Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Այդ մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք արդեն նախնական պայմանավորվածություններ կա՞ն՝ համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ։
«Այո, քննարկումներ կան, քննարկումները շարունակվում են: Չեմ ուզում հիմա դրա մասին խոսել, որ չխանգարեմ այդ պրոցեսին, բայց քննարկումները կան ու շատ ակտիվ են»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին։ Դրանից անմիջապես հետո Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խորհրդակցություններ սկսել համաձայնագրի կնքման ժամկետներն ու տեղը որոշելու վերաբերյալ, Ադրբեջանը, սակայն, նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում համաձայնագիրը ստորագրելու համար։
Ադրբեջանը շարունակում է կեղծ պնդումները, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ՝ նշելով, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը։ Բացի այդ, Բաքուն նաև պնդում է, որ համաձայնագիրը ստորագրելուց առաջ պետք է լուծարվի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խաղաղության համաձայնագիրն ու Մինսկի խումբը լուծարելու վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ին ուղղված դիմումը ստորագրել միաժամանակ, իսկ Սահմանադրության հետ կապված ադրբեջանական կեղծ պնդումներին ի պատասխան՝ հայկական կողմը հայտարարել է, որ ՀՀ Սահմանադրությունն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային որևէ պահանջ չի պարունակում, իսկ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը երկրի ներքին գործն է։

Speaker of the Armenian National Assembly Alen Simonyan stated that discussions over signing a peace agreement between Armenia and Azerbaijan are actively underway, Armenpress reported.
Asked whether any preliminary arrangements had been made regarding the agreement, Simonyan responded, “Yes, discussions are taking place and they are very active. I don't want to talk about it now so as not to hinder the process.”
On March 13, Armenia and Azerbaijan announced they had reached consensus on the text of a peace agreement. Following this, Armenia invited Azerbaijan to start consultations to determine the date and location for signing the agreement. However, Baku has since introduced new preconditions for signing.
Azerbaijan continues to claim—falsely, according to Armenia—that the Armenian Constitution contains territorial claims against it. Baku insists that Armenia must amend its Constitution and has also demanded the dissolution of the OSCE Minsk Group before any agreement can be signed.
In response, Armenia proposed that both sides simultaneously sign the peace agreement and a joint request to the OSCE regarding the group’s dissolution. As for the Azerbaijani claims about Armenia’s Constitution, Yerevan has reiterated that the Constitution contains no territorial claims against Azerbaijan and that any constitutional changes are a matter of Armenia’s internal affairs.