Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առիթով իր ուղերձում նշել է, որ անհրաժեշտ է մշակել և գործադրել այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք կերաշխավորեն լրատվամիջոցների ազատ և անվտանգ գործունեությունը։
Նա նշել է, որ միևնույն ժամանակ, լրագրողական մասնագիտական գործունեությունը ևս պետք է իրականացվի բարձր էթիկական չափանիշներով։
«Այս օրը ևս մեկ առիթ է բարձրաձայնելու ձեր բարդ ու պատասխանատու առաքելության կարևորությունը և վերահաստատելու ձեր աշխատանքի բացառիկ նշանակությունը ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության ամրապնդման գործում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2024 թվականի տարեկան հաղորդման շրջանակներում հատուկ ընդգծել եմ լրատվական համայնքի ներկայացուցիչների անխոչընդոտ գործունեության կարևորությունը։ Այդ առումով մտահոգիչ եմ համարում լրագրողների թիրախավորման և նրանց մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի առկայությունը։
Ընդգծում եմ, որ պետությունը պետք է հստակ և նպատակային քայլեր ձեռնարկի՝ լրատվամիջոցների բնականոն գործունեության համար բարենպաստ միջավայրի և լրագրողների անվտանգության լիարժեք ապահովման ուղղությամբ։
Մասնավորապես, անհրաժեշտ է մշակել և գործադրել այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք կերաշխավորեն լրատվամիջոցների ազատ և անվտանգ գործունեությունը, ինչպես նաև կկանխարգելեն լրագրողների իրավունքների խախտումները և կապահովեն պատասխանատվության անխուսափելիությունը նման դեպքերում։
Միևնույն ժամանակ, լրագրողական մասնագիտական գործունեությունը ևս պետք է իրականացվի բարձր էթիկական չափանիշներին և պատասխանատու լրագրության սկզբունքներին համապատասխան՝ բացառելով ատելության խոսքն ու խտրականությունն իր բոլոր դրսևորումներով։
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հավաստիացնում եմ իմ պատրաստակամությունը` անելու առավելագույնը ձեր ազատ և անխոչընդոտ աշխատանքի պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Կրկին շնորհավորում եմ տոնի կապակցությամբ և մաղթում ձեզ արդյունավետ, ստեղծագործ և արգասաբեր գործունեություն՝ ի նպաստ իրավունքի գերակայության ու ժողովրդավարության ամրապնդման»,–ասվում է ուղերձում։

In a message marking World Press Freedom Day, Armenia’s Human Rights Defender Anahit Manasyan emphasized the need to develop and implement robust mechanisms that guarantee the free and secure operation of media outlets.
She stressed that journalism must also be carried out in line with high ethical standards.
“This day is another opportunity to highlight the vital and demanding mission you fulfill, and to reaffirm the exceptional value of your work in strengthening democracy and the rule of law,” she stated.
Manasyan underscored the importance of unobstructed media activity in her 2024 annual report, expressing concern over incidents involving the targeting of journalists and obstruction of their professional duties.
She insisted the state must take clear and focused steps to ensure a favorable environment for media and full protection for journalists.
Specifically, she said mechanisms must be put in place to guarantee media freedom and safety, prevent violations of journalists’ rights, and ensure accountability for such violations.
At the same time, she emphasized that journalists must maintain ethical standards and responsible reporting, avoiding hate speech and discrimination in all forms.
“As Armenia’s Human Rights Defender, I reaffirm my commitment to doing everything possible to protect your freedom and ensure your unobstructed work,” the message read.
She concluded by congratulating the media on the occasion and wishing them success in promoting democracy and the rule of law.