Ջրծաղիկի դեմ պատվաստանյութը Հայաստանում ներդրվել է 2025 թվականից, նախատեսված է 2023 թվականից հետո ծնված՝ 1 տարին լրացած և նախազորակոչային ու զորակոչային տարիքի անձանց համար։ Գործընթացը հարթ է ընթանում։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ստեփան Աթոյանը։
Նա նշել է, որ 2023 թվականից հետո ծնվածների 13 տոկոսն արդեն պատվաստվել է ջրծաղիկի դեմ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա պարզաբանել է, որ նախազորակոչային և զորակոչային տարիքի անձանց համար պատվաստումն օրենքով պարտադիր չէ, սակայն «պատվաստվելը խրախուսվում է»։
Անդրադառնալով կարմրուկի տարածման թեմային՝ Աթոյանը նշել է, որ ներկայումս կարմրուկի բարձր մակարդակ է աշխարհում, իսկ հաշվի առնելով, որ մեկնարկում է արձակուրդային սեզոնը, աճում է հավանականությունը, որ քաղաքացիները կարող են վարակվել արտերկրում։
«Պետք է զգոն պահել հասարակությանը, բայց ուզում եմ նշել, որ Հայաստանում կարմրուկի դեմ պատվաստման բարձր մակարդակ ունենք», – ընդգծել է ՀՎԿԱԿ տնօրենը։
Հայաստանում ժամանակ առ ժամանակ լինում եմ ջրծաղիկի բռնկումներ, վերջին մեծ բռնկումը գրանցվել է 2022-ին։ Ջրծաղիկի պատվաստանյութը ներդրվելու է փուլային տարբերակով։Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ սկզբում պատվաստումը կիրականացվի 1 տարեկան երեխաների և նախազորակոչային տարիքի անձանց շրջանում: Իսկ 2027 թվականից կիրականցվի ըստ օրացույցի՝ 1 տարեկանների (առաջին դեղաչափ) և 4-6 տարեկանների (երկրորդ դեղաչափ) շրջանում, ինչպես իրականացվում է կարմրուկի և կարմրախտի դեպքում։

Armenia has introduced a chickenpox vaccination program starting in 2025, targeting individuals born after 2023 who are at least one year old, as well as those of pre-conscription and conscription age. The rollout is proceeding smoothly, according to Stepan Atoyan, Director of the National Center for Disease Control and Prevention (NCDC).
Atoyan stated that 13% of those born after 2023 have already received the chickenpox vaccine, as reported by Aysor.am .
He clarified that while vaccination is not legally mandatory for individuals of pre-conscription and conscription age, it is "encouraged."
Addressing the spread of measles, Atoyan noted that the disease remains prevalent globally. With the holiday season approaching, the likelihood of citizens contracting measles abroad increases. He emphasized the importance of public vigilance but highlighted that Armenia maintains a high level of measles vaccination coverage.
Armenia has experienced periodic chickenpox outbreaks, with the most significant occurring in 2022. The chickenpox vaccination is being implemented in phases. Initially, it targets one-year-old children and individuals of pre-conscription age. Starting in 2027, the vaccine will be administered according to the national immunization schedule: the first dose at age one and the second dose between ages four and six, similar to the measles and rubella vaccination schedule.