ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով Նոր Նորքի թաղապետարանում տեղի ունեցած ծեծկռտուքին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարի ու մյուս պաշտոնյաների վարքը, «խմբով մարդուն լկտիաբար ծեծելն ուղղակի խուժանություն է, անարգանք պետության ու պետականության նկատմամբ»:
«Սա քաղաքական բարձրագույն հովանավորության արդյունք է, որը պետական համակարգ է տեղափոխել քրեական բարքեր»,-ասել է նա։
Ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը, ով մարմնական վնասվածքներ է ստացել Նոր Նորքի վարչական ղեկավար Տիգրան Տեր–Մարգարյանի և նրա ենթակաների հետ թաղապետարանում ծեծկռտուքի ժամանակ, տեղափոխվել է հիվանդանոց՝ ստացիոնար բուժման կարիքով։
Թաթոյանն ընդգծել է, որ ՔՊ վերնախավը պաշտոնների է նշանակում մարդկանց, ովքեր իրենց քննադատողների հետ մտնում են «քրեական ռազբորկաների» մեջ և խեղում պետականության արժեքը:
«Դեռ մի հատ էլ խմբով արդարացնում են տեղի ունեցածըինչ-որ քաղաքական հարցերի հղում անելով այդ կերպ ապացուցելով, որ նեղ քաղաքական ու անձնական շահերը բարձր են պետությունից: Սա դարձել է մեր պետականության գլխավոր սպառնալիքներից:
Պաշտոնյաները պարտավոր են հանդուրժել խիստ, ցնցող քննադատությունը ու նման արձագանքի որևէ իրավունք չունեն: Առավել լկտիություն է նման արձագանքը լրագրողական տեսախցիկների առաջ և ուղիղ եթերում` գիտակցելով, որ իրենց դիտում է հանրությունը:
Արթուր Չախոյանի նկատմամբ նման վարքագիծ ցուցաբերած պաշտոնյաներին քրեական հետապնդման և հետագայում նրանց քրեական պատասխանատվության չենթարկելը կնշանակի տեղի ունեցածի արդարացում, իշխանական շարունակական հովանավորություն»,- գրել է Թաթոյանը։
Ապրիլի 30–ի առավոտյան Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմում թաղապետարանի աշխատակիցները՝ թաղապետի մասնակցությամբ ծեծի են ենթարկել ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին, որը թաղապետարան էր եկել մասնակցելու հանրային քննարկմանը։ Ոստիկաններն Չախոյանին տարել էին ոստիկանություն, այնուհետև նա տեղափոխվեց հիվանդանոց։
Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 5-րդ կետերի հատկանիշներով (մի խումբ անձանց կողմից ֆիզիկական ներգործությունը)։

Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян назвал избиение активиста Артура Чахояна чиновниками в Нор Норке прямым следствием политического покровительства и угрозой государственности.
В своём посте на Facebook он осудил действия главы администрации ереванского административного района Нор Норк Тиграна Тер-Маргаряна и его подчинённых, отметив, что «толпой избивать человека дерзким образом — это просто гопничество и неуважение к государству».
«Это результат политического покровительства на самом высоком уровне, которое внедряет в систему управления криминальные нравы», — написал он.
Активист Артур Чахоян получил телесные повреждения в результате драки с участием Тер-Маргаряна и сотрудников его аппарата, после чего был госпитализирован и нуждается в стационарном лечении.
Татоян подчеркнул, что руководство правящей партии «Гражданский договор» назначает на должности людей, которые вступают с критиками во «внутренние криминальные разборки», разрушая основы государственности.
«Более того, они коллективно оправдывают случившееся, ссылаясь на какие-то политические вопросы, доказывая тем самым, что личные и политические интересы для них важнее государства. Это стало одной из главных угроз нашей государственности», — отметил он.
По его словам, чиновники обязаны терпимо относиться к резкой критике и не имеют никакого права на такие реакции. Он назвал особенно возмутительным тот факт, что инцидент произошёл перед камерами и в прямом эфире, когда действия чиновников видит вся страна.
Татоян добавил, что отказ от уголовного преследования виновных будет означать легализацию насилия и продолжение политического покровительства.
30 апреля утром в здании администрации Нор Норка сотрудники аппарата, включая самого главу района, избили активиста Артура Чахояна, который пришёл на общественные слушания. После инцидента он был задержан полицией, а затем доставлен в больницу.
По факту произошедшего возбуждено уголовное дело по части 2 статье 195 УК Армении (физическое насилие, совершённое группой лиц по предварительному сговору).