Վիրուսային հիվանդությունների ընթացքն այսօր տևական բնույթ է ստացել, ինչին, ըստ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Աթոյանի, նպաստել է այն հանգամանքը, որ քովիդի լոքդաունի ընթացքում այդ վիրուսները շրջանառության մեջ չեն եղել։ Այդ մասին նա հայտնել է Աղվերանում լրագրողների հետ կազմակերպված արտագնա հանդիպման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ԱՀԿ-ն ևս կանխատեսում էր, որ քովիդի համավարակից հետո վարակիչ տարատեսակ հիվանդությունները, ոչ միայն սուր շնչառական, այլև աղիքային վիրուսները, այսպես ասած, գլուխ են բարձրացնելու, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Լոքդաունի շրջանում շփումները նվազեցվել էին, մեծ քանակի ախտահանիչ նյութեր էին օգտագործվում, պաշտպանիչ դիմակներ և այլն, և շուրջ մեկ տարի և ավելի վիրուսները չեն շրջանառվել, հիմա ավելի կուտակված վիճակ է, ընկալ օրգանիզմները (վիրուսներն ընկալելու) ավելի շատ են»,- բացատրել է Աթոյանը։
Մասնագետները նշել են, որ այս իրավիճակի գագաթնակետը՝ այսպես կոչված «պիկը», արդեն հաղթահարվել է, և այժմ վերադարձ է արձանագրվում բնականոն վիճակին։
Այս պահին շրջանառվում են վիրուսների յոթ տարբեր տեսակներ, ինչի արդյունքում հնարավոր է, որ հիվանդությունից հետո մարդը վարակվի այլ վիրուսով, ու դա տպավորություն ստեղծի, թե հիվանդությունը երկարատև է, կամ չի անցնում։
Ինչ վերաբերում է այն տեսակետին, թե օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակը կարող է ազդել վիրուսների պահպանման վրա, ապա Աթոյանը հստակեցնում է, որ նման եզրակացություն անել հնարավոր չէ՝ անհրաժեշտ տվյալների բացակայության պատճառով։
«Այն չափումները, որոնք իրականացվում են, դրանք արվում են շինհրապարակների շուրջ, որոնք չեն կարող լիարժեք պատկեր տալ Երևանի օդի աղտոտվածության մակարդակի վերաբերյալ»,- ասել է Աթոյանն ու հավելել՝ հիմա նախաձեռնվում է գործընթաց օդի աղտոտվածության իրական պատկերը հասկանալու համար։
Միևնույն ժամանակ մասնագետն ընդգծել է, որ համաշխարհային համատեքստում Երևանը օդի աղտոտման ցուցանիշներով վատագույն դիրքերում չէ։

Глава Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Армении Степан Атоян заявил, что вирусные болезни в настоящее время имеют более затяжной характер, поскольку во время локдауна они практически не циркулировали. Об этом он сообщил журналистам на выездной встрече в Агверане.
По словам Атояна, Всемирная организация здравоохранения также прогнозировала, что после пандемии COVID-19 возобновится распространение не только острых респираторных, но и кишечных вирусов, передаёт «Sputnik Армения».
«Во время локдауна сократилось количество контактов, активно использовались дезинфицирующие средства, маски, и в течение года и более вирусы практически не распространялись. Сейчас ситуация иная — организмов, восприимчивых к вирусам, стало больше», — пояснил он.
Специалисты отмечают, что пик ситуации уже пройден и наблюдается постепенное возвращение к обычному состоянию.
В настоящий момент циркулирует семь различных типов вирусов, и человек, выздоравливая от одного, может заразиться другим. Это создаёт впечатление затяжного заболевания.
Что касается возможного влияния загрязнения воздуха на выживаемость вирусов, Атоян уточнил, что однозначных выводов сделать нельзя из-за отсутствия необходимых данных.
«Измерения в основном проводятся рядом со стройплощадками, и они не дают полной картины загрязнённости воздуха в Ереване», — отметил он, добавив, что вскоре начнётся процесс по более точному мониторингу загрязнения воздуха.
При этом специалист подчеркнул, что в мировом контексте Ереван не входит в число самых загрязнённых городов.