«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությանը, թե Ռոբերտ Քոչարյանը ՌԴ-ի շպիոն է, ասել է, որ Սիմոնյանը պետք է հասկանա, որ «ինքն ու այս իշխանությունն է թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շպիոնը»։
«Կարծում եմ՝ Ալեն Սիմոնյանը պետք է հասկանա, որ ինքն է հենց «շպիոնը» և այս իշխանությունն է «շպիոնը» թուրք-ադրբեջանական տանդեմի, երբ իրենք հայտնվել են դեմ առ դեմ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի համատեղ գործողությունների արդյունքում այս ճնշված վիճակում։ Հենց սա է ինքնիշխանության կորուստը»,-ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Օհանյանը հավելել է, որ Սիմոնյանը պարտավոր է գիտակցել՝ Հայաստանի և Արցախի անկախությունը եղել են ազգի կարևոր նվաճումներ։
«Ալեն Սիմոնյանը պետք է հասկանա, որ մեր ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը ՀՀ-ի և Արցախի անկախությունն է, և ինքնիշխանության հետզհետե ամրապնդումը։ Եկեք համեմատություն կատարենք՝ ո՞ւմ ղեկավարության արդյունքում է ավելի ինքնիշխան եղել ՀՀ-ն, բալանսավորված, լայն ընդգրկվածություն ունեցող արտաքին քաղաքականություն իրականացրել ՀՀ-ն, իհարկե, ոչ հիմա։ Սա թույլ է տվել, որ ՀՀ-ն ու Արցախը ինտեգրված համագործակցությամբ զարգանան։ Այսօր Արցախի Հանրապետությունը չկա, իսկ այս ամենօրյա խոսակցությունը, կեղծ խաղաղության օրակարգով առաջնորդվելն, ամեն ինչի գնալը, որ թղթի կտորը ստանան խաղաղության օրակարգի անվան տակ, իրենց իշխանությունը պահելու համար․ հենց սա է ինքնիշխանության կորուստը»,–ասել է Օհանյանը։
Նրա խոսքերով՝ ներկայիս խաղաղության նախաձեռնությունները չունեն բովանդակային արժանահավատություն, և դրանք միայն իշխանության պահպանման միջոց են՝ անկախության հաշվին։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական շահեր հետապնդող ու միայն այդ ուղղությամբ ծառայություններ մատուցող գործիչ է։
«Ես կարծում եմ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանում ռուսական շպիոնի կարգավիճակ ունեցող մարդ է, դա իմ կարծիքն է»,–ասել է նա։

Руководитель фракции «Айастан» Сейран Оганян, комментируя заявление председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна о том, что Роберт Кочарян является российским шпионом, заявил, что «именно Симонян и действующая власть являются шпионами турецко-азербайджанского тандема».
«Считаю, что Ален Симонян должен понять — именно он и эта власть являются шпионами турецко-азербайджанского тандема, когда в результате совместных действий Турции и Азербайджана они оказались в нынешней ситуации. Это и есть утрата суверенитета», — заявил он, передаёт «Аравот».
Оганян добавил, что Симонян обязан осознать: независимость Армении и Арцаха — это важнейшие достижения нации.
«Ален Симонян должен понять, что одним из главных достижений является независимость Армении и Арцаха, а также последовательное укрепление суверенитета. Давайте сравним, при чьём руководстве Армения была более суверенной, проводила сбалансированную, многовекторную внешнюю политику. Конечно, не сейчас. Именно это позволило Армении и Арцаху развиваться во взаимодействии. Сегодня Республики Арцах больше нет, а вся эта ежедневная риторика, следование ложной повестке мира, готовность на всё ради бумажки под названием “мирное соглашение” ради удержания власти — вот это и есть настоящая утрата суверенитета», — заявил Оганян.
По его словам, нынешние мирные инициативы лишены содержательной достоверности и служат лишь инструментом сохранения власти ценой независимости.
Председатель парламента Ален Симонян ранее заявил журналистам, что второй президент Армении Роберт Кочарян обслуживает исключительно интересы России. «Я считаю, что Роберт Кочарян — это человек со статусом российского шпиона в Армении, это моё мнение», — сказал он.