Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակությանը՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընթացիկ փուլը։
Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերի ընդլայնման կարևորությունը՝ շեշտադրելով ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով։
Վարչապետն ասել է, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները հիմնվում են ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և գործընկերության սկզբունքների վրա, որոնց առանցքում են ժողովրդավարության ամրապնդումը և օրենքի գերակայության ապահովումը։
Գերտ Յան Կուպմանն իր կողմից բարձր է գնահատել ԵՄ-Հայաստան գործընկերային կապերը` նշելով․ «ԵՄ-ն դիտարկում է Հայաստանը որպես վստահելի և արժանահավատ գործընկեր»։
Նա ընդգծել է վերջերս ՀՀ Ազգային ժողովում ընդունված «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի դրական նշանակությունը։
«Դա կարևոր ուղերձ է, որը վկայում է Հայաստանի եվրոպական ընտրության անկեղծության և հետևողականության մասին»,–ասել է նա։
Կուպմանն ավելացրել է, որ ԵՄ-ն ողջունում է ՀՀ կառավարության կողմից վարվող լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգը և պատրաստ է շարունակաբար օժանդակել այդ նախաձեռնություններին՝ ընդգրկելով բոլոր այն ոլորտները, որոնք նպաստում են երկրի կայուն զարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ընթացիկ փուլը, այդ թվում՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման ընթացքը, ինչպես նաև տնտեսական և ոլորտային համագործակցության ուղղությունները։ Կողմերը անդրադարձել են թվայնացման, կանաչ էներգիայի, կրթական համակարգի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման և ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Զզրուցակիցները ուշադրություն են դարձրել նաև Բրյուսելում 2024 թվականին ներկայացված Դիմակայունության և աճի պլանի շրջանակում նախատեսվող 2025-2027թթ. միջոցառումներին՝ ընդգծելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նպատակով շարունակական համագործակցության անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող խնդիրներին, հատկապես՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի հետ կապված հարցերին։

13 Май 2025 - 15:07 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с Герт Яном Купманом, генеральным директором по вопросам расширения и восточного партнёрства Европейской комиссии. Стороны обсудили текущее состояние отношений между Арменией и Европейским союзом.
Пашинян подчеркнул важность углубления связей с ЕС и подтвердил готовность армянского правительства развивать сотрудничество по всем направлениям. Он отметил, что отношения с ЕС основаны на общих ценностях, взаимном уважении и принципах партнёрства, в центре которых находятся укрепление демократии и обеспечение верховенства права.
Купман, в свою очередь, высоко оценил партнёрские отношения между ЕС и Арменией, отметив: «ЕС рассматривает Армению как надёжного и достойного доверия партнёра». Он подчеркнул положительное значение принятого парламентом Армении закона о начале процесса вступления в ЕС.
«Это важный сигнал, свидетельствующий об искренности и последовательности европейского выбора Армении», — отметил он.
Купман добавил, что Европейский союз приветствует широкомасштабную реформаторскую повестку армянского правительства и готов продолжать оказывать поддержку инициативам, способствующим устойчивому развитию и укреплению гражданского общества.
Стороны обсудили реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве, а также направления экономического и секторального сотрудничества. Обсуждались вопросы цифровизации, зелёной энергетики, реформы системы образования, развития инфраструктуры и демократических преобразований.
Особое внимание было уделено мероприятиям, предусмотренным в рамках Плана устойчивости и роста на 2025–2027 годы, представленным в Брюсселе в 2024 году. Подчёркнута необходимость продолжения сотрудничества для выполнения достигнутых договорённостей.
Стороны также обсудили вопросы, касающиеся стабильности и безопасности в регионе, особенно в контексте мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
26 марта Национальное собрание Армении окончательно одобрило законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Ранее, 9 января, правительство одобрило этот документ, представленный гражданской инициативой «Евровыбор». ЕС пока официально не направил приглашение Армении по вступлению, а оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Армения не сможет «сидеть на двух стульях» и будет вынуждена выбирать между ЕАЭС и ЕС.