Հայաստանն ընդգծել է իր հանձնառությունը խաղաղության հաստատմանը՝ բարձր մակարդակով ներկայացնելով մի շարք նախաձեռնություններ։
Մայիսի 2-ին ՄԱԿ–ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին։Պարույր Հովհաննիսյանն այս համատեքստում Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Հայաստանի մշտական և հետևողական ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստի առանց հապաղման ստորագրման կարևորությունն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի փոխկապակցվածությանը և ենթակառուցվածքային ամբողջ ներուժի բացահայտմանը ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման նշանակությունը»,–ասել է նա։
Հովհաննիսյանը, կարևորելով ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության շարունակական ամրապնդումը, ներկայացրել է այն քայլերը, որ ՀՀ կառավարությունն արդեն ձեռնարկել է՝ 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ COP17–ը հյուրընկալելու ուղղությամբ։

On May 2, Armenia’s Permanent Representative to the United Nations, Paruyr Hovhannisyan, presented his credentials to UN Secretary-General António Guterres. During the meeting, Hovhannisyan highlighted Armenia’s ongoing and consistent efforts to promote peace and stability in the region.
He emphasized the urgency of signing the already agreed-upon peace and interstate relations agreement between Armenia and Azerbaijan without delay. He also stressed the strategic significance of Armenia’s Crossroads of Peace project, aimed at unlocking the full connectivity and infrastructure potential of the South Caucasus.
Reaffirming Armenia’s commitment to deepening cooperation with the UN, Hovhannisyan outlined steps already taken by the Armenian government to host the 17th meeting of the Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity in 2026.