ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում «б»Չինաստանի դեսպան Լի Սինվեյը«/б»: Նախագահը ողջունել է դեսպանին և իր շնորհավորանքներն է հղել նրան՝ ընդգծելով, որ ակնկալում է նրա գործունեության արդյունքում հայ-չինական կապերն ավելի ընդլայնված տեսնել՝ ընդգրկելով նոր համագործակցության ուղղություններ։
«Հայաստանը Չինաստանի կարևոր գործընկերներից» մեկն է և ես իմ կարողությունների և հնարավորությունների սահմաններում ամեն ինչ կանեմ մեր երկրների համագործակցության հետագա ընդլայնման համար»,- նշել է դեսպանը։
Խաչատուրյանը նշել է, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունները ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից են:
«Մեր բարեկամական և ավանդական հարաբերությունները նաև պարտավորեցնող են, որպեսզի մենք առավել զարգացնենք ու ընդլայնենք մեր համագործակցության դարավոր ավանդույթները և նոր հնարավորություններ ստեղծենք մեր երկրների և ժողովուրդների միմյանց առավել մոտ ճանաչելու, փոխգործակցության և բարեկամության համար»,- նշել է նախագահը։
Զրույցի ընթացքում կողմերը մանրակրկիտ քննարկել են տնտեսական համագործակցության ներուժը՝ ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր՝ այդ հնարավորությունները լիարժեք իրագործելու համար։ Անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում շարունակական ու արդյունավետ շփումների կարևորությանը, որոնք կարող են ամուր հենք դառնալ երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար։
Նախագահ Խաչատուրյանը մասնավորապես կարևորել է բարձր մակարդակի շփումների ու ակտիվ քաղաքական երկխոսության պահպանումը՝ որպես հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդման առանցքային տարր։ Ընդգծվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը, որը դիտարկվել է որպես նոր հարթակ՝ երկխոսությունն առավել արդյունավետ դարձնելու և ոլորտային համագործակցությունը խորացնելու տեսանկյունից։
Երկուստեք արժևորվել է Հայաստան-Չինաստան ուղիղ չվերթների գործարկումը, ինչը դիտարկվել է որպես կոնկրետ և նշանակալի քայլ՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ու զբոսաշրջային կապերը առավել զարգացնելու գործում։
Չինաստանի նախկին դեսպան Ֆան Յոնի դիվանագիտական առաքելությունն ավարտվել էր 2024ի հուլիսին, որից հետո մինչև 2025–ի ապրիլի 26–ը ՉԻաստանը դեսպան չուներ ՀՀ–ում՝ Չինաստանի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն էր Չըն Մինը։
Չինաստանը վերջին շրջանում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթեր է կնքել հարևան Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ։

China’s new ambassador to Armenia, Li Xinwei, has presented his credentials to President Vahagn Khachaturyan, who welcomed the ambassador and expressed hope for deeper and more diverse cooperation between the two nations.
"Armenia is one of China’s important partners," the ambassador stated, pledging to do everything within his capabilities to enhance the two countries' collaboration.
President Khachaturyan emphasized that relations with China are among Armenia’s foreign policy priorities.
“Our friendly and traditional ties obligate us to further develop and expand cooperation based on our historical traditions. We must also create new opportunities for our nations to understand each other better and strengthen our interaction and friendship,” he said.
The two sides held detailed discussions on the potential for economic cooperation and stressed the need for concrete steps to fully realize these opportunities. They also highlighted the importance of continued and effective communication at various levels, which could provide a solid foundation for deepening bilateral relations.
President Khachaturyan particularly emphasized the need to maintain high-level contacts and active political dialogue as key to strengthening Armenian-Chinese ties. The development of parliamentary diplomacy was also noted as a promising platform for enhancing dialogue and sectoral cooperation.
Both sides valued the recent launch of direct flights between Armenia and China, describing it as a tangible and significant step in boosting political, economic, cultural, and tourism ties.
China’s previous ambassador, Fan Yong, concluded his diplomatic mission in July 2024. From then until April 26, 2025, the Chinese embassy in Armenia was headed by chargé d’affaires Chen Min.