Մայիսի 1-ին Ժնևում՝ ՄԱԿ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման (ՀՊԴ) աշխատանքային խմբի 49-րդ նստաշրջանի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի կողմից ներկայացված չորրորդ շրջանի ազգային զեկույցի քննարկումը։ Զեկույցում վերլուծվել են վերջին չորսուկես տարիներին Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում գրանցված զարգացումները, առկա խոչընդոտներն ու ապագա հեռանկարները։
ՀՊԴ նիստի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրել է մանրամասն հաշվետվություն՝ անդրադառնալով նախորդ շրջանի դիտարկումների հիման վրա տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքին։ Պատվիրակությունը ղեկավարած Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը իր բացման խոսքում ներկայացրել է Հայաստանի վերջին տարիների առաջընթացը տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների իրականացման ուղղությամբ։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն մարտահրավերների վրա, որոնց Հայաստանը բախվել է հաշվետու ժամանակահատվածում։ Դրանց թվում նա առանձնացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մոտ 115,000 հայերի խնդիրները, ինչպես նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների ու պատանդառված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման անհրաժեշտությունը, անհետ կորած և բռնի անհետացած անձանց ճակատագրերի հստակեցման կարևորությունը։
ՀՀ չորրորդ շրջանի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցի քննարկումը լայն հետաքրքրություն է առաջացրել միջազգային հանրության շրջանում։ Մոտ 100 անդամ պետությունների ներկայացուցիչներ հանդես են եկել ելույթներով՝ հիմնականում ընդգծելով մարդու իրավունքների ոլորտում Հայաստանի արձանագրած դրական զարգացումներն ու իրականացված բարեփոխումները, այդ թվում՝ օրենսդրական և համակարգային բնույթի։
Զեկույցը պատրաստվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգմամբ՝ բոլոր պետական կառույցների ներգրավմամբ, ինչպես նաև կազմակերպվել են դրա հանրային քննարկումներ։

On May 1, during the 49th session of the UN Human Rights Council’s Universal Periodic Review (UPR) Working Group in Geneva, Armenia presented its fourth national report, detailing developments, challenges, and future prospects in the field of human rights over the past four and a half years.
Armenia’s delegation delivered a comprehensive presentation reviewing the implementation of recommendations from the previous review cycle. In his opening remarks, Robert Abiboghomonyan, who led the delegation, outlined progress in economic, social, cultural, political, and civil rights.
Abiboghomonyan drew particular attention to the challenges Armenia has faced in the reporting period, especially the plight of around 115,000 Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, the continued detention of Armenian prisoners of war and kidnapped civilians in Azerbaijan, and the urgent need to clarify the fate of missing and forcibly disappeared persons.
Armenia’s report generated strong international interest. Representatives of nearly 100 UN member states delivered remarks, mostly commending the progress Armenia has achieved in human rights, including legislative and systemic reforms.
The report was coordinated by the Ministry of Foreign Affairs with input from all state agencies and included public consultations.