ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հանդես գալով Հայկական համալսարանի դասախոսների ու ուսանողների առջև, ասել է, որ ընդդիմության ճնշող մեծամասնությունն ուզում է տեսնել իր տեղն իշխանությունում, հետո նոր` իշխանափոխություն:
«Սա շատ կարևոր հարց է: Ընդդիմության պրոբլեմներից մեկն այն է, որ այդ ընդդիմության ճնշող մեծամասնությունն, առաջին հերթին, ուզում է տեսնել իր տեղն այդ իշխանությունում, հետո նոր` իշխանափոխություն։ Ես համարում եմ, որ հակառակը պետք է լինի»,– ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Սարգսյանը պարզաբանել է, որ իրենք վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրում, քանի որ այս փուլում իրենց նպատակը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելը չէ, այլ՝ իշխանափոխություն իրականացնելը։
Նա նաև անդրադարձել է հասարակության կողմից հնչող մտահոգությանը, թե հնարավոր է նոր իշխանությունը ներկայիս կառավարությունից ավելի վատը լինի։
«Դե, միշտ կարելի է այդպես ասել, բայց սրանից վատ էլ ի՞նչ կարող է լինել։ Ամեն անգամ մեզ ասում են՝ «վերջ, հասել ենք հատակին», մեկ էլ մեկը ներքևից թխկացնում է, ասում է՝ «տղերք, դեռ իջնելու տեղ ունեք»։ Իշխանատենչությունը լավ բան չէ, միշտ վատ բաների է բերում»,– հավելել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ քաղաքական ուժերից և քաղհասարակությունից բացի իշխանափոխության համար մեծ դերակատարում ունի իրավապահ համակարգը, գրում է «Ազատությունը»։
«Հիմա ո՞րն է մեր նպատակը՝ իշխանափոխություն անե՞լը, թե՞ կառավարչի մոտ ընդդիմություն աշխատելը: Սա շատ կարևոր հարց է: Հիմա, եթե ունենք կայացած ինստիտուտներ, որոնք կորոշեն, որ ամեն ինչը պետք է հերթով, շարքով, շնորհքով լինի, սպասենք ընտրությունների, գնանք ընտրություններով, կտեսնենք և այլն…: Կայացած ես համարում եմ այն ինստիտուտները, որոնք ճիշտ որոշումներ են կայացնում՝ ոչ թե ելնելով «այս ամիս մեզ կֆինանսավորեն, թե ոչ», այլ՝ երկրի շահերից», – ասել է երրորդ նախագահը՝ առանց հավելյալ մանրամասների։
Նա նաև անդրադարձել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ իր փոխհարաբերություններին՝ վստահեցնելով, որ երկրորդ նախագահը իր թշնամին չէ։
«Իմ կռիվը ոչ թե Հայաստանում հեղինակություն ունենալու, այլ իշխանափոխության համար է»,– ասել է նա։
Ըստ հրապարակված դիտարկումների՝ երկրորդ և երրորդ նախագահները տարաձայնություններ ունեն իշխանափոխության միջոցների հարցում. ի տարբերություն Սարգսյանի՝ Քոչարյանը կարծում է, որ Փաշինյանին հնարավոր է հեռացնել ընտրություններով:
Սերժ Սարգսյանը նախորդ շաբաթ ևս ընդգծել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման պահը հասունացել է, և Հանրապետական կուսակցությունն ունի համապատասխան ծրագիր, թեև առայժմ դրա մանրամասները չի հրապարակել։

Armenia’s third president and Republican Party leader Serzh Sargsyan told students and faculty at the Armenian University that “the overwhelming majority of the opposition forces want to gain power first, and only then seek regime change.”
“This is a critical issue,” Sargsyan said, according to Aysor.am. “One of the opposition’s main problems is that its overwhelming majority is primarily interested in finding its own place within the current power structure before pushing for a change of leadership. I believe it should be the other way around.”
He clarified that his party is not proposing a candidate for prime minister because their current goal is not to hold that office but to bring about regime change.
Sargsyan also addressed concerns voiced by parts of society that a new government might end up worse than the current administration.
“Well, you can always say that,” he said. “But how much worse can things really get? Every time people tell us, ‘This is rock bottom,’ someone knocks from below and says, ‘Guys, there’s still room to fall.’ Obsession with power always leads to bad outcomes.”
He emphasized that alongside political forces and civil society, Armenia’s law enforcement system also plays a major role in achieving regime change, according to a report by RFE.RL.
“What’s our goal—change the government or just act as a constructive opposition within it? That’s the key question. If we had functioning institutions that made decisions based on national interest rather than financial dependency, then we’d follow the order of things, wait for elections, participate, and see how things turn out. But functioning institutions, in my view, are those that make sound decisions not based on ‘Will we get funded this month?’ but on the interests of the country,” he said, without elaborating further.
He also commented on his relationship with Armenia’s second president, Robert Kocharyan, assuring that the latter is not his enemy.
“My struggle isn’t about gaining influence in Armenia—it’s about changing the regime,” Sargsyan declared.
Published observations indicate that the two former presidents differ in their approaches to regime change: unlike Sargsyan, Kocharyan believes that Prime Minister Nikol Pashinyan can be removed through elections.
Sargsyan also stated last week that the time has come for Pashinyan to step down, and the Republican Party has a plan in place, though details remain undisclosed.