«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է, որ կուսակցությունն առանձին է մասնակցելու 2026 թվականի ընտրություններին։ Նա հավաստիացրել է, որ կուսակցությունն ունի դրա համար բավարար հնարավորություններ։ Վանեցյանն այդ մասին խոսել է 168․am-Ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Արցախի խնդիրը լուծված է միայն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պատկերացմամբ, մինչդեռ աշխարհում որևէ մեկը, այդ թվում Ադրբեջանի ղեկավարն, այն փակված չի համարում։ Ըստ նրա, կան միջազգային մեխանիզմներ, որոնցով ճիշտ աշխատելու դեպքում հնարավոր է հասնել հարցի լուծման։
Անդրադառնալոբ ներքաղաքական զարգացումներին՝ Վանեցյանը կոչ է արել պատրաստվել ընտրությունների։
««Հայրենիք» կուսակցությունը, ընդդիմադիր, հայրենասեր քաղաքական ուժերը պետք է հասկանան մի բան, որ մենք դասական քաղաքական պայքարի մեջ չենք, իրականում՝ ազատագրական պայքարի մեջ ենք և բոլորս պետք է քայլեր ձեռնարկենք մեր հայրենիքը ներքին թշնամուց ազատագրելու համար»։
Նա նկատել է, որ հանրության մի մասն ակնկալում է կտրուկ գործողություններ, մինչդեռ ընդդիմությունն արդեն իրականացրել է իր հնարավոր կոշտ քայլերը։ Վանեցյանը ընդգծել է, որ մնացած տարբերակներից ամենածայրահեղը՝ ահաբեկչությունը, լիովին անընդունելի է իր համար։ Նա հավելել է, որ ընդդիմության պայքարն արդյունքներ է տվել, ինչն արտացոլվում է նույնիսկ իշխանական հարցումների տվյալներում։
«Փաշինյանը հասկանում է՝ իշխանությունը կորցնելուց հետո այս երկրում հանգիստ ապրելու շանս չունի, հետևապես, մարդկանց պետք է հասցնել այն ընկալման, որ այս իշխանությունից պետք է ազատվել»,- ասել է Վանեցյանը։
Նա խոսել է նաև Փաշինյանի իմպիչմենտի նախաձեռնության մասին՝ նշելով, որ ցանկացած պատգամավոր կարող է այն նախաձեռնել, տանել պատգամավորներին ասել՝ ստորագրեք։ Նա հավելել է, որ չեն կարող ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորները դեմ լինել Փաշինյանին անվստահություն հայտնելուն։
«Օրինակ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը, լինելով խորհրդարանի երկրորդ ամենամեծ ուժը, պետք է առաջադրեր վարչապետի թեկնածու։ Վստահ եմ, որ խմբակցության պատգամավորներն անպայման անելու են Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու քայլեր։ Եթե գեներացվի գործընթաց, և լինեն դրա տակ չստորագրող ընդդիմադիր պատգամավորներ, այն ժամանակ կարձագանքենք»,–ասել է Վանեցյանը։
«Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։

Homeland Party leader Artur Vanetsyan has announced that his party will participate independently in the 2026 elections. He affirmed that the party has sufficient resources and readiness for such a move, 168.am reports.
Vanetsyan stressed that the Nagorno-Karabakh issue is resolved only in Prime Minister Nikol Pashinyan’s view, asserting that no international actor, including Azerbaijan’s leadership, considers the matter closed. He said viable international mechanisms exist that could help resolve the issue if used correctly.
Addressing domestic politics, Vanetsyan urged political forces to prepare for upcoming elections.
“Homeland Party and other patriotic opposition groups must realize that we are not in a conventional political struggle, but in a liberation fight. We all must take action to free our homeland from internal enemies,” he declared.
He noted that while part of the public expects more radical action, the opposition has already pursued its most forceful options. Vanetsyan firmly rejected extremism, including terrorism, as unacceptable, adding that the opposition’s efforts have already had an impact, which is reflected in government polling.
“Pashinyan knows that after losing power, he won’t be able to live peacefully in this country. Therefore, people must understand that this government must go,” Vanetsyan stated.
He also discussed the impeachment initiative against Pashinyan, noting that any Member of Parliament can propose it and collect signatures. Vanetsyan said opposition MPs cannot possibly oppose a vote of no confidence.
“For instance, the ‘Hayastan’ faction, being the second-largest force in Parliament, should nominate a candidate for prime minister. I’m sure their MPs will take steps to remove Pashinyan from power. If a process is launched and some opposition MPs refuse to sign, we will respond accordingly,” Vanetsyan added.
The Hayastan faction has reaffirmed its readiness to provide the signatures of all 28 of its MPs to initiate the no-confidence procedure, provided that the remaining eight signatures are secured and the initiators publicly demonstrate both the will and the capacity to mobilize sufficient public support to ensure the success of the impeachment. This was stated in the faction’s official announcement.