Ապրիլի 21-ի տարածված տեսանյութում երևում է, որ կրկին վնասել, պղծել են օկուպացված Ստեփանակերտում գտնվող եղբայրական գերեզմանոցի տապանաքարերը։
Տեսագրության մեջ պարզ երևում է, որ մի քանի շիրմաքարի վրա միտումնավոր փորագրված են ազատամարտիկների դեմքերից հատվածներ՝ մասնավորապես աչքերն ու բերանը։ Որոշ տապանաքարեր էլ կոտրված են, հայտնում է Monument Watch անկախ ակադեմիական հարթակը:
Ստեփանակերտի հուշահամալիրը Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո հայտնվել է ոչնչացման վտանգի տակ: Բազմաթիվ տեսանյութերում օկուպացված Ստեփանակերտ այցելող ադրբեջանցիները կոչ են անում վերացնել այս հուշահամալիրը:
Հայկական մշակութային ժառանգության՝ այդ թվում գերեզմանոցների պղծումը հակասում է Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշմանը։ Այդ որոշման համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր միջոցները, որպեսզի կանխի և պատժի հայկական մշակութային արժեքների դեմ կատարվող ցանկացած վանդալիզմ կամ պղծում, ներառյալ եկեղեցիները, հուշարձանները, գերեզմանոցները և պատմամշակութային այլ վայրերը։
Եվրոպական խորհրդարանը 2024 թվականի մարտի 12-ին ընդունած բանաձևում իր 19-րդ կետով դատապարտել է հայկական ներկայությունը վկայող բոլոր մշակութային վայրերի հանդեպ իրականացված վանդալիզմը, ոչնչացումը և պղծումը։
Ավելին՝ գերեզմանոցների պղծումն համարվում է պատերազմական հանցագործություն՝ համաձայն Հռոմի ստատուտի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի։ Ըստ դրա՝ պատերազմական հանցագործություն է դիտավորյալ հարձակում իրականացնելը մշակութային, կրոնական, կրթական կամ բժշկական նշանակության վայրերի վրա, եթե դրանք չեն ծառայում ռազմական նպատակների։
Այս գործողություններով Ադրբեջանը նաև խախտում է 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը, որը պարտադրում է կողմերին հարգել իրենց և մյուս կողմի տարածքում գտնվող մշակութային արժեքները՝ արգելելով այդ վայրերի օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հրաժարվելով որևէ թշնամական գործողությունից դրանց նկատմամբ։

На кладбище в оккупированном Степанакерте снова зафиксированы случаи вандализма: надгробия в братской могиле были умышленно повреждены, как видно на видеозаписи, опубликованной 21 апреля 2025 года.
На кадрах, размещённых по сети, отчётливо видно, как на ряде надгробий намеренно выцарапаны искажённые черты лиц армянских бойцов — в частности, глаза и рты. Некоторые плиты также разбиты.
Об этом сообщает независимая академическая платформа «Monument Watch», которая занимается мониторингом состояния армянского культурного наследия.
После полной оккупации Арцаха мемориальный комплекс в Степанакерте оказался под угрозой уничтожения. На многочисленных видеозаписях видно, как азербайджанцы, посещающие Степанакерт, призывают к уничтожению этого комплекса.
Осквернение армянского культурного наследия, включая кладбища, противоречит решению Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года. В соответствии с этим решением, Азербайджан обязан принять все меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения в отношении армянских культурных ценностей, включая, но не ограничиваясь, церквями, памятниками, кладбищами и другими объектами историко-культурного значения.
Кроме того, Европейский парламент в пункте 19 своей резолюции от 12 марта 2024 года осудил вандализм, уничтожение и осквернение всех культурных объектов, свидетельствующих о присутствии армян.
Осквернение кладбищ также считается военным преступлением согласно пункту 2 статьи 8 Римского статута, в котором такие действия квалифицируются как преднамеренные нападения на культурные, религиозные, образовательные или медицинские объекты, не используемые в военных целях.
Этими действиями Азербайджан также нарушает статью 4 Гаагской конвенции 1954 года, обязывающую стороны уважать культурные ценности на своей и чужой территории, запрещая использовать такие объекты в военных целях и осуществлять враждебные действия против них.