ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հանդես գալով Հայկական համալսարանի դասախոսների ու ուսանողների առջև, ասել է, որ ընդդիմության ճնշող մեծամասնությունն ուզում է տեսնել իր տեղն իշխանությունում, հետո նոր` իշխանափոխություն:
«Սա շատ կարևոր հարց է: Ընդդիմության պրոբլեմներից մեկն այն է, որ այդ ընդդիմության ճնշող մեծամասնությունն, առաջին հերթին, ուզում է տեսնել իր տեղն այդ իշխանությունում, հետո նոր` իշխանափոխություն։ Ես համարում եմ, որ հակառակը պետք է լինի»,– ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Սարգսյանը պարզաբանել է, որ իրենք վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրում, քանի որ այս փուլում իրենց նպատակը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելը չէ, այլ՝ իշխանափոխություն իրականացնելը։
Նա նաև անդրադարձել է հասարակության կողմից հնչող մտահոգությանը, թե հնարավոր է նոր իշխանությունը ներկայիս կառավարությունից ավելի վատը լինի։
«Դե, միշտ կարելի է այդպես ասել, բայց սրանից վատ էլ ի՞նչ կարող է լինել։ Ամեն անգամ մեզ ասում են՝ «վերջ, հասել ենք հատակին», մեկ էլ մեկը ներքևից թխկացնում է, ասում է՝ «տղերք, դեռ իջնելու տեղ ունեք»։ Իշխանատենչությունը լավ բան չէ, միշտ վատ բաների է բերում»,– հավելել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ քաղաքական ուժերից և քաղհասարակությունից բացի իշխանափոխության համար մեծ դերակատարում ունի իրավապահ համակարգը, գրում է «Ազատությունը»։
«Հիմա ո՞րն է մեր նպատակը՝ իշխանափոխություն անե՞լը, թե՞ կառավարչի մոտ ընդդիմություն աշխատելը: Սա շատ կարևոր հարց է: Հիմա, եթե ունենք կայացած ինստիտուտներ, որոնք կորոշեն, որ ամեն ինչը պետք է հերթով, շարքով, շնորհքով լինի, սպասենք ընտրությունների, գնանք ընտրություններով, կտեսնենք և այլն…: Կայացած ես համարում եմ այն ինստիտուտները, որոնք ճիշտ որոշումներ են կայացնում՝ ոչ թե ելնելով «այս ամիս մեզ կֆինանսավորեն, թե ոչ», այլ՝ երկրի շահերից», – ասել է երրորդ նախագահը՝ առանց հավելյալ մանրամասների։
Նա նաև անդրադարձել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ իր փոխհարաբերություններին՝ վստահեցնելով, որ երկրորդ նախագահը իր թշնամին չէ։
«Իմ կռիվը ոչ թե Հայաստանում հեղինակություն ունենալու, այլ իշխանափոխության համար է»,– ասել է նա։
Ըստ հրապարակված դիտարկումների՝ երկրորդ և երրորդ նախագահները տարաձայնություններ ունեն իշխանափոխության միջոցների հարցում. ի տարբերություն Սարգսյանի՝ Քոչարյանը կարծում է, որ Փաշինյանին հնարավոր է հեռացնել ընտրություններով:
Սերժ Սարգսյանը նախորդ շաբաթ ևս ընդգծել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման պահը հասունացել է, և Հանրապետական կուսակցությունն ունի համապատասխան ծրագիր, թեև առայժմ դրա մանրամասները չի հրապարակել։

5 Май 2025 - 08:22 AMT
Третий президент Армении, председатель Республиканской партии Серж Саргсян, выступая перед преподавателями и студентами Армянского университета, заявил, что «подавляющее большинство оппозиции хочет сначала занять своё место во власти, а уже потом добиваться смены руководства».
«Это очень важный вопрос. Одна из главных проблем оппозиции в том, что её подавляющее большинство в первую очередь хочет войти в состав власти, а уж потом говорить о смене. Я считаю, что должно быть наоборот», – отметил Саргсян, передает Aysor.am.
Он пояснил, что партия не выдвигает кандидата на пост премьер-министра, так как на данном этапе её целью является не занятие этого поста, а смена власти.
Саргсян также прокомментировал общественные опасения о том, что новая власть может оказаться хуже нынешней.
«Ну, так всегда можно сказать. Но что может быть хуже этого? Каждый раз нам говорят: “Всё, дно достигнуто”, и тут кто-то снизу стучит и говорит: “Ребята, вам ещё есть куда падать”. Жажда власти – плохое качество, оно всегда приводит к худшему», – добавил он.
Он подчеркнул, что помимо политических сил и гражданского общества, важную роль в смене власти играет и правоохранительная система, сообщает «Азатутюн».
«Так какова наша цель – сменить власть или работать при нынешнем руководителе в роли оппозиции? Это важный вопрос. Если бы у нас были устойчивые институты, которые принимали решения не исходя из “дадут ли нам финансирование в этом месяце”, а руководствуясь интересами страны, тогда бы мы ждали выборов, участвовали в них и смотрели на результат. Устойчивыми я считаю те институты, которые действуют в интересах государства», – сказал экс-президент, не уточнив деталей.
Он также прокомментировал свои отношения с бывшим президентом Робертом Кочаряном, подчеркнув, что тот не является его врагом.
«Моя борьба – не за авторитет в Армении, а за смену власти», – заявил Саргсян.
Согласно опубликованным наблюдениям, второй и третий президенты расходятся во взглядах на методы смены власти: в отличие от Саргсяна, Кочарян считает, что Пашиняна можно сместить посредством выборов.
Серж Саргсян на прошлой неделе вновь подчеркнул, что время для отставки Пашиняна пришло, и Республиканская партия имеет соответствующий план, хотя его детали пока не раскрываются.