Ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի փաստաբան Վահե Եփրիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ փորձ է արվում ծածկադմփոց անել Նոր Նորքի թաղապետի և մյուսների գործողությունները։
Նա հայտնել է, որ Չախոյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297 ֊րդ հոդվածի 2 ֊րդ մասի 1 ֊ին և 3 ֊րդ կետերով։
«Իրավական ֆարսը շարունակվում է։
Ակնհայտ հանցագործության համար անձինք ոչ կանչվել են, ոչ վերջիններիս հետ կոնկրետ քննչական ֊ դատավարական գործողություններ են կատարվել, իսկ քաղաքացիական ակտիվիստը քաղաքացիական ակցիա իրականացնելու համար մեղադրվում է։
Նախորդիվ արտահայտածս մտահոգությունը, ցավոք, բայց հետզհետե իրականանում է` փորձ է կատարվում ծածկադմփոց անել Նոր Նորքի առերևույթ հանցագործ թաղապետի ու իր հանցակիցների գործողությունները` դրանք բարդելով կրկնում եմ` քաղաքացիական ակցիա իրականացնող անմեղ անձի վրա, ով այս պատմության մեջ կարող է ունենալ բացառապես մեկ դատավարական կարգավիճակ` տուժողի»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ապրիլի 29-ին Չախոյանը Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանի հետ միասին գնացել է Նոր Նորքի թաղապետարանի շենք՝ հանդիպելու Տեր–Մարգարյանի հետ, սակայն այդ հանդիպումը չի կայացել։ Փոխարենը, շենքի առաջին հարկում Մանուկյանը կախել է Տեր–Մարգարյանի լուսանկարները և վրան յոգուրտ լցրել՝ նշելով, որ դա պատասխան է վերջինիս կողմից հնչեցված հայհոյանքներին։
Ապրիլի 30-ին Նոր Նորքի վարչական ղեկավարի աշխատակազմում նախատեսված է եղել հանրային քննարկում, և Արթուր Չախոյանը կրկին այցելել է թաղապետարան՝ պահանջելու բացատրություն իր հանդեպ հնչեցված սեռական բնույթի հայհոյանքների համար։ Ընդունարանում նրան ծեծի են ենթարկել թաղապետարանի աշխատակիցները, որին միացել է նաև վարչական շրջանի ղեկավարը։

1 Май 2025 - 14:04 AMT
Ваге Еприкян, адвокат гражданского активиста Артура Чахояна, сообщил на своей странице в Facebook, что предпринимаются попытки замять действия главы административного района Нор Норк и других лиц, причастных к инциденту с насилием.
Он отметил, что в отношении Чахояна возбуждено публичное уголовное преследование по статье 297, часть 2, пункты 1 и 3 Уголовного кодекса Армении.
«Юридический фарс продолжается. По факту очевидного преступления никто не вызван, в отношении них не проводятся следственные или судебные действия, а гражданского активиста обвиняют за проведение акции», — написал Еприкян.
Он вновь выразил обеспокоенность тем, что происходит попытка переложить вину за действия, совершённые, по его словам, преступным главой района и его сообщниками, на невиновного человека. «Этот человек может иметь в данной истории лишь один процессуальный статус — потерпевшего», — подчеркнул адвокат.
29 апреля Чахоян вместе с членом ереванского Совета старейшин от фракции «Мать Армении» Месропом Манукяном пришёл в здание управы Нор Норка для встречи с Тер-Маргаряном. Встреча не состоялась, и Манукян в знак протеста облил йогуртом фотографии главы района.
30 апреля, во время назначенного общественного обсуждения, Чахоян вновь посетил управу с требованием объяснить оскорбления сексуального характера, прозвучавшие в его адрес. В приёмной его избили сотрудники управы, к избиению, как сообщается, присоединился и сам глава района.