«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ պաշտոններից հրաժարվելու դեպքում անգամ՝ հավատարիմ կմնան կոալիցիոն հուշագրին և մայրաքաղաքը չեն տա ռուսահպատակներին:
«Հանրապետություն» կուսակցությունը Երևան քաղաքում կոալիցիա չի կազմել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ պաշտոններ ունենալու մոլուցքով, մենք գաղափարական ենք, պաշտոններից հրաժարվելու դեպքում անգամ՝ հավատարիմ կմնանք կոալիցիոն հուշագրին և մայրաքաղաքը չենք տա ռուսահպատակներին։ Հույս չունենաք…»,- գրել է Սարգսյանը:
Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը անդրադառնալով Նոր Նորքի վարչական շրջանում տեղի ունեցած միջադեպերին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է՝ ակնհայտ է, որ ՔՊ կուսակցությունը իշխանությունը պահելու նպատակով տեղի է տալիս կեղծ-եվրոպամետ, իրականում՝ քրեական բարքեր դավանող «Հանրապետություն» կուսակցության կապրիզներին ու շանտաժներին՝ զոհաբերելով դրա համար հասարակության բարեկեցությունն ու օրինականությունը։
«Հանրապետություն» կուսակցությունը հայտարարել է, որ Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցածն ակնհայտ պլանավորված և կազմակերպված սադրանք է, որի թիրախը վարչական շրջանի ղեկավարը կամ քաղաքապետը չէ, այլ ՀՀ անկախությունը և ինքնիշխանությունը։ Ըստ կուսակցության՝ ամենաանպաշտպան մարդը դարձել է պետական ծառայողը։

2 Май 2025 - 14:30 AMT
Председатель партии «Республика» Арам Саргсян на своей странице в Facebook заявил, что даже при отказе от занимаемых должностей его партия останется верна коалиционному соглашению и не допустит, чтобы Ереван оказался под контролем пророссийских сил.
«Партия "Республика" вошла в коалицию с "Гражданским договором" в Ереване не ради должностей, а исходя из идеологических принципов. Даже если мы уйдём с постов, мы останемся верны коалиционному меморандуму и не отдадим столицу пророссийским силам. Не надейтесь…», — написал Саргсян.
Бывший мэр Еревана Айк Марутян, комментируя инциденты в административном районе Нор Норк, заявил на своей странице в Facebook, что партия «Гражданский договор» ради сохранения власти идёт на уступки «Республике», которую он назвал ложно проевропейской, но на самом деле — исповедующей криминальные нравы. По его мнению, ради этого жертвуют благополучием общества и законностью.
Партия «Республика» со своей стороны заявила, что события в Нор Норке — это целенаправленная провокация, целью которой является не глава района или мэр, а независимость и суверенитет Армении. По мнению партии, самой незащищённой стороной в этом процессе стали государственные служащие.