ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում «б»Չինաստանի դեսպան Լի Սինվեյը«/б»: Նախագահը ողջունել է դեսպանին և իր շնորհավորանքներն է հղել նրան՝ ընդգծելով, որ ակնկալում է նրա գործունեության արդյունքում հայ-չինական կապերն ավելի ընդլայնված տեսնել՝ ընդգրկելով նոր համագործակցության ուղղություններ։
«Հայաստանը Չինաստանի կարևոր գործընկերներից» մեկն է և ես իմ կարողությունների և հնարավորությունների սահմաններում ամեն ինչ կանեմ մեր երկրների համագործակցության հետագա ընդլայնման համար»,- նշել է դեսպանը։
Խաչատուրյանը նշել է, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունները ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից են:
«Մեր բարեկամական և ավանդական հարաբերությունները նաև պարտավորեցնող են, որպեսզի մենք առավել զարգացնենք ու ընդլայնենք մեր համագործակցության դարավոր ավանդույթները և նոր հնարավորություններ ստեղծենք մեր երկրների և ժողովուրդների միմյանց առավել մոտ ճանաչելու, փոխգործակցության և բարեկամության համար»,- նշել է նախագահը։
Զրույցի ընթացքում կողմերը մանրակրկիտ քննարկել են տնտեսական համագործակցության ներուժը՝ ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր՝ այդ հնարավորությունները լիարժեք իրագործելու համար։ Անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում շարունակական ու արդյունավետ շփումների կարևորությանը, որոնք կարող են ամուր հենք դառնալ երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար։
Նախագահ Խաչատուրյանը մասնավորապես կարևորել է բարձր մակարդակի շփումների ու ակտիվ քաղաքական երկխոսության պահպանումը՝ որպես հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդման առանցքային տարր։ Ընդգծվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը, որը դիտարկվել է որպես նոր հարթակ՝ երկխոսությունն առավել արդյունավետ դարձնելու և ոլորտային համագործակցությունը խորացնելու տեսանկյունից։
Երկուստեք արժևորվել է Հայաստան-Չինաստան ուղիղ չվերթների գործարկումը, ինչը դիտարկվել է որպես կոնկրետ և նշանակալի քայլ՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ու զբոսաշրջային կապերը առավել զարգացնելու գործում։
Չինաստանի նախկին դեսպան Ֆան Յոնի դիվանագիտական առաքելությունն ավարտվել էր 2024ի հուլիսին, որից հետո մինչև 2025–ի ապրիլի 26–ը ՉԻաստանը դեսպան չուներ ՀՀ–ում՝ Չինաստանի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն էր Չըն Մինը։
Չինաստանը վերջին շրջանում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթեր է կնքել հարևան Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ։

2 Май 2025 - 14:35 AMT
Посол Китайской Народной Республики Ли Синвей вручил президенту Армении Ваагну Хачатуряну свои верительные грамоты. Президент поприветствовал дипломата, поздравил его с назначением и выразил надежду на расширение армяно-китайских связей, включая новые направления сотрудничества.
«Армения является одним из важных партнёров Китая, и я приложу все усилия для дальнейшего расширения сотрудничества между нашими странами», — подчеркнул посол.
Президент Хачатурян отметил, что отношения с Китаем являются одним из приоритетов внешней политики Армении.
«Наши дружественные и традиционные отношения налагают на нас обязательства ещё больше развивать и углублять наше взаимодействие, создавая новые возможности для сближения народов, взаимопонимания и дружбы», — отметил он.
Стороны подробно обсудили потенциал экономического сотрудничества, подчеркнув необходимость реализации конкретных шагов для раскрытия этих возможностей. Особо было отмечено значение устойчивых и эффективных контактов на различных уровнях как основы для дальнейшего углубления двусторонних отношений.
Президент отдельно подчеркнул важность поддержания контактов на высоком уровне и активного политического диалога как ключевого элемента в укреплении армяно-китайских связей. Было также подчёркнуто значение парламентской дипломатии как новой платформы для углубления диалога и сотрудничества в различных отраслях.
Обе стороны подчеркнули значимость запуска прямых авиарейсов между Арменией и Китаем, назвав это конкретным и важным шагом на пути к развитию политических, экономических, культурных и туристических связей.
Предыдущий посол Китая в Армении Фан Ён завершил дипломатическую миссию в июле 2024 года. С этого момента до 26 апреля 2025 года посольство Китая в Ереване возглавлял временный поверенный в делах Чэнь Мин.
В последнее время Китай подписал документы о стратегическом партнёрстве с соседними Грузией и Азербайджаном.