Գյումրու ՔՊ խմբակցության ղեկավար Սարիկ Մինասյանը հայտնել է, որ իրենք մասնակցելու են Գյումրու ավագանու բոլոր այն նիստերին, որոնք էական նշանակություն ունեն քաղաքի համար՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ներկայություն է ապահովելու։ Այդ մասին նա ասել է լրագրողների հետ զրույցում։
Նա ընդգծել է, որ իրենք գյումրեցիներից չեն խռովում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Բոլոր այն նիստերին, որոնք կարևոր են մեր քաղաքի զարգացման համար, մենք մասնակցելու ենք։ Ներկայացնելու ենք մեր ծրագրերը։ Ունենալով 14 անդամ՝ հնարավորություն ունենք նախաձեռնելու արտահերթ նիստեր, ներկայացնելու մեր օրակարգը։
Մեր նախընտրական ծրագրի բոլոր կետերը բերելու ենք ավագանի՝ հետևելու ենք դրանց իրագործմանը, որովհետև այդ ծրագիրը գյումրեցիների և Գյումրու մասին է։ Մենք գյումրեցիներից չենք խռովում, ծառայում ենք մեր քաղաքին և մեր բնակչությանը»,- ընդգծել է Մինասյանը։
Գյումրու ավագանու մայիսի 2–ի նիստում Գյումրիի քաղաքապետի առաջին տեղակալ է ընտրվել Ավետիս Առաքելյանը. նախագիծը հավանության է արժանացել ավագանու նիստում։Երկրորդ տեղակալի պաշտոնը վստահվել է Գագիկ Մանուկյանին, ով Վարդան Ղուկասյանի ղեկավարության տարիներին պարբերաբար զբաղեցրել է փոխքաղաքապետի պաշտոնը։ Նա նաև նախկինում ԱԺ պատգամավոր է եղել և հանդիսանում է Հայկոմկուսի Գյումրու քաղկոմի քարտուղարը։

Руководитель фракции «Гражданский договор» в совете старейшин Гюмри Сарик Минасян заявил, что их представители будут участвовать во всех заседаниях, имеющих значение для развития города. Об этом он сообщил в беседе с журналистами.
Он подчеркнул, что фракция обеспечит присутствие на таких заседаниях: «Мы не отрекаемся от жителей Гюмри», — заявил он, передает «Пастинфо».
«Мы будем участвовать во всех заседаниях, которые важны для развития нашего города. Представим наши программы. Имея 14 членов, мы имеем возможность инициировать внеочередные заседания и продвигать свою повестку», — добавил он.
По словам Минасяна, все пункты их предвыборной программы будут представлены в совете, и они будут следить за их реализацией: «Эта программа — о Гюмри и для гюмрийцев. Мы не отстраняемся от них, мы служим нашему городу и нашим жителям», — подчеркнул он.
На заседании совета старейшин Гюмри 2 мая первым заместителем мэра был избран Аветис Аракелян. Проект получил одобрение на заседании. Должность второго заместителя мэра доверена Гагику Манукяну, который в годы руководства Вардана Гукасяна неоднократно занимал пост вице-мэра. Он также ранее был депутатом парламента и в настоящее время является секретарем горкома Гюмри Коммунистической партии Армении.