Հայաստանը տարածաշրջանի առաջատարն է մամուլի ազատության ցուցանիշով։ Այդ են վկայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության հրապարակած մամուլի ազատության 2025 թվականի համաշխարհային ինդեքսի տվյալները։
Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ 2024–ի համեմատ բարձրանալով 9 հորիզոնականով և զբաղեցնելով 180 երկրների շարքում 34-րդ տեղը, հայտնում է Factor.am-ը։
2024–ին Հայաստանը եղել է 43-րդ տեղում՝ 71․6 միավորով, իսկ 2023-ին՝ 49-րդ հորիզոնականում՝ 70․61 միավորով։
Վրաստանը նահանջել է 11 հորիզոնականով՝ հասնելով 114-րդ տեղին, Ադրբեջանը՝ 167-րդն է՝ 3 տեղով նահանջով, Թուրքիան զբաղեցնում է 159-րդ տեղը՝ 1 հորիզոնական կորցնելով, Իրանը մնացել է 176-րդ տեղում, իսկ Ռուսաստանը զիջել է 9 հորիզոնական՝ դառնալով 171-րդ։
Զեկույցում նշվում է, որ թեև լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական ճնշումները շարունակում են լինել ազատ մամուլի նկատմամբ հարձակումների ամենավառ դրսևորումը, սակայն տնտեսական ճնշումը նույնպես լուրջ, թեև պակաս տեսանելի սպառնալիք է համարվում։ Այս տարում մամուլի ազատության տնտեսական ցուցանիշը շարունակել է անկումը՝ հասնելով ծայրահեղ վտանգավոր մակարդակի։
Ըստ զեկույցի, ամբողջ աշխարհում մամուլի ազատության վիճակը առաջին անգամ գնահատվել է որպես «դժվար»։ Հատկապես ընդգծվում է լրատվամիջոցների նկատմամբ աճող տնտեսական ճնշումը, որը պայմանավորված է գովազդի վերահսկմամբ, պետական աջակցության բացակայությամբ կամ դրա անհավասար բաշխմամբ։ Տվյալները վկայում են, որ լրատվամիջոցներն այսօր հայտնվել են խիստ բարդ վիճակում՝ խմբագրական անկախության և ֆինանսական գոյատևման միջև։
.Ըստ զեկույցի, մամուլի ազատության տնտեսական անկայունությունը խաթարել է նույնիսկ համեմատաբար բարձր վարկանիշ ունեցող երկրներին, ինչպես Հարավային Աֆրիկան (27-րդ տեղ) և Նոր Զելանդիան (16-րդ տեղ)։ ԶԼՄ-ների մասշտաբային փակում է արձանագրվել 34 երկրում, ներառյալ Նիկարագուան, Բելառուսը, Մյանման, Սուդանը և Աֆղանստանը, որտեղ լրատվամիջոցների ֆինանսական դժվարությունները խորանում են քաղաքական ճնշումների արդյունքում։
ԱՄՆ-ն (57-րդ տեղ) առանձնանում է որպես ամենածանր տնտեսական ճգնաժամ ապրող երկիր. տնտեսական ցուցանիշները վերջին երկու տարում կրճատվել են ավելի քան 14 կետով։ Տեղական լրագրությունը կանգնած է ֆինանսական գոյատևման վտանգի առաջ, մասնավորապես Արիզոնայում, Ֆլորիդայում, Նևադայում և Փենսիլվանիայում։ Լրագրողների 60%-ից ավելին պնդել է, որ դժվար է լրագրությամբ ապրուստ վաստակել, իսկ 75%-ը վստահ է, որ լրատվամիջոցների տնտեսական կենսունակությունն սպառնալիքի տակ է։ Թրամփի նոր նախագահությունը սրել է այս խնդիրները՝ օգտագործելով տնտեսական լծակները՝ մամուլին ճնշելու նպատակով, այդ թվում՝ «Ամերիկայի ձայնի» և «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի ֆինանսավորման կրճատումը։
Մեդիա տնտեսության անկման պատճառներից է նաև GAFA-ի՝ Google, Apple, Facebook, Amazon և Microsoft-ի թվային գերակայությունը։ Նրանց չկարգավորվող հարթակները խլում են գովազդային եկամուտների զգալի մասը՝ խաթարելով ավանդական լրատվամիջոցների ֆինանսական հիմքը։ Միայն 2024 թվականին սոցիալական ցանցերում գովազդի ծախսերը աճել են 14%-ով՝ հասնելով 247․3 միլիոն դոլարի։
Լրատվամիջոցների սեփականության կենտրոնացումն էլ մեկ այլ սպառնալիք է. 46 երկրում ԶԼՄ-ների սեփականությունը կամ խիստ կենտրոնացված է, կամ ամբողջությամբ պետության վերահսկողության տակ։ Դրա վառ օրինակն են Ռուսաստանը և Հունգարիան, իսկ Վրաստանում «արտաքին ազդեցության» մասին օրենսդրությունը խոչընդոտում է միջազգային ֆինանսավորմանը։
Հայաստանում, ինչպես նաև Լիբանանում, Հնդկաստանում և Բուլղարիայում, մամուլի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ կախված են պետական կամ բիզնես հովանավորությունից՝ սահմանափակելով ֆինանսական անկախությունը։ Նման տնտեսական համակարգը տարածված է 21 երկրում։
Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ աշխարհում մամուլի ազատության վիճակը շարունակում է վատթարանալ։ 2025 թվականին այս միտումը հասել է նոր կարմիր գծի՝ երկրների մեծ մասում գնահատման միավորները նվազել են։ Ըստ քարտեզի, աշխարհի բնակչության 56.7%-ը ապրում է երկրներում, որտեղ մամուլի ազատություն գրեթե գոյություն չունի։ Պաղեստինում, որտեղ լրագրողները ենթարկվել են իսրայելական բանակի ճնշման, սպանվել է լրատվամիջոցների մոտ 2000 աշխատակից։

2 Май 2025 - 09:46 AMT
Армения стала лидером региона по уровню свободы прессы согласно Индексу свободы прессы 2025 года, опубликованному организацией «Репортеры без границ» (RSF). Страна поднялась на девять позиций по сравнению с предыдущим годом, заняв 34-е место среди 180 государств.
В 2024 году Армения занимала 43-е место с 71,6 баллами, а в 2023 году — 49-е место с 70,61 баллом. Соседние страны продемонстрировали ухудшение показателей: Грузия опустилась на 11 позиций до 114-го места, Азербайджан — на три позиции до 167-го, Турция — на одну позицию до 159-го, Иран остался на 176-м месте, а Россия потеряла девять позиций, заняв 171-е место.
В отчете RSF отмечается, что, несмотря на продолжающиеся физические нападения на журналистов, экономическое давление стало серьезной, хотя и менее заметной угрозой для свободы прессы. Экономический показатель в индексе 2025 года достиг рекордно низкого уровня, и глобальная ситуация теперь считается «трудной» .
Во всем мире состояние свободы прессы ухудшается, при этом экономическая нестабильность СМИ представляет собой серьезную угрозу. Факторы, такие как концентрация собственности на СМИ, давление со стороны рекламодателей и непрозрачная или отсутствующая государственная поддержка, способствуют этому снижению. Даже страны с относительно высокими рейтингами, такие как Южная Африка (27-е место) и Новая Зеландия (16-е место), испытывают влияние экономической нестабильности в медиа-секторе.
Соединенные Штаты, занимающие 57-е место, сталкиваются с серьезным экономическим кризисом в журналистике: более 60% журналистов сообщают о трудностях с заработком, а 75% выражают обеспокоенность финансовой жизнеспособностью СМИ. Второй срок президента Дональда Трампа усугубил эти проблемы, включая сокращение финансирования «Голоса Америки» и «Радио Свобода» .
Доминирование цифровых гигантов, таких как Google, Apple, Facebook, Amazon и Microsoft, еще больше усложнило положение традиционных СМИ, отбирая значительную долю рекламных доходов. Только в 2024 году расходы на рекламу в социальных сетях увеличились на 14%, достигнув 247,3 миллиона долларов.
Концентрация собственности на СМИ представляет собой еще одну угрозу: в 46 странах СМИ находятся в условиях высокой централизации или полного государственного контроля. Яркими примерами являются Россия и Венгрия, а в Грузии законодательство о «иностранном влиянии» препятствует международному финансированию.
В Армении, а также в Ливане, Индии и Болгарии, многие СМИ зависят от государственного или бизнес-спонсорства, что ограничивает финансовую независимость. Такая экономическая модель распространена в 21 стране.
В целом, глобальное состояние свободы прессы продолжает ухудшаться. В 2025 году эта тенденция достигла нового критического уровня: в большинстве стран наблюдается снижение оценок. Согласно карте RSF, 56,7% населения мира проживает в странах, где свобода прессы практически отсутствует.
В Палестине журналисты подверглись серьезным репрессиям со стороны израильской армии, в результате чего погибли около 2000 работников СМИ.