ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 13-ին հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և արտաքին առևտրի նախարար Քսավյե Բետելի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարական նստաշրջանի շրջանակում։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի ու արդեն ձևավորված փոխշահավետ գործընկերության խորացման նպատակով նախաձեռնվող նոր ծրագրերին։
Արարատ Միրզոյանը և Քսավյե Բետելը կարծիքներ են փոխանակել Եվրոպական միության և նրա անմիջական հարևանությամբ ընթացող զարգացումների վերաբերյալ։ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ ընդգծելով, որ Գործընկերության նոր օրակարգի ստորագրման գործընթացը դառնալու է կարևոր հանգրվան՝ ՀՀ-ի ու ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների ընդլայնման գործում։
Հայաստանի ու Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, որոնք ընթանում են աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում։ Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերը։
Նա ընդգծել է Հայաստանի հաստատակամությունը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման հարցում։

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan met Luxembourg’s Deputy Prime Minister and Minister for Foreign and European Affairs Xavier Bettel on May 13 during the Council of Europe’s ministerial session.
They discussed expanding the friendly ties and mutually beneficial cooperation between Armenia and Luxembourg. The two sides also considered new initiatives aimed at deepening the partnership.
Mirzoyan and Bettel exchanged views on developments within the European Union and in its neighboring regions. Mirzoyan outlined Armenia’s ongoing efforts to enhance its cooperation with the EU, emphasizing that signing a new Partnership Agenda will be a key step in deepening Armenia’s relations with EU member states.
The foreign ministers also discussed recent international and regional developments amid growing geopolitical tensions. In the context of promoting stability in the South Caucasus, Mirzoyan presented Armenia’s efforts toward normalizing relations with neighboring countries.
He reaffirmed Armenia’s commitment to signing a peace and interstate relations agreement with Azerbaijan.