Հայաստանն ընդգծել է իր հանձնառությունը խաղաղության հաստատմանը՝ բարձր մակարդակով ներկայացնելով մի շարք նախաձեռնություններ։
Մայիսի 2-ին ՄԱԿ–ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին։Պարույր Հովհաննիսյանն այս համատեքստում Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Հայաստանի մշտական և հետևողական ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստի առանց հապաղման ստորագրման կարևորությունն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի փոխկապակցվածությանը և ենթակառուցվածքային ամբողջ ներուժի բացահայտմանը ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման նշանակությունը»,–ասել է նա։
Հովհաննիսյանը, կարևորելով ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության շարունակական ամրապնդումը, ներկայացրել է այն քայլերը, որ ՀՀ կառավարությունն արդեն ձեռնարկել է՝ 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ COP17–ը հյուրընկալելու ուղղությամբ։

3 Май 2025 - 08:30 AMT
2 мая постоянный представитель Армении при ООН Паруйр Ованнисян вручил свои верительные грамоты Генеральному секретарю Организации Объединённых Наций Антониу Гутеррешу. В этом контексте он представил постоянные и последовательные усилия Армении, направленные на обеспечение мира и стабильности в регионе.
Он подчеркнул важность незамедлительного подписания уже согласованного текста «Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений» между Арменией и Азербайджаном, а также значимость реализации разработанного правительством Армении проекта «Перекрёсток мира», направленного на раскрытие всего инфраструктурного потенциала Южного Кавказа.
Ованнисян, подтвердив стремление Армении к углублению сотрудничества с ООН, рассказал о шагах, которые правительство уже предприняло для проведения в Армении в 2026 году 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17).