ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 13-ին հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և արտաքին առևտրի նախարար Քսավյե Բետելի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարական նստաշրջանի շրջանակում։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի ու արդեն ձևավորված փոխշահավետ գործընկերության խորացման նպատակով նախաձեռնվող նոր ծրագրերին։
Արարատ Միրզոյանը և Քսավյե Բետելը կարծիքներ են փոխանակել Եվրոպական միության և նրա անմիջական հարևանությամբ ընթացող զարգացումների վերաբերյալ։ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ ընդգծելով, որ Գործընկերության նոր օրակարգի ստորագրման գործընթացը դառնալու է կարևոր հանգրվան՝ ՀՀ-ի ու ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների ընդլայնման գործում։
Հայաստանի ու Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, որոնք ընթանում են աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում։ Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերը։
Նա ընդգծել է Հայաստանի հաստատակամությունը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման հարցում։

14 Май 2025 - 07:12 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 13 мая встретился с вице-премьером, министром иностранных и европейских дел Люксембурга Ксавье Беттелем. Встреча состоялась в рамках министерской сессии Совета Европы.
Стороны обсудили пути расширения дружественных связей и взаимовыгодного партнёрства между Арменией и Люксембургом, а также новые инициативы, направленные на его углубление.
Мирзоян и Беттель обменялись мнениями о текущих событиях в Европейском союзе и его ближайшем соседстве. Мирзоян рассказал о шагах, предпринимаемых Арменией для углубления сотрудничества с ЕС, отметив, что подписание новой Повестки партнёрства станет важным этапом в укреплении связей с государствами-членами ЕС.
Министры иностранных дел также обсудили последние международные и региональные события, происходящие на фоне геополитической напряженности. В контексте обеспечения стабильности на Южном Кавказе Мирзоян представил шаги Армении, направленные на нормализацию отношений с соседними странами.
Он подчеркнул приверженность Армении подписанию соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений с Азербайджаном.