ՄԱԿ-ի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման 4-րդ փուլի՝ Հայաստանի ազգային զեկույցի քննարկման շրջանակում, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ։ Քննարկվել են Հայաստանի և ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը ներկայացրել է Հայաստանում մարդու իրավունքների բնագավառում ընթացող բարեփոխումները։
Երկու կողմերն էլ կարևորել են գործընկերության շարունակականությունն՝ ընդգծելով Գրասենյակի փորձագիտական ներուժի դերը։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումներին՝ հատուկ նշելով միջպետական խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման անհրաժեշտությունը։ Նա ընդգծել է նաև հումանիտար հարցերի՝ այդ թվում անհետ կորածների ճակատագրի բացահայտման ու Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդ դարձած խաղաղ քաղաքացիների ազատ արձակման հարցերի լուծման կարևորությունը։

1 Май 2025 - 11:12 AMT
В рамках обсуждения национального доклада Армении на четвёртом этапе Всеобщего периодического обзора ООН, заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком. На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Арменией и Управлением Верховного комиссара.
Абисогомонян представил текущие реформы в сфере прав человека, реализуемые в Армении.
Обе стороны подчеркнули важность продолжения партнёрства, выделив экспертный потенциал Управления как ключевой ресурс.
Абисогомонян также обратил внимание Тюрка на последние события, касающиеся нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, акцентировав необходимость подписания межгосударственного мирного соглашения. Он также подчеркнул важность решения гуманитарных вопросов — выяснение судьбы пропавших без вести, а также освобождение армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане.