Թուրքիայի 265 քաղաքացի 2024 թվականին դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Նրանցից 118-ին շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն․ 57-ը տղամարդիկ են, 61-ը՝ կանայք։
ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալների համաձայն՝ անցած տարի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար ներկայացվել է ընդհանուր 21,476 դիմում, իսկ 4202 անձ էլ դիմել է ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար, հայտնում է Factor.am-ը։
Քաղաքացիության համար դիմողների մեջ ամենամեծ թիվը կազմում են Ռուսաստանի քաղաքացիները՝ 9825, ապա Վրաստանի՝ 1937, Սիրիայի՝ 884, Լիբանանի՝ 539, Իրանի՝ 523, Ուկրաինայի՝ 453, ԱՄՆ-ի՝ 144, Թուրքմենստանի՝ 132, Բելառուսի՝ 96, ևս 6678-ը՝ այլ երկրների։

A total of 265 citizens of Turkey applied for Armenian citizenship in 2024, with 118 of them granted citizenship, according to data from Armenia’s Ministry of Internal Affairs’ Migration and Citizenship Service. Of the approved applicants, 57 are men and 61 are women.
In total, 21,476 applications for Armenian citizenship were submitted last year. Additionally, 4,202 individuals applied to renounce their Armenian citizenship, reports http://Factor.am .
Among those seeking Armenian citizenship, Russian nationals comprised the largest group with 9,825 applicants, followed by Georgia (1,937), Syria (884), Lebanon (539), Iran (523), Ukraine (453), the U.S. (144), Turkmenistan (132), and Belarus (96). Another 6,678 applicants came from various other countries.
The Migration and Citizenship Service did not specify how many of these applicants were of Armenian descent.