ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը կարծիքներ են փոխանակել նաև ԵՄ-Հայաստան նոր «Գործընկերության օրակարգի» ընթացքի վերաբերյալ։
Մարագոսը նաև տեղեկացրել է վիզաների ազատականացման գործընթացում գրանցված դրական տեղաշարժերի մասին՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում շարունակական ու փոխշահավետ աշխատանքը չափազանց կարևոր է։
Զրույցի ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել մի շարք ոլորտային նախաձեռնություններին ու ծրագրերին, որոնք կյանքի են կոչվում ԵՄ-ի աջակցությամբ։ Մասնավորապես, քննարկվել են էներգետիկայի, կրթության, տնտեսության և այլ ոլորտների համագործակցության հեռանկարները։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը ներկայացրել է Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումների սպասվող ծրագիրը՝ նշելով դրանց ներառական բնույթն ու նշանակությունը Հայաստանի քաղաքացիների իրազեկության բարձրացման և ԵՄ-Հայաստան կապերի խորացման համատեքստում։
Հանդիպման առանցքում գտնվել են նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը միտված բարեփոխումները, ինչպես նաև ԵՄ-ի աջակցությամբ իրականացվող հումանիտար ու սոցիալական ծրագրերը։
Երկու կողմն էլ ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է շարունակել համագործակցությունը՝ ուղղված հարաբերությունների խորացմանն ու նոր ծրագրերի համատեղ իրականացմանը։

Президент Армении Ваагн Хачатурян и глава делегации Европейского союза в Армении, чрезвычайный и полномочный посол Василис Маргос обсудили ход реализации новой «Партнерской повестки» между ЕС и Арменией.
Маргос проинформировал Хачатуряна о зафиксированных положительных сдвигах в процессе либерализации визового режима, подчеркнув важность продолжения взаимовыгодного и устойчивого сотрудничества в этой сфере.
Стороны также обсудили различные инициативы и программы, реализуемые при поддержке ЕС. В центре внимания оказались перспективы сотрудничества в энергетике, образовании, экономике и других секторах.
Посол ЕС представил программу предстоящих мероприятий, приуроченных ко Дню Европы, отметив их инклюзивный характер и значимость в контексте повышения осведомленности граждан Армении и углубления связей с ЕС.
На встрече также обсуждались реформы, направленные на укрепление демократических институтов, а также гуманитарные и социальные программы, реализуемые при поддержке Европейского союза.
Обе стороны подчеркнули необходимость продолжения сотрудничества ради углубления отношений и реализации новых совместных проектов.
26 марта Национальное собрание Армении утвердило во втором и окончательном чтении законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Правительство поддержало инициативу 9 января — она была предложена гражданским движением «Еврокве». ЕС пока официально не пригласил Армению к членству, а оппозиция назвала документ юридически абсурдным. Президент подписал закон. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Армения не сможет «сидеть на двух стульях» и будет вынуждена выбрать между ЕАЭС и ЕС.