ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը Քննչական կոմիտեի տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ ընդգծել է, որ պատերազմի ժամանակ պատասխանատվությունը չի կարող վերագրվել միայն զինվորականներին, քանի որ իշխանության բոլոր թևեր՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական, կրել են պարտականություն՝ իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրները։
Օհանյանը նշել է, որ, ի պատասխան պատերազմում մեղավորների մասին իր հարցին, ՔԿ նախագահ Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է բարձրաստիճան սպաների, զինվորների դեպքերին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դուք հիշատակեցիք սպայից մինչև զինվոր, այս պետությունը ղեկավարություն ունի՞, թե ոչ։ Այդ ղեկավարությունն իր դերակատարությունն ունեցե՞լ է թե ոչ՝ ռազմաքաղաքական որոշումների, բանակին թիկունք կանգնելու, մոբիլիզացիա անելու հարցում։ Ի վերջո տեղի հրամանատարներic ոչ մեկը մեղավոր չէ, որ ինչ-որ մի տեղ մխրճում է տեղի ունեցել: Մեղավորը նա է, ով ռազմաքաղաքական թատերաբեմը հասկանում է և պետք է այդ ուղղությամբ համապատախան միջոցներ ձեռնարկի։ Բանակի վրա միայն շեշտադրումն անընդունելի է, օրինակ՝ երկրի ղեկավարը՝ Նիկոլ Փաշինյանը որևէ մի գործով հարցաքննվե՞լ է, թե ոչ»,-ասել է Օհանյանը։
Արթուր Պողոսյանը կրկին ասել է, որ պատերազմի կոնկրետ դրվագներով իրենք ստիպված են զինվորականների պատասխանատվության հարցը քննարկել։

During a parliamentary discussion on the Investigative Committee's annual report, Seyran Ohanian, leader of the Armenia faction, emphasized that responsibility for wartime decisions cannot rest solely on the military, as all branches of government—legislative, executive, and judicial—had duties to fulfill.
Ohanian noted that in response to his inquiry about those accountable for the war, Investigative Committee Chairman Artur Poghosyan referred to cases involving high-ranking officers and soldiers, as reported by Panorama.am .
"You mentioned from officers to soldiers. Did this state have leadership or not? Did that leadership play its role in making politico-military decisions, supporting the army, and mobilizing resources? Ultimately, local commanders are not to blame for certain breaches; the blame lies with those who understand the politico-military theater and should have taken appropriate measures. Focusing solely on the army is unacceptable. For example, has the country's leader, Nikol Pashinyan, been questioned in any case or not?" Ohanian stated.
Artur Poghosyan reiterated that in specific wartime episodes, they are compelled to address the responsibility of military personnel.