ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայկական համալսարանում ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով ԵԿՄ նախկին նախագահ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի գործին, ասել է, որ նա ամեն ինչում իդեալական չէր, բայց չգնահատել նրա վաստակն՝ ուղղակի ապերախտություն է։
«Ես շատ մոտիկից եմ շփվել Մանվել Գրիգորյանի հետ, ես չեմ ասի, որ նա ամեն ինչում իդեալական էր, բայց չգնահատել նրա վաստակն ուղղակի ապերախտություն է»,– ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա հավելել է, որ որևէ մեկը չէր կարող իրեն համոզել, որ նա «տուշոնկա ուտող է», գրում է Aysor.am-ը։
Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հանրապետական կուսակցության անդամների դեմ կիրառված ճնշումներն առաջացել են իրենց՝ լիարժեք գիտակցված քայլերին ի պատասխան, և չի համարում, որ ՀՀԿ-ից որևէ մեկը զոհ է դարձել որևէ մեկին։
«Ոչ, բոլոր այն բռնաճնշումները, որոնք եղել են, եղել են ի պատասխան մեր գործողությունների, որին մենք գնացել ենք գիտակցաբար, մենք երբեք մեզ զոհի կարգավիճակում չենք պատկերացրել ու չենք էլ պատկերացնելու»,-ասել է նա։
Նա ասել է, որ Մանվել Գրիգորյանն էր խնդրել, որ կողմ քվեարկեն իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու որոշմանը։
«ԱԺ պատգամավորներն ավելի հակված էին եղել կատարել Մանվելի խնդրանքը, քան՝ դեմ քվեարկել, որովհետև ինչքան էլ ժողովրդի ճնշում լիներ, իշխանության ճնշում լիներ, որևէ մեկը չէր կարող ինձ համոզել, որ Մանվել Գրիգորյանը «տուշոնկա ուտող է», այն էլ՝ զինվորի։ Մանվել Գրիգորյանն այնքան մեծ հեղինակություն է ունեցել զինվորականների շրջանում, որ, երբ ապրիլյան պատերազմի 2-րդ օրը մի քանի հազար ԵԿՄ-ականներով հասել էր Ստեփանակերտ, ինձ պարբերաբար զեկուցում էին, որ զորքում ոգևորություն է տիրում, տարածվում էր՝ «տղերք, Մանվելը հասել է»… դրանից ավելի մեծ վաստակ ո՞վ է ունեցել»,– նշել է Սերժ Սարգսյանը։
2018–ի հունիսի 16-ին Հայաստանի ԱԱԾ–ն հաղորդագրություն տարածեց, որի համաձայն Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում էր ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք պահելու, ավելի քան 101 մլն դրամ յուրացնելու, ավելի քան մեկ մլրդ դրամ հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից ավելի քան մեկ մլրդ դրամ վատնելու և շորթմամբ 37 մլն դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակություն կազմակերպելու համար։ Առաջադրված մեղադրանքով նա ձերբակալվել էր։ Մանվել Գրիգորյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել, իսկ նրա փաստաբանները հայտարարել են իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման մասին։ Առողջական վիճակի երկարատև վատթարացումից հետո՝ 2020–ի նոյեմբերի 19-ին, Մանվել Գրիգորյանը մահացել է:

Третий президент Армении, лидер Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян на встрече со студентами и преподавателями Армянского университета, комментируя дело бывшего председателя Союза добровольцев «Еркрапа», генерала Манвела Григоряна, заявил, что, несмотря на его недостатки, непризнание его заслуг является проявлением неблагодарности.
«Я очень близко общался с Манвелом Григоряном. Я не скажу, что он был идеален во всём, но не признать его заслуги — это просто неблагодарность», — подчеркнул Саргсян.
Он также добавил: «Никто не мог меня убедить, что он “ел тушенку”», — передаёт «http://Aysor.am ».
Саргсян заявил, что давление на членов Республиканской партии возникло как ответ на их осознанные действия, и он не считает, что кто-либо из РПА стал жертвой.
«Нет, все репрессии, которые имели место, были ответом на наши действия, на которые мы пошли сознательно. Мы никогда не представляли себя жертвами и не собираемся этого делать», — отметил он.
По словам Саргсяна, именно Манвел Григорян попросил, чтобы за лишение его неприкосновенности проголосовали «за».
«Депутаты были скорее склонны выполнить просьбу Манвела, чем проголосовать “против”, потому что, несмотря на давление народа и власти, никто не мог меня убедить, что Манвел Григорян “ел тушенку”, тем более — солдатскую. Он пользовался такой авторитетностью среди военных, что когда на второй день апрельской войны прибыл в Степанакерт с тысячами еркрапцев, мне постоянно докладывали, что в армии царит воодушевление, распространялось: “Парни, Манвел прибыл”… Кто имел больший авторитет, чем он?» — заявил Саргсян.
16 июня 2018 года Служба национальной безопасности Армении распространила сообщение, согласно которому Манвел Григорян обвинялся в незаконном хранении оружия и боеприпасов, присвоении более 101 млн драмов, уклонении от уплаты налогов на сумму свыше 1 млрд драмов, растратах государственных средств в размере более 1 млрд драмов и организации хищения имущества на сумму 37 млн драмов путём вымогательства. Он был арестован по предъявленным обвинениям. Григорян не признал свою вину, а его адвокаты заявляли о политическом преследовании. После продолжительной болезни он скончался 19 ноября 2020 года.