Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն, արձագանքելով «Իմնեմնիմի» հաղորդավարներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի նկատմամբ կայացված արդարացման դատավճռին, նշել է, որ շատ դեպքերում քրգործերը մարդկանց քաղաքական, քաղաքացիական ակտիվության վրա ազդելու միջոց են: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Դատարանն արդարացման վերդիկտ կայացրեց Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի նկատմամբ: Այն, որ Նարեկի ու Վազգենի նկատմամբ առաջին իսկ պահից ապօրինություններ էր իրականացվում, կարծում եմ, որ բոլորի համար էլ ակնհայտ էր:
Արդարացնելը հասկանալի է, բայց ո՞վ է պատասխան տալու նրանց, նրանց ընտանիքներին` վերջիններիս ազատությունից զրկելու, քաղաքական և ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը սահմանափակելու, դատաիրավական հսմակարգի տհաճ, ժամանակատար ցիկլում հայտնվելու համար:
Ավելին, վստահ եմ, որ մեծ թվով անձանց պարագայում, իշխանությունը քրեական հետապնդում սկսում է` լավ իմանալով, որ վերջում արդարացվելու են, սակայն նրա խնդիրը սկզբնական փուլերում մարդկանց կալանքով պատժելն ու նրանց համար քաղաքականությունից դուրս «զբաղվածություն» ապահովելն է, ինչը ժամանակի առումով մարդկանց քաղաքական, քաղաքացիական ակտիվության վրա ազդելու միջոց է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան նստավայրի դատավոր Արման Հովհաննիսյանը կայացրել է արդարացման դատավճիռ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի՝ «Իմնեմնիմի»-ի գործով։ Նշենք, որ մոտ մեկ տարի առաջ Սամսոնյանն ու Սաղաթելյանը մեղադրվել են այն բանից հետո, երբ «Իմնեմնիմի» փոդքասթի 83-րդ թողարկման ժամանակ քննադատել են Նիկոլ Փաշինյանին։ Նրանք 2 ամիս անցկացրել են անազատության մեջ, որից հետո նրանց նկատմամբ կիրառվել է վարչական հսկողություն՝ որպես խափանման միջոց։
Վերջիններիս նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Amnesty International-ը, համարել են քաղաքական ենթատեքստով պայմանավորված։

Tigran Abrahamyan, a member of the “I Have Honor” parliamentary faction, responded to the recent acquittal of “Imnemnimi” hosts Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan by stating that criminal cases are often used as tools to suppress political and civic activism in Armenia. He shared his thoughts in a Facebook post.
“The court has acquitted Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan. From the very beginning, it was obvious that their rights were being violated,” Abrahamyan wrote.
“Acquittal is one thing, but who will be held accountable for depriving them and their families of freedom, for restricting their political activity and freedom of movement, for dragging them through an unpleasant and time-consuming legal cycle?” he asked.
He further alleged that authorities knowingly launch criminal cases with the expectation that the individuals will ultimately be acquitted. “The goal is to punish them through pre-trial detention and distract them from political life, which acts as a tool to suppress civic and political engagement,” he said.
Earlier, Judge Arman Hovhannisyan of the Avan seat of the Yerevan Court of General Jurisdiction acquitted Samsonyan and Saghatelyan over charges stemming from the 83rd episode of their “Imnemnimi” podcast, where they criticized Prime Minister Nikol Pashinyan. Both were detained for two months and later placed under administrative supervision.
Their case has drawn criticism from international organizations, including Amnesty International, which described the prosecution as politically motivated.