ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայկական համալսարանում ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով ԵԿՄ նախկին նախագահ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի գործին, ասել է, որ նա ամեն ինչում իդեալական չէր, բայց չգնահատել նրա վաստակն՝ ուղղակի ապերախտություն է։
«Ես շատ մոտիկից եմ շփվել Մանվել Գրիգորյանի հետ, ես չեմ ասի, որ նա ամեն ինչում իդեալական էր, բայց չգնահատել նրա վաստակն ուղղակի ապերախտություն է»,– ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա հավելել է, որ որևէ մեկը չէր կարող իրեն համոզել, որ նա «տուշոնկա ուտող է», գրում է Aysor.am-ը։
Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հանրապետական կուսակցության անդամների դեմ կիրառված ճնշումներն առաջացել են իրենց՝ լիարժեք գիտակցված քայլերին ի պատասխան, և չի համարում, որ ՀՀԿ-ից որևէ մեկը զոհ է դարձել որևէ մեկին։
«Ոչ, բոլոր այն բռնաճնշումները, որոնք եղել են, եղել են ի պատասխան մեր գործողությունների, որին մենք գնացել ենք գիտակցաբար, մենք երբեք մեզ զոհի կարգավիճակում չենք պատկերացրել ու չենք էլ պատկերացնելու»,-ասել է նա։
Նա ասել է, որ Մանվել Գրիգորյանն էր խնդրել, որ կողմ քվեարկեն իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու որոշմանը։
«ԱԺ պատգամավորներն ավելի հակված էին եղել կատարել Մանվելի խնդրանքը, քան՝ դեմ քվեարկել, որովհետև ինչքան էլ ժողովրդի ճնշում լիներ, իշխանության ճնշում լիներ, որևէ մեկը չէր կարող ինձ համոզել, որ Մանվել Գրիգորյանը «տուշոնկա ուտող է», այն էլ՝ զինվորի։ Մանվել Գրիգորյանն այնքան մեծ հեղինակություն է ունեցել զինվորականների շրջանում, որ, երբ ապրիլյան պատերազմի 2-րդ օրը մի քանի հազար ԵԿՄ-ականներով հասել էր Ստեփանակերտ, ինձ պարբերաբար զեկուցում էին, որ զորքում ոգևորություն է տիրում, տարածվում էր՝ «տղերք, Մանվելը հասել է»… դրանից ավելի մեծ վաստակ ո՞վ է ունեցել»,– նշել է Սերժ Սարգսյանը։
2018–ի հունիսի 16-ին Հայաստանի ԱԱԾ–ն հաղորդագրություն տարածեց, որի համաձայն Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում էր ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք պահելու, ավելի քան 101 մլն դրամ յուրացնելու, ավելի քան մեկ մլրդ դրամ հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից ավելի քան մեկ մլրդ դրամ վատնելու և շորթմամբ 37 մլն դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակություն կազմակերպելու համար։ Առաջադրված մեղադրանքով նա ձերբակալվել էր։ Մանվել Գրիգորյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել, իսկ նրա փաստաբանները հայտարարել են իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման մասին։ Առողջական վիճակի երկարատև վատթարացումից հետո՝ 2020–ի նոյեմբերի 19-ին, Մանվել Գրիգորյանը մահացել է:

Serzh Sargsyan, the third President of Armenia and leader of the Republican Party of Armenia (RPA), stated during a meeting with students and faculty at the Armenian University that although former Yerkrapah Union head General Manvel Grigoryan was not perfect, failing to acknowledge his contributions would be an act of ingratitude.
“I was closely acquainted with Manvel Grigoryan. I won’t claim he was ideal in every respect, but not appreciating his service would be simple ingratitude,” emphasized Sargsyan.
He further added, “No one could ever convince me that he was someone who 'ate canned meat',” according to Aysor.am .
Sargsyan asserted that the pressures faced by Republican Party members were consequences of their conscious decisions and that he does not see any RPA member as a victim.
“No, all the repressions that occurred were in response to our actions, which we undertook knowingly. We have never viewed ourselves as victims and never will,” he said.
Sargsyan also mentioned that it was Manvel Grigoryan himself who requested that MPs vote in favor of revoking his parliamentary immunity.
“MPs were more inclined to honor Manvel’s request than to vote against it. Despite public and government pressure, no one could convince me that Manvel Grigoryan was the kind of man who 'ate canned meat’, especially a soldier’s. Grigoryan commanded such respect among military ranks that when he arrived in Stepanakert with thousands of Yerkrapah members on the second day of the April War, I received constant reports that morale had lifted in the army. The word was spreading—‘Guys, Manvel is here’… Who had earned more respect than that?” Sargsyan remarked.
On June 16, 2018, Armenia's National Security Service announced that Manvel Grigoryan was accused of illegal possession of weapons and ammunition, embezzling over 101 million drams, evading more than 1 billion drams in taxes, misappropriating more than 1 billion drams in state funds, and orchestrating the extortion of property worth 37 million drams. He was arrested under these charges. Grigoryan denied the allegations, and his lawyers described the prosecution as politically motivated. Following a prolonged illness, he died on November 19, 2020.