Գյումրի-Կարս երկաթգծի հայկական հատվածի գործարկման համար կպահանջվի մոտ մեկ տարի: Այդ մասին հայտնել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարությունից հիշեցրել են, որ 2024 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի և Թուրքիայի պետական տարբեր մարմինների ներկայացուցիչները հանդիպել են սահմանին։ Այդ քննարկման ժամանակ կողմերը անդրադարձել են Ախուրիկ-Աքյակա երկաթուղային անցակետի վերագործարկման տեխնիկական մանրամասներին, ինչպես նաև գնահատել են Գյումրի-Կարս երկաթուղու տեխնիկական վիճակը։
«Գյումրի – Թուրքիայի սահման հատվածում երկաթգիծը վերանորոգման կարիք ունի։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի օգնությամբ իրականացված նախնական գնահատականներով՝ երկաթուղու գործարկման ընդհանուր արժեքը կկազմի 32.4 մլն դոլար»,- նշել են գերատեսչությունում։
Միևնույն ժամանակ, նախարարությունը տեղեկացրել է, որ Թուրքիայի տարածքում ճանապարհի վիճակի վերաբերյալ տվյալներ չունի։ Այդ պատճառով հաշվարկներն արվել են բացառապես հայկական հատվածի աշխատանքների համար։
Ընդհանուր առմամբ, նախարարությունում նշել են, որ հայկական կողմում երկաթուղին շահագործման պատրաստ դարձնելու համար կպահանջվի մոտ մեկ տարի։
Երևանում կարծում են, որ Գյումրի-Կարս ճյուղի գործարկումը թույլ կտա դիվերսիֆիկացնել միջազգային երկաթուղային ճանապարհները Հայաստանի և հարևան երկրների միջև: Սա նաև հնարավորություն կստեղծի տարածաշրջանի երկրների միջև երկկողմ և տարանցիկ փոխադրումների կազմակերպման, ինչպես նաև Թուրքիայի միջոցով ԵՄ-ի հետ երկաթուղային կապ հաստատելու համար:
Գյումրի-Կարս երկաթուղին դադարեցրել է գործունեությունը դեռևս 1993 թվականին։ Այն առաջին անգամ դիտարկման առարկա է դարձել 2008-ին՝ երբ սկսվել է Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման առաջին փուլը։ 2010 թվականին «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ն տեղեկացրել է երկաթուղային նախագծի մշակման մեկնարկի մասին։ Թեման կրկին ակտիվացել է 44-օրյա պատերազմից հետո՝ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ֆոնին։

Armenia anticipates that restoring its portion of the Gyumri-Kars railway will take approximately one year, according to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, as reported by Sputnik Armenia.
In November 2024, representatives from Armenian and Turkish governmental bodies convened at the border to discuss the technical aspects of reopening the Akhuryk-Akyaka railway crossing and to assess the condition of the Gyumri-Kars railway line.
The ministry noted that the railway segment between Gyumri and the Turkish border requires significant repairs. Preliminary assessments, conducted with assistance from the U.S. Agency for International Development under the Crossroads of Peace initiative, estimate the total cost of restoring the railway at $32.4 million.
However, the ministry clarified that it lacks information regarding the condition of the railway on the Turkish side. Consequently, the cost estimates pertain solely to the Armenian section.
Overall, the ministry stated that approximately one year would be needed to make the Armenian segment of the railway operational.
Officials in Yerevan believe that reactivating the Gyumri-Kars railway branch will diversify international rail routes between Armenia and neighboring countries. This development is also expected to facilitate bilateral and transit transportation within the region and establish a rail connection with the European Union through Turkey.
The Gyumri-Kars railway has been inactive since 1993. It was first reconsidered in 2008 during initial efforts to normalize relations between Ankara and Yerevan. In 2010, Russian Railways announced the commencement of developing a railway project between Armenia and Turkey. The topic resurfaced following the 44-day war, amid regional geopolitical shifts.