18 դատապարտյալ ներման խնդրագիր է ներկայացրել Հանրապետության նախագահին։ Վահագն Խաչատուրյանը ապրիլի 3-ին հրամանագրեր է ստորագրել, որով մերժել է բոլոր խնդրագրերը, հայտնում է Factor.am-ը։
Արդարադատության նախարարությունը ներման խնդրագրերի մասին Հանրապետության նախագահի հրամանագրից քաղվածքները տեղադրել է նախարարության պաշտոնական կայքէջում։
«Ներման մասին» օրենքի համաձայն՝ հանցագործության համար դատապարտված անձին կարող է ներում շնորհվել, եթե նա ներկայացրել է ներման խնդրագիր:
Ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձին կարող է ներում շնորհվել, եթե նա փաստացի կրել է ազատազրկման ոչ պակաս, քան տասնհինգ տարին:
Ներում չի շնորհվում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով նախատեսված՝ խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործության կամ խոշտանգման համար դատապարտված անձին:

12 Май 2025 - 08:17 AMT
В общей сложности 18 осуждённых обратились к президенту Армении с прошениями о помиловании. Как сообщает Factor.am, 3 апреля президент Ваагн Хачатурян подписал указы, которыми отклонил все эти прошения.
Министерство юстиции разместило выдержки из указов президента о помиловании на своём официальном сайте.
Согласно Закону «О помиловании», осуждённый за преступление может быть помилован при наличии личного ходатайства.
Осуждённый к пожизненному лишению свободы может быть помилован только при условии фактического отбытия не менее пятнадцати лет заключения.
Помилование не применяется к лицам, осуждённым за преступления против мира и безопасности человечества или за пытки, как предусмотрено Уголовным кодексом Армении.