Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով Մայիսի 9-ի առթիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան ի ՌԴ մեկնելու որոշմանը, հայտարարել է, որ պատերազմը և պատերազմի հաղթանակը հավասարապես նաև հայերին ու Հայաստանին են պատկանում, և դա քննարկման ենթակա չէ:
«Մենք 300 հազար զոհ ենք տվել՝ ըստ պաշտոնական տվյալների, բազմաթիվ հերոսներ ենք տվել, ֆաշիզմի դեմ ենք պայքարել մյուս բոլոր ժողովուրդների հետ: Եթե ինձնից ուզում եք որևէ այլ գնահատական, ես չունեմ այլ գնահատական»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Անդրադառնալով վարչապետին իմպիչմենտի գործընթացին՝ Հակոբ Արշակյանն ասել է, որ դա անլուրջ հարց է։
«Շատ անլուրջ հարց է, որովհետև որևէ հիմք չկա՝ վարչապետի իմպիչմենտի հարց բարձրացնելու: Դա անիմաստ աղմուկ է այս ամբողջ կարևոր հարցերի շրջանակում»,–ասել է նա։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե արդյոք դա նշանակում է, որ վարչապետը փայլուն է կառավարում երկիրը, Հակոբ Արշակյանը դրական է պատասխանել։
«Այո՛, նա փայլուն կառավարում է բոլոր ոլորտներում»,–ասել է Արշակյանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 14-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել էր, որ ընդունում է Ռուսաստանի նախագահի հրավերը և մասնակցելու է մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք տոնակատարություններին։

Deputy Speaker of Armenia's National Assembly, Hakob Arshakyan, commented on Prime Minister Nikol Pashinyan’s decision to visit Moscow on May 9, emphasizing that both the war and the victory belong equally to Armenians and Armenia.
“We lost 300,000 people, according to official figures, contributed many heroes, and fought fascism alongside all other nations. If you expect any other assessment from me—I don’t have one,” he said, according to http://1lurer.am .
Regarding the impeachment process initiated against the Prime Minister, Arshakyan dismissed it as unserious. “It’s a very unserious matter because there is no basis to raise the issue of the Prime Minister’s impeachment. It’s meaningless noise amid truly important issues,” he stated.
In response to a journalist’s remark asking if this meant the Prime Minister was managing the country excellently, Arshakyan affirmed, “Yes, he manages excellently in all areas.”
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan confirmed during a March 14 phone conversation with Russian President Vladimir Putin that he accepted the invitation to attend the May 9 celebrations in Moscow.