Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հայտարարում է, որ 2025 թվականի մայիսի 2-ից սկսած իր գործունեությունը կծավալվի Արցախի ներկայացուցչության շենքում՝ Երևան քաղաքի Նաիրի Զարյան փողոցի 17Ա հասցեում։
Քաղաքացիներին կընդունեն մայիսի 5–ից։
«Այս ժամանակահատվածում մեր համաքաղաքացիները կարող են իրենց հուզող հարցերն ու խնդիրները, ինչպես նաև առաջարկությունները ներկայացնել Խորհրդի Ֆեյսբուքյան էջին՝ հաղորդակցության համար։
Սկսած մայիսի 5-ից քաղաքացիները կկարողանան անձամբ այցելել ներկայացուցչության շենք, հանդիպել Խորհրդի անդամներին, քննարկել իրենց հարցերն ու առաջարկները և անհրաժեշտության դեպքում դրանք փոխանցել համապատասխան մասնագիտական խմբերին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ազատության հրապարակում բողոքի ակցիա իրականացնող արցախցիներն ընդունել են որոշում՝ իրենց շտաբ-վրանը տեղափոխել Երևանում գործող Արցախի ներկայացուցչության տարածք։ Այդ մասին լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտնել էր Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Նժդեհ Իսկանդարյանը՝ նշելով, որ կառավարության առաջիկա նիստում նախատեսվում է երկարաձգել «40+10» աջակցության ծրագիրը, որը վերաբերում է արցախցիներին։ Դրան հաջորդած կառավարության նիստում ծրագիրը երկարացվեց 2 ամսով։

The Council for the Protection of the Rights of Artsakh Armenians announced that beginning May 2, 2025, it will operate from the building of the Artsakh Representation located at 17A Nairi Zaryan Street, Yerevan.
In-person consultations with citizens will begin on May 5.
“Until then, residents may send their concerns, questions, and suggestions to the Council’s Facebook page for communication,” the statement reads.
Starting May 5, citizens will be able to visit the office, meet with council members, discuss their concerns and proposals, and—if needed—have them referred to relevant expert groups.
Previously, it was reported that protesters from Artsakh camping at Liberty Square had decided to relocate their tent headquarters to the premises of the Artsakh Representation in Yerevan. Council member Nzhdeh Iskandaryan stated this to the media, adding that the government planned to extend the '40+10' assistance program for Artsakh Armenians. The program was later extended by two months during a Cabinet meeting.