Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին X–ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է Հայաստանի առաջընթացին մամուլի ազատության համաշխարհային վարկանիշում։
Նա նշել է, որ Հայաստանն ազատության կղզի է տարածաշրջանում։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2025 թ. մամուլի ազատության համաշխարհային սանդղակում Հայաստանը 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 34-րդ տեղը՝ շարունակելով առաջընթացը և հաստատվելով որպես ազատության կղզյակ տարածաշրջանում։ Աջակցելով Հայաստանին՝ մենք աջակցում ենք մեր արժեքները կիսով ժողովրդավար երկրի»,- գրել է դեսպանը։
Հայաստանը տարածաշրջանի առաջատարն է մամուլի ազատության ցուցանիշով։ Այդ են վկայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության հրապարակած մամուլի ազատության 2025 թվականի համաշխարհային ինդեքսի տվյալները։ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ 2024–ի համեմատ բարձրանալով 9 հորիզոնականով և զբաղեցնելով 180 երկրների շարքում 34-րդ տեղը։
Վրաստանը նահանջել է 11 հորիզոնականով՝ հասնելով 114-րդ տեղին, Ադրբեջանը՝ 167-րդն է՝ 3 տեղով նահանջով, Թուրքիան զբաղեցնում է 159-րդ տեղը՝ 1 հորիզոնական կորցնելով, Իրանը մնացել է 176-րդ տեղում, իսկ Ռուսաստանը զիջել է 9 հորիզոնական՝ դառնալով 171-րդ։

Armenia is emerging as a regional stronghold of press freedom, according to French Ambassador Olivier Decottignies. In a post on his X microblog, the ambassador commended Armenia’s rise in the 2025 World Press Freedom Index, compiled by Reporters Without Borders.
“Armenia is an island of freedom in the region,” he wrote. “Ranked 34th among 180 countries, Armenia continues to progress and asserts itself as a beacon of liberty. By supporting Armenia, we support a democratic nation that shares our values.”
The 2025 index shows Armenia leading the region in press freedom, having climbed nine spots compared to 2024. Georgia fell 11 places to 114th, Azerbaijan dropped three positions to 167th, Turkey slipped one spot to 159th, Iran remains at 176th, and Russia declined nine places to 171st.