Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ անգամ այսօրվա հարցումները ցույց են տալիս, որ իշխող խմբակցությունն առաջինն է և ամենամեծ սատարումն ունի ՀՀ ժողովրդի շրջանում։
«Վստահ եմ, որ եթե ուրբաթ օրը ՀՀ-ում ընտրություններ լինեն՝ ՔՊ-ն հաղթելու է՝ 50+1 տոկոսով, իսկ 2026-ին հնարավոր է անգամ ավելի բարձր տոկոսով»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Այն դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ինչու Գյումրիում չհաղթեցին՝ Սիմոնյանը հորդորել է հանրապետական և տեղական ընտրությունները չհամեմատել և չափանիշ չընդունել։
Նա նաև հայտարարել է, որ Հայաստանը գտնվում է հիբրիդային պատերազմի թիրախում՝ հատկապես Ռուսաստանի կողմից իրականացվող տարբեր մեխանիզմների միջոցով, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ, ըստ իր գնահատման, տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, հատկացվում են խոշոր ֆինանսական միջոցներ՝ Հայաստանում իրավիճակը ապակայունացնելու նպատակով։
«Ես հասկանում եմ՝ մեծաքանակ փող է ծախսվում տարբեր տեղերից, մասնավորապես, հյուսիսային մեր հարևանի՝ ՌԴ կողմից։ Այդ հիբրիդային պատերազմը մեկ ակտիվանում է, երբ, օրինակ, ռուսական հեռուստաալիքներով տարբեր մեկնաբաններ, հաճախ հեռու-հեռու հայկական ազգանունների նշմարում ունեցող մարդկանցով, փորձում են ՀՀ-ում իշխանություն փոխել, միտինգների անոնսներ անել, և դա, ասեմ, զգուշացնեմ՝ 2026թ․ ավելի է ակտիվանալու։ Եվ չեմ վախենում բարձրաձայնելուց՝ դա հակառակ ազդեցությունն է ունենալու, և ձեր ասած X վարկանիշը, որ ունի իշխանությունը, կրկնապատկելու է»,–ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք առկա է հեղաշրջման վտանգ, Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ նման սպառնալիք չի տեսնում և դրա վերաբերյալ դիրքորոշումը հիմնված է իր անձնական փորձի վրա։
«Ես որևէ մեկի կողմից հեղաշրջման վտանգ չեմ տեսնում, որովհետև վստահում եմ ՀՀ ժողովրդին։ 2020թ. պատերազմի օրվանից սկսած՝ իշխանություն փոխելու նպատակը տարբեր բևեռներից ու կողմերից եղել է գերկարևոր նպատակ»,–ասել է նա։
Լրագրողների հարցին, թե ինչով է պայմանավորված վարչապետի՝ որոշ ռուսաստանյան շրջանակների համար անցանկալի լինելու փաստը, ԱԺ նախագահը նշել է՝ իրենց տրամադրվող տեղեկատվությունը դրան չի համընկնում։
«Մեզ հակառակն են ասում մեր գործընկերները»,–նշել է նա։
Ի պատասխան հարցի՝ եթե այդպես է, ինչու է իշխանափոխության մասին ակտիվ խոսվում, Սիմոնյանը դա կապել է հետխորհրդային տարածքում ժողովրդավարական ընտրություններով իշխանություն ձևավորելու փորձի հետ։
«Շատ վատ օրինակ կա՝ ետխորհրդային տարածքում ընտրված իշխանություն ունենալու տարբերակը։ Նման նախադեպերը շատ քիչ են, և դա վատ օրինակ է։ Եւ երկրորդ՝ ՀՀ-ն, պատմական իրադարձությունների բերումով, իր պետականության և անկախության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ հստակ քայլեր է անում, ինչը, բնականաբար, ոչ բոլորին է դուր գալիս, որովհետև ՀՀ-ն պետք է միշտ ինչ-որ կենտրոնից կախված լինի, պետք է որևէ դեմքով մեծ եղբայր ունենա և նայի ու մտածի՝ մեծ եղբայրը կամ գերտերությունը եթե չլինի, կուտեն, կուլ կտա»։

5 Май 2025 - 14:51 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил журналистам, что даже по последним опросам правящая фракция остаётся лидером и пользуется наибольшей поддержкой среди населения Армении.
«Уверен, что *если в пятницу в Армении состоятся выборы, "Гражданский договор" победит с результатом 50+1%, а к 2026 году — возможно, с еще более высоким процентом», — заявил он, сообщает «Пастинфо».
На замечание о проигрыше в Гюмри Симонян ответил, что не следует сравнивать республиканские и местные выборы и делать из них стандарт.
Он также заявил, что Армения находится под прицелом гибридной войны, в частности, с применением различных механизмов со стороны России, сообщает Aysor.am.
По его словам, по его оценке, в Армению из разных источников, в том числе из Российской Федерации, направляются значительные финансовые средства с целью дестабилизации ситуации.
«Я понимаю, что большие суммы денег расходуются из разных мест, особенно от нашего северного соседа — РФ. Эта гибридная война активизируется, когда, например, на российских телеканалах комментаторы, нередко с отдалённо армянскими фамилиями, пытаются инициировать смену власти в Армении, анонсируют митинги. Предупреждаю: в 2026 году это усилится. И я не боюсь говорить об этом вслух — это даст обратный эффект, и так называемый X-рейтинг власти удвоится», — сказал он.
На вопрос о возможной угрозе госпереворота Симонян заверил, что такой угрозы он не видит и его позиция основана на личном опыте.
«Я не вижу угрозы переворота ни с чьей стороны, потому что доверяю народу Армении. С начала войны 2020 года цель смены власти была сверхважной задачей для различных сторон и полюсов», — добавил он.
Отвечая на вопрос, почему премьер-министр считается нежелательным для некоторых российских кругов, Симонян отметил, что информация, которую получают они от партнёров, этому противоречит.
«Наши партнёры говорят нам противоположное», — отметил он.
Отвечая на вопрос, почему тогда активно обсуждается тема смены власти, он связал это с особенностями демократии в постсоветском пространстве.
«Очень плохой пример — это наличие избранной власти в постсоветском пространстве. Таких прецедентов очень мало, и это считается плохим примером. Во-вторых, Армения, в силу исторических событий, предпринимает конкретные шаги к укреплению своей государственности и независимости, и это, конечно, не всем нравится. Потому что Армения как бы всегда должна зависеть от какого-либо центра, иметь старшего брата и думать: если не будет великой державы, её "поглотят"».