ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, շեշտել է, որ նախկին նախագահների հետ պետք էր երկխոսություն հաստատել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ նրանք պատրաստ են եղել ի շահ Արցախի, Հայաստանի ու Հայրենիքի, հանդիպել իր հետ։
Աշոտյանը նշել է, որ ինքը պատրաստ է բանավիճել։
«Նիկոլ, թարգիր լկստված դեռահասի հիստերիկ նոպաներով նախկին նախագահներին «եկեք բանավիճենք» չռեալիզացված ֆանտազիա առաջարկել։ Նախկին նախագահների հետ պետք էր հանդիպել, խոսել, խորհրդակցել մինչեւ 44-օրյա պատերազմը, ոչ թե այդ ընթացքում նրանց հետապնդել, վայրահաչել, կալանավորել և քրգործեր հարուցել։
Նախկին ղեկավարների հետ պետք էր հանդիպել 44-օրյայի ընթացքում, երբ նրանք, մի կողմ դնելով բոլոր միջանձնային եւ քաղաքական տարաձայնությունները, հանուն Արցախի, հանուն Հայաստանի, հանուն Հայրենիքի պատրաստ էին նույնիսկ այդքանից հետո քեզ նմանի հետ հանդիպել։
Հիմա ուշ է, շատ ուշ։ Բոլոր երեք նախագահների համար էլ դու քաղաքական բորոտ ես, զզվանք առաջացնող ոչ մի բան։ Դու ոտքից գլուխ փչացած ես, ռուսերեն ասած՝ нерукопожатный: Քեզ հետ շփվելը ամոթ է: Կողքիդ կանգնելը՝ ամոթ է։ Քեզ նման ղեկավար ունենալն ամոթ է։ Նախկին նախագահների հետ քո բանավիճելու կապրիզը ոչ ոք չի բավարարելու»,–գրել է նա։
Նա նշել է, որ նույնիսկ միջնադարյան ասպետական մենամարտերը եւ ազնվական դուելները ենթադրում էին կողմերի հավասարություն՝ անգամ մահվան ելքով մարտահրավեր նետելու իրավունքը արտոնություն է, պատիվ։
«Հիմա կասես, բա այդ դեպքում խի՞ ես դու՝ Աշոտյան Արմենը, ում 2 տարի հանիրավի անազատության մեջ եմ պահում, պատրաստ ինձ հետ բանավիճել։ Կրկնեմ, Նիկոլ. ես զզվող չեմ, ես նախագահ չեմ և քեզ բովանդակային ոչնչացնելու համար ես էլ եմ հերիք»,–գրել է Աշոտյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, դիմելով ՀՀ նախկին նախագահներին, կրկին հորդորել է նրանց խոսել ուղիղ եթերում։
«Լևոն Տեր-Պետրոսյա՛ն, Ռոբերտ Քոչարյա՛ն, Սերժ Սարգսյա՛ն, հերիք է գնաք, մութ անկյուններում խոսեք, բան ունե՞ք ասելու, եկե՛ք գնանք ուղիղ եթերում խոսենք»,–ասել է նա։

Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян, обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну, подчеркнул, что с бывшими президентами следовало установить диалог во время 44-дневной войны, когда они были готовы ради Арцаха, Армении и Родины встретиться с ним.
Ашотян заявил, что он готов к дебатам.
«Никол, прекрати истерически, как озлобленный подросток, предлагать нереализованную фантазию “давайте дебатировать” бывшим президентам. С ними нужно было встречаться, говорить, советоваться до 44-дневной войны, а не во время нее их преследовать, оговаривать, арестовывать и возбуждать уголовные дела.
С бывшими руководителями нужно было встречаться в разгар войны, когда они, отбросив все межличностные и политические разногласия, ради Арцаха, Армении, Родины, были готовы даже в этих условиях встретиться с тобой.
Сейчас уже поздно. Очень поздно. Для всех трех президентов ты — политический прокаженный, вызывающий отвращение. Ты сгнил с головы до пят, по-русски — нерукопожатный. Общение с тобой — позор. Стоять рядом с тобой — позор. Иметь такого руководителя — позор. Твою капризную мечту о дебатах с бывшими президентами никто не исполнит», — написал он.
Он также отметил, что даже средневековые рыцарские поединки и дворянские дуэли подразумевали равенство сторон — право бросить вызов, даже со смертельным исходом, было привилегией и честью.
«Ты скажешь: “А почему тогда ты — Армен Ашотян, которого я два года несправедливо держу в заключении — готов со мной дебатировать?” Повторю, Никол: я не чувствую отвращения, я не президент, и даже один я достаточно силен, чтобы уничтожить тебя содержательно», — подытожил Ашотян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян во время сессии вопросов и ответов в Национальном собрании вновь призвал бывших президентов Армении выступить публично.
«Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян, Серж Саргсян — хватит шептаться по углам. Есть что сказать — давайте обсудим это в прямом эфире», — заявил он.