Ջրծաղիկի դեմ պատվաստանյութը Հայաստանում ներդրվել է 2025 թվականից, նախատեսված է 2023 թվականից հետո ծնված՝ 1 տարին լրացած և նախազորակոչային ու զորակոչային տարիքի անձանց համար։ Գործընթացը հարթ է ընթանում։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ստեփան Աթոյանը։
Նա նշել է, որ 2023 թվականից հետո ծնվածների 13 տոկոսն արդեն պատվաստվել է ջրծաղիկի դեմ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա պարզաբանել է, որ նախազորակոչային և զորակոչային տարիքի անձանց համար պատվաստումն օրենքով պարտադիր չէ, սակայն «պատվաստվելը խրախուսվում է»։
Անդրադառնալով կարմրուկի տարածման թեմային՝ Աթոյանը նշել է, որ ներկայումս կարմրուկի բարձր մակարդակ է աշխարհում, իսկ հաշվի առնելով, որ մեկնարկում է արձակուրդային սեզոնը, աճում է հավանականությունը, որ քաղաքացիները կարող են վարակվել արտերկրում։
«Պետք է զգոն պահել հասարակությանը, բայց ուզում եմ նշել, որ Հայաստանում կարմրուկի դեմ պատվաստման բարձր մակարդակ ունենք», – ընդգծել է ՀՎԿԱԿ տնօրենը։
Հայաստանում ժամանակ առ ժամանակ լինում եմ ջրծաղիկի բռնկումներ, վերջին մեծ բռնկումը գրանցվել է 2022-ին։ Ջրծաղիկի պատվաստանյութը ներդրվելու է փուլային տարբերակով։Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ սկզբում պատվաստումը կիրականացվի 1 տարեկան երեխաների և նախազորակոչային տարիքի անձանց շրջանում: Իսկ 2027 թվականից կիրականցվի ըստ օրացույցի՝ 1 տարեկանների (առաջին դեղաչափ) և 4-6 տարեկանների (երկրորդ դեղաչափ) շրջանում, ինչպես իրականացվում է կարմրուկի և կարմրախտի դեպքում։

В Армении с 2025 года внедрена вакцинация против ветряной оспы, предназначенная для лиц, родившихся после 2023 года и достигших возраста одного года, а также для граждан предпризывного и призывного возраста. По словам директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний (НЦКПЗ) Степана Атояна, процесс проходит без осложнений.
Атоян сообщил, что 13% родившихся после 2023 года уже получили прививку от ветряной оспы, передает Aysor.am .
Он уточнил, что для лиц предпризывного и призывного возраста вакцинация не является обязательной по закону, однако «прививаться рекомендуется».
Говоря о распространении кори, Атоян отметил, что в настоящее время в мире наблюдается высокий уровень заболеваемости. С учетом приближающегося сезона отпусков возрастает вероятность заражения граждан за рубежом. Он подчеркнул необходимость сохранять бдительность, но отметил, что в Армении высокий уровень охвата вакцинацией против кори.
В Армении периодически фиксируются вспышки ветряной оспы, последняя крупная произошла в 2022 году. Вакцинация внедряется поэтапно. Сначала она охватывает детей в возрасте одного года и лиц предпризывного возраста. С 2027 года вакцинация будет проводиться согласно национальному календарю прививок: первая доза в возрасте одного года, вторая — в возрасте от четырех до шести лет, аналогично графику вакцинации против кори и краснухи.