ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հորդորել է գլխավոր դատախազին՝ ուսումնասիրություն սկսել և իրավական գնահատական տալ ՊՆ-ի ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանի հայտարարություններին՝ կապված հայ ժողովրդի համար Ստալինգրադի ճակատամարտի նշանակության հետ։
Մինասյանը Հովհաննիսյանի խոսքերը որակել է որպես պատմության խեղաթյուրում և նացիստական Գերմանիային արդարացնելու փորձ, գրում է «Փաստինֆոն»։
Մինասյանը նաև ասել է, որ քաղաքացիները պահանջում են բացատրություն՝ ինչու օրենսդիրներն առաջարկ չեն ներկայացնում՝ վերնախավի պաշտոնյաներին հոգեբուժական փորձաքննության ենթարկելու և նման ընթացակարգը պարբերաբար կիրառելու վերաբերյալ։
«Բերեք գնահատենք՝ ո՞րն է ավելի արդար պահանջ՝ օրենսդրական նախաձեռնություն անելը՞, թե արդարադատության ֆունկցիան վերցնելը, ինձ թվում է՝ օրենսդրական նախաձեռնություն անելը»:
Մինասյանն ընդգծել է, որ կոռուպցիան, որն ըստ նրա՝ իշխանության բնական և տրամաբանական հետևանքն է, չի կարող վերագրվել ընդդիմությանը, իսկ ընդդիմության կապը կոռուպցիայի հետ համարել է բացարձակ անհեթեթություն։
Արծրուն Հովհաննիսյանը Հանրայինի եթերում ասել է, թե Թուրքիան այդ ժամանակ էական ուժ չուներ հարձակվելու։
«Թուրքիան Գերմանիայի հետ ուներ չեզոքության որոշակի պայմանագիր և որոշակի նյութեր էր մատակարարում, բայց որևէ էական ուժ չուներ հարձակվելու և Կովկասում՝ նոր ճակատ բացելու համար, դա միֆ է։ Կան արխիվային փաստաթղթեր։ Դրան հակառակ Գերմանիան ուներ ծրագիր՝ մշակված հստակ ծրագիր էր։ Եվ այդ ծրագիրը ենթադրում էր, որ եթե Գերմանիան Ստալինգրադից հետո վերցնի Կովկասը, ապա պիտի Բուլղարիայից ցամաքային զորքեր, այդ թվում նաև՝ հայկական լեգեոնները, ներխուժեին, գրավեին Թուրքիան։ Այդ ծրագիրը ենթադրում էր նաև միացյալ պատմական Հայաստանի ստեղծում։
Գիտեք՝ Գարեգին Նժդեհը, Դրաստամատ Կանայանը, այդ ուղղությամբ աշխատում էին գերմանացիների հետ, որպեսզի ռազմագերիության կարգավիճակ ունեցող հայերից ձևավորեն հայկական լեգեոն և որոշակի ձևավորված հայկական լեգեոններ կային, որոնք ոչ մի լուրջ էական գործողություն չեն արել իրական մարտական դաշտերում։ Բայց եթե նման բան լիներ, պիտի և ՛ Հայաստանից, և ՛ Բուլղարիայից գերմանացիները ներխուժեին գրավեին Թուրքիան», ասել է նա։

Armenian MP and Armenia faction secretary Artsvik Minasyan has called on the Prosecutor General to launch an investigation and provide a legal assessment of statements made by Ministry of Defense representative Artsrun Hovhannisyan regarding the significance of the Battle of Stalingrad for the Armenian people.
Minasyan described Hovhannisyan’s comments as a distortion of history and an attempt to justify Nazi Germany, according to Pastinfo.am.
He further stated that citizens are demanding an explanation as to why lawmakers have not proposed measures to subject senior officials to psychiatric evaluation and to implement such procedures regularly.
“Let’s assess what’s the more legitimate demand—proposing legislation or taking over the function of justice? I believe proposing legislation is,” Minasyan said.
He also asserted that corruption, which he called a natural consequence of the current authorities, cannot be attributed to the opposition. Linking the opposition to corruption, he said, is “absolute nonsense.”
In a Public TV broadcast, Hovhannisyan had claimed Turkey lacked the military strength to attack during World War II and had only a neutrality agreement with Germany, supplying certain materials but lacking the capacity to open a new front in the Caucasus.
He added that Germany had a detailed plan: if successful at Stalingrad, they intended to move through the Caucasus, invade Turkey from both Bulgaria and Armenia, using Armenian legions formed from prisoners of war. He said figures like Garegin Nzhdeh and Drastamat Kanayan worked with the Germans to form these legions, though they never saw significant combat.