«Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ խմբակցությունը մշտապես աջակցել է այն բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք միտված են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելուն։ Ըստ խմբակցության, Փաշինյանի հեռացումը շարունակում է դիտվել որպես պետության ու ժողովրդի համար կենսական հրամայական։ Խմբակցությունը հստակեցրել է, որ հենց իրենք են առաջինը առաջ քաշել իմպիչմենտի իրավական մեխանիզմի կիրառման գաղափարը։
Հայտարարության մեջ ընդգծված է. «Նիկոլ Փաշինյանին իմպիչմենտի միջոցով անվստահություն հայտնելու քաղաքական և իրավական ծանրակշիռ հիմքերն առկա են։ Մյուս կողմից գործող վարչապետին անվստահություն հայտնելն Ազգային ժողովում կարող է քննարկվել միայն այն դեպքում, երբ առնվազն 36 պատգամավոր տրամադրի գործընթացի մեկնարկի համար անհրաժեշտ ստորագրություն։ Գործընթացի հաջողության համար պահանջվում է նվազագույնը 54 ձայն՝ ԱԺ պատգամավորների պարզ մեծամասնությունը։
Նաև ակնհայտ է՝ առանց փողոցում ձևավորված հզոր, համաժողովրդական ճնշման անհնար է իմպիչմենտի հաջողության համար անհրաժեշտ՝ շուրջ երկու տասնյակ հավելյալ ձայների ապահովումը։ Ավելին, նույնիսկ այդպիսի ճնշումը վերջնական չի երաշխավորում անհրաժեշտ ձայների ապահովումը:
Նախաձեռնության հեղինակները քաղաքական կուսակցություններ կամ շարժումներ չեն ներկայացնում և, ըստ էության, որևէ քաղաքական պատասխանատվություն չեն կրում իմպիչմենտի հավանական ձախողման և դրա հետևանքների համար։
Այսօրվա դրությամբ նույնպես տեսանելի չէ նրանց կարողությունը հաջողության համար անհրաժեշտ ընդվզող զանգվածի գեներացման հարցում։ Այս ամենը խմբակցության մոտ կասկածներ է առաջացնում նախաձեռնության իրական նպատակների վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, «Հայաստան» խմբակցությունը միաձայնությամբ վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու մեր բոլոր 28 պատգամավորների ստորագրությունները իմպիչմենտի գործընթացի մեկնարկի համար, եթե նման գործընթաց նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Խմբակցությունը նաև անընդունելի է համարում իր պատգամավորներին թիրախավորելու, շանտաժի լեզվով խոսելու փորձերը, որոնք անպատասխան չեն կարող մնալ:
«Այս գործելաոճը կասկածներ է առաջացնում՝ արդյո՞ք նախաձեռնությունը ուղղված է Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելուն, թե՞ դրա տակ թաքնված է «Հայաստան» խմբակցությանը թիրախավորելու նպատակ»,- նշված է հայտարարության մեջ։

The Armenia faction has unanimously reaffirmed its readiness to contribute the signatures of all 28 of its MPs to initiate Prime Minister Nikol Pashinyan’s impeachment, provided the organizers of the initiative secure the additional 8 required signatures and publicly confirm their ability and responsibility to mobilize the necessary public support.
In a public statement, the faction emphasized it has consistently supported initiatives aimed at removing Pashinyan from office, considering his ouster a vital necessity for the nation. The statement also clarified that the faction was the first to propose applying the legal mechanism of impeachment.
The faction stressed that there are serious legal and political grounds for initiating a no-confidence motion. However, the process can only begin in parliament if at least 36 MPs sign the initiative, with a final vote requiring a simple majority of 54 votes.
The Armenia faction warned that achieving this threshold is impossible without strong, mass public pressure from the streets. Even then, such pressure does not guarantee the required number of votes.
The statement also questioned the ability of the current initiators—who do not represent political parties or movements—to generate this mass protest or to bear political responsibility for a possible failure.
Due to these concerns, the faction expressed doubt about the true objectives of the impeachment initiative. Nevertheless, it confirmed its willingness to provide all 28 signatures if the missing 8 are secured and organizers publicly declare their readiness to lead the necessary public mobilization.
The faction also condemned any attempts to target its members or speak to them in threatening terms, warning that such behavior will not go unanswered.
“This conduct raises the question of whether the initiative truly aims to remove Nikol Pashinyan, or if it is actually meant to target the Armenia faction,” the statement concluded.
On April 28, individual letters from the We Are Awake movement were delivered to all MPs, urging them to initiate a no-confidence motion against Nikol Pashinyan within a 10-day timeframe.