Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակությանը՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընթացիկ փուլը։
Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերի ընդլայնման կարևորությունը՝ շեշտադրելով ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով։
Վարչապետն ասել է, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները հիմնվում են ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և գործընկերության սկզբունքների վրա, որոնց առանցքում են ժողովրդավարության ամրապնդումը և օրենքի գերակայության ապահովումը։
Գերտ Յան Կուպմանն իր կողմից բարձր է գնահատել ԵՄ-Հայաստան գործընկերային կապերը` նշելով․ «ԵՄ-ն դիտարկում է Հայաստանը որպես վստահելի և արժանահավատ գործընկեր»։
Նա ընդգծել է վերջերս ՀՀ Ազգային ժողովում ընդունված «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի դրական նշանակությունը։
«Դա կարևոր ուղերձ է, որը վկայում է Հայաստանի եվրոպական ընտրության անկեղծության և հետևողականության մասին»,–ասել է նա։
Կուպմանն ավելացրել է, որ ԵՄ-ն ողջունում է ՀՀ կառավարության կողմից վարվող լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգը և պատրաստ է շարունակաբար օժանդակել այդ նախաձեռնություններին՝ ընդգրկելով բոլոր այն ոլորտները, որոնք նպաստում են երկրի կայուն զարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ընթացիկ փուլը, այդ թվում՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման ընթացքը, ինչպես նաև տնտեսական և ոլորտային համագործակցության ուղղությունները։ Կողմերը անդրադարձել են թվայնացման, կանաչ էներգիայի, կրթական համակարգի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման և ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Զզրուցակիցները ուշադրություն են դարձրել նաև Բրյուսելում 2024 թվականին ներկայացված Դիմակայունության և աճի պլանի շրջանակում նախատեսվող 2025-2027թթ. միջոցառումներին՝ ընդգծելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նպատակով շարունակական համագործակցության անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող խնդիրներին, հատկապես՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի հետ կապված հարցերին։

Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Gert Jan Koopman, Director-General for Enlargement and Neighbourhood at the European Commission, to discuss the current stage of EU-Armenia relations.
Pashinyan emphasized the importance of expanding ties between Armenia and the European Union and reiterated his government’s readiness to deepen cooperation across all areas. He noted that Armenia’s relationship with the EU is based on shared values, mutual respect, and partnership, centered on strengthening democracy and the rule of law.
Koopman praised the EU-Armenia partnership, stating, “The EU sees Armenia as a trustworthy and credible partner.” He highlighted the symbolic significance of the recent law passed by Armenia’s National Assembly on initiating the process of accession to the European Union.
“This is an important message that reflects Armenia’s sincere and consistent European choice,” Koopman said.
He added that the EU welcomes the Armenian government’s ambitious reform agenda and is committed to supporting initiatives that promote sustainable development and strengthen civil society.
The two sides discussed the ongoing implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), as well as directions for economic and sectoral cooperation. They addressed progress in digitization, green energy, educational reform, infrastructure development, and democratic transformation.
Attention was also given to the 2025–2027 initiatives planned under the Resilience and Growth Plan presented in Brussels in 2024, with both parties stressing the need for continued cooperation to fulfill these commitments.
Regional stability and security were also discussed, particularly in relation to the Armenia-Azerbaijan peace process.
On March 26, Armenia’s National Assembly passed in final reading the bill initiating the EU accession process. The government had approved the bill, proposed by the Eurovote civic initiative, on January 9. The EU has not officially invited Armenia to join, and opposition parties have criticized the law as legally unfounded. Russia’s Deputy Prime Minister Alexei Overchuk has warned that Armenia cannot “sit on two chairs” and will have to choose between the Eurasian Economic Union and the EU.