Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով Մայիսի 9-ի առթիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան ի ՌԴ մեկնելու որոշմանը, հայտարարել է, որ պատերազմը և պատերազմի հաղթանակը հավասարապես նաև հայերին ու Հայաստանին են պատկանում, և դա քննարկման ենթակա չէ:
«Մենք 300 հազար զոհ ենք տվել՝ ըստ պաշտոնական տվյալների, բազմաթիվ հերոսներ ենք տվել, ֆաշիզմի դեմ ենք պայքարել մյուս բոլոր ժողովուրդների հետ: Եթե ինձնից ուզում եք որևէ այլ գնահատական, ես չունեմ այլ գնահատական»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Անդրադառնալով վարչապետին իմպիչմենտի գործընթացին՝ Հակոբ Արշակյանն ասել է, որ դա անլուրջ հարց է։
«Շատ անլուրջ հարց է, որովհետև որևէ հիմք չկա՝ վարչապետի իմպիչմենտի հարց բարձրացնելու: Դա անիմաստ աղմուկ է այս ամբողջ կարևոր հարցերի շրջանակում»,–ասել է նա։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե արդյոք դա նշանակում է, որ վարչապետը փայլուն է կառավարում երկիրը, Հակոբ Արշակյանը դրական է պատասխանել։
«Այո՛, նա փայլուն կառավարում է բոլոր ոլորտներում»,–ասել է Արշակյանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 14-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել էր, որ ընդունում է Ռուսաստանի նախագահի հրավերը և մասնակցելու է մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք տոնակատարություններին։

Вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян, комментируя решение премьер-министра Никола Пашиняна посетить Москву 9 мая, заявил, что как война, так и победа в ней принадлежат армянам и Армении в равной степени.
«Мы отдали 300 тысяч жизней — по официальным данным, дали множество героев, боролись с фашизмом вместе с другими народами. Если вы ждете от меня другой оценки — у меня её нет», — сказал он, сообщает «http://1lurer.am ».
Касаясь темы импичмента премьер-министру, Аршакян назвал это несерьезным вопросом. «Это очень несерьезный вопрос, потому что нет никаких оснований для выдвижения импичмента премьер-министру. Это бессмысленный шум на фоне действительно важных тем», — отметил он.
На вопрос журналиста, означает ли это, что премьер блестяще управляет страной, Аршакян ответил утвердительно: «Да, он блестяще управляет всеми сферами», — заявил он.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным 14 марта подтвердил, что примет участие в торжествах 9 мая в Москве.