ՀՀ ԱԳՆ–ն ողջունել է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև կրակի դադարեցման մասին ըմբռնումը։ Այդ մասին X–ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
Նա հույս է հայտնել, որ հրադադարը կպահպանվի։
«Ողջունում ենք Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված ըմբռնումը։ Երկխոսությունն առանցքային նշանակություն ունի, և հուսով ենք, որ հրադադարը կպահպանվի, և տարածաշրջանում խաղաղություն կհաստատվի։ Այս առումով ուշադրության են արժանի նաև խաղաղության հաստատմանն ուղղված միջազգային ջանքերը, մասնավորապես, ավելի վաղ ԱՄՆ-ի կողմից հայտարարված»,-ասվում է գրառման մեջ։
Վաշինգտոնի միջնորդությամբ Հնդկաստանն ու Պակիստանը անհապաղ և ամբողջական հրադադարի համաձայնության են եկել։ Մայիսի 11–ի դրությամբ հրադադարը պահպանվում է։
Հնդկաստանը մայիսի 7–ի վաղ առավոտյան հրթիռային հարվածներ է հասցրել Պակիստանի վերահսկողության տակ գտնվող մի քանի վայրերում, ինչի հետևանքով, ըստ Պակիստանի ռազմական պաշտոնյաների, զոհվել է առնվազն 26 մարդ, ևս 46-ը վիրավորվել։ Հնդկաստանի կառավարությունը հայտարարել է, որ հարվածներն ուղղված են եղել զինյալների կողմից օգտագործվող ենթակառուցվածքների դեմ, որոնք պատասխանատու են անցյալ ամսվա ընթացքում Հնդկաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Քաշմիրում զբոսաշրջիկների վրա կատարված մահացու հարձակման համար:

Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has welcomed the mutual understanding between India and Pakistan regarding a ceasefire. The message was shared by MFA spokesperson Ani Badalyan on X.
“We welcome the understanding reached between India and Pakistan on a ceasefire. Dialogue is of key importance, and we hope that the truce will hold and peace will be established in the region. In this context, international efforts toward peace, particularly those earlier announced by the U.S., are also noteworthy,” the post reads.
With Washington’s mediation, India and Pakistan agreed to an immediate and comprehensive ceasefire.
On May 7, India launched missile strikes on several sites under Pakistani control, reportedly killing at least 26 people and injuring 46, according to Pakistani military officials. India stated the strikes targeted militant infrastructure used in last month’s deadly attack on tourists in Indian-controlled Kashmir.