Երևանի Պուշկինի անվան դպրոցի մի խումբ ծնողներ առավոտվանից բողոքի գործողություն են սկսել դպրոցի տարածքում՝ այնուհետև շարժվելով դեպի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության շենք։
Ծնողներից մեկը հայտնել է, որ «այսօր դպրոցում դաս չկա, իսկ իրենց պահանջը մնում է անփոփոխ՝ տնօրենի պաշտոնում վերականգնել Նատալյա Ստեփանյանին», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մայիսի 8-ից դպրոցում աշակերտները հայտարարել են դասադուլ՝ պահանջելով վերանայել տնօրենի՝ Նատալյա Ստեփանյանին ազատելու որոշումը։ Այս նպատակով ծնողները նախաձեռնել են ստորագրահավաք։ Միաժամանակ, ԿԳՄՍՆ-ից տեղեկացրել են Sputnik Արմենիային, որ Ստեփանյանը չի անցել ատեստավորման հարցազրույցի փուլը և դիմել է այդ արդյունքները բողոքարկելու։
«Մենք գերատեսչությունից պահանջում ենք վերականգնել Ստեփանյանին պաշտոնում»,– հայտարարել է ծնողներից մեկը։
Նա հավելել է, որ ժամը 14:00-ին նախարարությունում նախատեսված է Ստեփանյանի բողոքի քննարկումը։ Այդ պատճառով էլ իրենք շարժվել են նախարարություն՝ շարունակելու բողոքի ակցիան։ Ծնողները նաև ակնկալում են ընդգրկվել բողոքարկման քննարկման ընթացքի մեջ։
ԿԳՄՍ նախարարության շենք հասած ծնողներին տեղեկացրել են, որ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը կընդունի 6 հոգուց բաղկացած պատվիրակությանը։

12 Май 2025 - 11:49 AMT
Группа родителей школы имени Пушкина в Ереване утром начала акцию протеста на территории учебного заведения, после чего направилась к зданию Министерства образования, науки, культуры и спорта.
Один из родителей сообщил Sputnik Армения, что «сегодня в школе нет занятий», и их требование остается прежним — восстановить Наталью Степанян в должности директора.
С 8 мая ученики школы объявили забастовку, требуя пересмотра решения об увольнении Степанян. Родители также начали сбор подписей в поддержку. В министерстве сообщили Sputnik Армения, что Степанян не прошла этап собеседования в рамках аттестации и подала апелляцию.
«Мы требуем от ведомства восстановить Степанян», — заявил один из родителей. Он также отметил, что на 14:00 в министерстве запланировано рассмотрение апелляции Степанян. По этой причине родители и направились к зданию министерства, продолжая акцию.
Родителям, дошедшим до министерства, сообщили, что заместитель министра Араксия Сваджян примет делегацию из шести человек.