«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը, ներկայացնելով շրջանառության մեջ դրված օրենսդրական փոփոխությունների իր նախագիծը, հայտարարել է, որ կրճատված ժամկետով զինվորական ծառայության հնարավորություն կունենան նաև 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները։
Նա նշել է, որ նախագծով, 18 տարին լրացած Հայաստանի քաղաքացիները ևս հնարավորություն կունենան վճարել 20 մլն դրամ և ծառայել միայն 1 ամիս, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ ներկայում նման հնարավորությունից կարողանում են օգտվել միայն 27 տարին լրացած քաղաքացիները կամ զինծառայությունից խուսափած անձինք։
«Այժմ ժամկետային զինծառայողները կունենան ընտրության հնարավորություն` ծառայել և ստանալ բարձր դրամական ապահովություն, ծառայել 6 ամիս և ՀՀ պետական բյուջե վճարել 15 մլն դրամ, ինչպես նաև ծառայել մեկ ամիս և ՀՀ պետական բյուջե վճարել 20 մլն դրամ»,– տեղեկացրել է Սարգսյանը։
Պատգամավորը հավելել է, որ այս նախաձեռնության նպատակն է խթանել արական սեռի ներկայացուցիչներին՝ ձեռք բերելու ՀՀ քաղաքացիություն մինչև զորակոչի տարիքին հասնելը՝ հնարավորություն տալով անցնել կրճատված ժամկետով ծառայություն կամ վճարել սահմանված գումարը պետբյուջե։
«Սա վերաբերում է ազգությամբ հայերին, որոնք ՀՀ քաղաքացի չեն ու ծնվել են հիմնականում Վրաստանում, ԱՄՆ–ում»,– վստահեցրել է պատգամավորը։
Սարգսյանը ընդգծել է, որ պետբյուջե փոխանցված այս գումարները կուղղվեն բանակի կարիքների ապահովմանը։
Հայկ Սարգսյանը նաև ասել է, որ վերջին 20 տարիների տվյալներով զորակոչի ենթակա քաղաքացիներից ծառայության է անցնում միայն 30-40 տոկոսը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ծառայության ժամկետի երկար տևողությունը, տարածաշրջանային անվտանգության իրավիճակն ու մի շարք այլ հանգամանքներ պատճառ են դարձել, որ զգալի թվով քաղաքացիներ շրջանցեն պարտադիր ծառայության պահանջը։ Միայն 2020-2024 թվականների ընթացքում, օրինակ, 8721 տղամարդ ՀՀ քաղաքացի, դեռ չհասնելով 18 տարեկանին, հրաժարվել է ՀՀ քաղաքացիությունից։ Մյուսները մեկնել են Հայաստանի Հանրապետությունից բուժման, ուսման կամ այլ նպատակներով և մինչև 27 կամ 37 տարեկանի լրանալը չեն վերադարձել։ Նշեմ, որ 37 տարեկանը այն սահմանն է, երբ վաղեմության ժամկետը լրացած է համարվում։ 2010-2024 թվականներին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 461-րդ հոդվածով՝ զորակոչից խուսափելու դեպքերին առնչվող մոտ 2500 քրեական գործ հենց վաղեմության հիմքով դադարեցվել է»,– ասել է Սարգսյանը։
Պատգամավորի փոխանցմամբ՝ պարտադիր զինծառայությունից ազատման կամ տարեկետում ստանալու դեպքերի գերակշիռ մասը՝ ավելի քան 80 տոկոսը, հիմնավորված են եղել առողջական խնդիրների վերաբերյալ ներկայացված համապատասխան փաստաթղթերով։
2023 թվականի դեկտեմբերին Ազգային ժողովն ընդունել է Հայկ Սարգսյանի հեղինակած մեկ այլ նախագիծ՝ «Զինծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու վերաբերյալ։ Այդ փոփոխություններով 27 տարին լրացած և պարտադիր զինծառայությունը չանցած անձինք կարողացել են խուսափել քրեական հետապնդումից՝ ընտրելով ծառայության հինգ սահմանված ձևաչափերից մեկը։

Hayk Sargsyan, a lawmaker from the Civil Contract faction, has introduced a legislative proposal that would allow 18-year-old Armenian citizens to fulfill their military obligation through a one-month service by paying 20 million drams, Sputnik Armenia reports.
Currently, only citizens aged 27 and above or those who have evaded military service are eligible for this option. Sargsyan stated that under the new bill, conscripts will be able to choose among three alternatives: full service with higher financial compensation, six-month service with a 15-million-dram payment to the state, or one-month service for 20 million drams.
The initiative aims to encourage ethnic Armenian males—mainly born in Georgia or the U.S.—to acquire Armenian citizenship before reaching conscription age, thus making them eligible for the reduced service or monetary contribution.
The MP emphasized that funds collected through this mechanism would be directed toward meeting the needs of Armenia’s armed forces.
Sargsyan also noted that only 30–40% of eligible citizens actually serve in the military. From 2020 to 2024, 8,721 male Armenian citizens renounced their citizenship before turning 18. Others left the country for study, medical treatment, or other reasons and never returned before the age of 27 or 37—the latter being the statute of limitations threshold.
From 2010 to 2024, around 2,500 criminal cases under Article 461 of Armenia’s Criminal Code (evasion of military service) were terminated due to expiration of the limitation period.
According to the MP, over 80% of deferments or exemptions from mandatory military service were based on documented health conditions.
In December 2023, Armenia’s parliament adopted another proposal by Sargsyan, amending the Law on Military Service and the Status of Servicemen. This allowed citizens over 27 who had not served to avoid prosecution by choosing one of five service formats.