Քրեական ոստիկանության Լոռու մարզում գործող բաժնի աշխատակիցների իրականացրած բացատրական աշխատանքի շնորհիվ մայիսի 2-ի առավոտյան բաժին է ներկայացել 36-ամյա մի տղամարդ Վանաձորից, որը2024-ի օգոստոսից հետախուզվում է Ռուսաստանի իրավապահների կողմից՝ ապօրինի դրամախաղերի կազմակերպման և անցկացման մեղադրանքով։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանք, հայտնում է Ներքին գործերի նախարարությունը։
Մայիսի լույս 3–ի գիշերը «Բագրատաշեն» սահմանային հսկիչ բաժնից Նոյեմբերյանի Համայնքային ոստիկանություն է տեղափոխվել 47-ամյա մի օտարերկրացի, ով բնակվել է Երևանում։
Ինտերպոլի ԱԿԲ Հայաստանի բաժնից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ տղամարդը 2017 թվականից հետախուզվում է Իրանի իրավապահ մարմինների կողմից՝ խարդախության մեղադրանքով։ Նրա նկատմամբ ևս կիրառվել է կալանք։

Thanks to explanatory work by officers of the Criminal Police Department in Lori Province, a 36-year-old man from Vanadzor voluntarily turned himself in to authorities on the morning of May 2.
He had been wanted by Russian law enforcement since August last year on charges related to organizing and running illegal gambling operations.
The Armenian Ministry of Internal Affairs reported that he has been placed in custody.
In another case, during the night of May 2 to 3, a 47-year-old foreign national residing in Yerevan was transferred from the Bagratashen border control unit to the Noyemberyan Community Police.
According to information received from the Armenian bureau of Interpol’s National Central Bureau (NCB), the man has been wanted by Iranian authorities since 2017 on charges of fraud. He has also been placed under arrest.