Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Այդ մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք արդեն նախնական պայմանավորվածություններ կա՞ն՝ համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ։
«Այո, քննարկումներ կան, քննարկումները շարունակվում են: Չեմ ուզում հիմա դրա մասին խոսել, որ չխանգարեմ այդ պրոցեսին, բայց քննարկումները կան ու շատ ակտիվ են»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին։ Դրանից անմիջապես հետո Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խորհրդակցություններ սկսել համաձայնագրի կնքման ժամկետներն ու տեղը որոշելու վերաբերյալ, Ադրբեջանը, սակայն, նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում համաձայնագիրը ստորագրելու համար։
Ադրբեջանը շարունակում է կեղծ պնդումները, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ՝ նշելով, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը։ Բացի այդ, Բաքուն նաև պնդում է, որ համաձայնագիրը ստորագրելուց առաջ պետք է լուծարվի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խաղաղության համաձայնագիրն ու Մինսկի խումբը լուծարելու վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ին ուղղված դիմումը ստորագրել միաժամանակ, իսկ Սահմանադրության հետ կապված ադրբեջանական կեղծ պնդումներին ի պատասխան՝ հայկական կողմը հայտարարել է, որ ՀՀ Սահմանադրությունն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային որևէ պահանջ չի պարունակում, իսկ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը երկրի ներքին գործն է։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что обсуждения по подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном продолжаются и проходят в активной фазе, сообщает «Арменпресс».
На вопрос о наличии предварительных договоренностей по соглашению Симонян ответил: «Да, обсуждения идут, они очень активны. Не хочу сейчас говорить об этом, чтобы не мешать процессу».
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении договоренности по тексту мирного соглашения. Сразу после этого Армения предложила начать консультации о сроках и месте подписания, однако Азербайджан выдвинул новые предварительные условия.
Азербайджан продолжает настаивать на том, что в Конституции Армении якобы содержатся территориальные притязания, и требует ее изменения. Также Баку требует распустить Минскую группу ОБСЕ до подписания документа.
Армения в ответ предложила подписать одновременно и само мирное соглашение, и совместное обращение в ОБСЕ о роспуске группы. По поводу Конституции армянская сторона заявила, что в ней нет территориальных притязаний к Азербайджану, а любые изменения в основном законе являются внутренним делом страны.