в Национальное собрание для ратификации.