Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի վարչական ղեկավար Վահան Զաքյանը, անդրադառնալով սոցիալական ցանցերում տարածված կարճ տեսանյութին, որտեղ կրակոցների ձայներ են լսվում գյուղում, ասել է, որ դրանք գյուղի ուղղությամբ չեն եղել, հայտնում է Factor.am-ը։
«Կրակոցի ձայներ քիչ են լսվել՝ «սուտի- մուտի» կրակոցներ են եղել։ Գյուղի ուղղությամբ կրակոցներ չեն եղել»,- ասել է նա։
Վահան Զաքյանը հավելել է, որ վերջին օրերին կրակոցների ձայներ երբեմն լսվում են, սակայն դրանք Խոզնավարի ուղղությամբ չեն լինում։
Ապրիլի 29-ին Սյունիքի մարզի Խնածախ, Վաղատուր և Խոզնավար բնակավայրեր այցելել են տարածքային կառավարման և էկոնոմիկայի նախարարներ Դավիթ Խուդաթյանն ու Գևորգ Պապոյանը՝ գիշերելով Խնածախում։
Ապրիլի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ երեկոյան ժամը 22:20-ի սահմանում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է մեկ բնակելի տուն։
Նախքան այս միջադեպը, Ադրբեջանը մի քանի շաբաթ շարունակ տարածել է տեղեկատվություն, թե հայկական կողմը կրակում է, սակայն այդ պնդումները պաշտոնական Երևանը հետևողականորեն հերքել է։

Руководитель села Хознавар в Сюникской области Ваган Закян опроверг сообщения о стрельбе по селу, появившиеся в коротком видео, распространившемся в соцсетях, сообщает «Factor.am ».
«Выстрелов было немного — это были “пустые, случайные” выстрелы. В сторону села стрельбы не было», — отметил Закян.
Он добавил, что в последние дни выстрелы иногда действительно слышны, но они не направлены в сторону Хознавара.
29 апреля министры территориального управления и экономики Армении Давид Худадтян и Геворг Папоян посетили сёла Хнацах, Вагатур и Хознавар, проведя ночь в Хнацахе.
23 апреля Министерство обороны Армении сообщило, что в 22:20 подразделения Вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Хознавар в Сюникской области, в результате чего был повреждён один жилой дом. До этого инцидента Азербайджан в течение нескольких недель распространял информацию о якобы стрельбе со стороны Армении, однако официальный Ереван последовательно опровергал эти заявления.