Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի դեմ մեղադրանք կներկայացվի։ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հրապարակել է որոշումը, որով բավարարել է Գաբրիելյանի նկատմամբ հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ գլխավոր դատախազի միջնորդությունը։
Այժմ ԲԴԽ–ն քննում է դատախազի երկրորդ միջնորդությունը՝ Գաբրիելյանին կալանավորելու համաձայնության տրամադրման հարցով, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Քրեական գործը, որի շրջանակում դատավորի նկատմամբ հետապնդում է նախապատրաստվում, առնչվում է կաշառք ստանալու փաստին։ Գործի տվյալներով՝ Գաբրիելյանը կաշառք է պահանջել և ստացել՝ նպաստելով մեղադրյալի գործի ձգձգմանը, որպեսզի այն հետագայում դադարեցվի վաղեմության ժամկետի անցման հիմքով։ Նշված գործի շրջանակում արդեն երկու անձ կալանավորվել է, այդ թվում՝ դատավորի օգնականը, ով մեղադրվում է օժանդակելու մեջ։
ՀՔԾ վարած գործի շրջանակում ապրիլի 29–ին խուզարկություններ են իրականացվել դատարանի շենքում։ Դրանից հետո Արտուշ Գաբրիելյանը բերման է ենթարկվել հենց դատարանից։ Ըստ տարածված տեղեկությունների՝ բերման ենթարկելու ժամանակ նրա ձեռքերը ոլորել են ու պառկեցրել են։ Փաստաբանները, սակայն, հերքել են Գաբրիելյանին բերման ենթարկելիս ուժի գործադրման մասին լուրերը։
Արտուշ Գաբրիելյանը նաև առաջին դատավորն է, որն անցնում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով։ Ըստ Գլխավոր դատախազության՝ Գաբրիելյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պետք է բռնագանձել 5 անշարժ գույք, 4 տրանսպորտային միջոց, 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն, 62 միլիոն 811 հազար դրամ և 1 բնակելի տան միջին շուկայական արժեքի չափով գումար:

30 Апрель 2025 - 15:08 AMT
Высший судебный совет Армении удовлетворил ходатайство генерального прокурора о привлечении к ответственности судьи Артуша Габриеляна из суда общей юрисдикции Еревана. В настоящее время ВСС рассматривает второе ходатайство — о даче согласия на его арест, сообщает «Пастинфо».
Уголовное дело связано с получением взятки: по данным следствия, Габриелян требовал и получил деньги за затягивание дела обвиняемого с целью его последующего прекращения по сроку давности. В рамках этого дела уже арестованы двое, включая помощника судьи, обвиняемого в содействии.
29 апреля сотрудники Специальной следственной службы провели обыски в здании суда. После этого Габриелян был задержан прямо в суде. По распространившимся данным, при задержании ему выкрутили руки и повалили на землю, однако адвокаты опровергли сведения об использовании силы.
Артуш Габриелян также стал первым судьей в Армении, в отношении которого инициировано дело о конфискации имущества незаконного происхождения. Генпрокуратура требует конфисковать в пользу государства 5 объектов недвижимости, 4 автомобиля, долю в юридическом лице, 62 млн 811 тыс. драмов и сумму, равную средней рыночной стоимости жилого дома у Габриеляна и связанных с ним лиц.