ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը Քննչական կոմիտեի տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ ընդգծել է, որ պատերազմի ժամանակ պատասխանատվությունը չի կարող վերագրվել միայն զինվորականներին, քանի որ իշխանության բոլոր թևեր՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական, կրել են պարտականություն՝ իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրները։
Օհանյանը նշել է, որ, ի պատասխան պատերազմում մեղավորների մասին իր հարցին, ՔԿ նախագահ Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է բարձրաստիճան սպաների, զինվորների դեպքերին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դուք հիշատակեցիք սպայից մինչև զինվոր, այս պետությունը ղեկավարություն ունի՞, թե ոչ։ Այդ ղեկավարությունն իր դերակատարությունն ունեցե՞լ է թե ոչ՝ ռազմաքաղաքական որոշումների, բանակին թիկունք կանգնելու, մոբիլիզացիա անելու հարցում։ Ի վերջո տեղի հրամանատարներic ոչ մեկը մեղավոր չէ, որ ինչ-որ մի տեղ մխրճում է տեղի ունեցել: Մեղավորը նա է, ով ռազմաքաղաքական թատերաբեմը հասկանում է և պետք է այդ ուղղությամբ համապատախան միջոցներ ձեռնարկի։ Բանակի վրա միայն շեշտադրումն անընդունելի է, օրինակ՝ երկրի ղեկավարը՝ Նիկոլ Փաշինյանը որևէ մի գործով հարցաքննվե՞լ է, թե ոչ»,-ասել է Օհանյանը։
Արթուր Պողոսյանը կրկին ասել է, որ պատերազմի կոնկրետ դրվագներով իրենք ստիպված են զինվորականների պատասխանատվության հարցը քննարկել։

Во время обсуждения годового отчета Следственного комитета в парламенте руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян подчеркнул, что ответственность за решения, принятые во время войны, не может возлагаться исключительно на военных, поскольку все ветви власти — законодательная, исполнительная и судебная — имели свои обязанности.
Оганян отметил, что в ответ на его вопрос о виновных в войне председатель Следственного комитета Артур Погосян упомянул случаи, касающиеся высокопоставленных офицеров и солдат, сообщает Panorama.am .
«Вы упомянули от офицеров до солдат. Была ли у этого государства власть или нет? Исполняла ли эта власть свою роль в принятии военно-политических решений, поддержке армии и мобилизации ресурсов? В конечном итоге, местные командиры не виноваты в определенных прорывах; виноваты те, кто понимает военно-политическую обстановку и должен был принять соответствующие меры. Недопустимо сосредотачивать внимание только на армии. Например, допрашивался ли лидер страны, Никол Пашинян, по какому-либо делу или нет?» — заявил Оганян.
Артур Погосян вновь отметил, что в конкретных эпизодах войны они вынуждены рассматривать ответственность военных.
«В более широком плане мы анализируем, как другие факторы повлияли на этот результат», — добавил он.