ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը և Քրեակատարողական ծառայության ղեկավար Ծովինար Թադևոսյանն այցելել են «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, հայտնում է արդարադատության նախարարությունը։
Նախարարը հանդիպել է 15 ցմահ դատապարտյալի հետ՝ լսելով նրանց կողմից ներկայացված խնդիրներն ու հուզող հարցերը։ Քննարկման ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են գտնվել դատապարտյալների պահման պայմաններին վերաբերող մի շարք հարցադրումներ։
Սրբուհի Գալյանը հավաստիացրել է, որ բարձրացված խնդիրներն ու մտահոգությունները շարունակում են գտնվել թե՛ նախարարության, թե՛ անձամբ իր մշտական ուշադրության ներքո։ Քննարկվել է նաև երկու ցմահ դատապարտյալի մասնագիտական ներուժի կիրառման հնարավորությունը՝ ծրագրավորման ոլորտում նրանց փորձն օգտագործելով՝ մյուս դատապարտյալների համար ուսումնական դասընթացներ կազմակերպելու նպատակով։
Այցի ընթացքում նախարարը նաև տեղում ծանոթացել է վերջերս վերանորոգված երկարատև տեսակցությունների սենյակներին, ինչպես նաև կարճատև հանդիպումների համար նախատեսված մանկական սենյակի պայմաններին։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեժ գծին ապրիլի 3-ին ստացվել էր ահազանգ այն մասին, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում դիմակավորված անձինք բռնություն են գործադրել ցմահ ազատազրկվածների նկատմամբ: Քրեակատարողական ծառայությունից հայտնել էին, որ Ծառայության հատուկ նշանակության բաժնի ծառայողները «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկել են հատուկ միջոցառումներ ազատազրկված անձանց կողմից ներքին կանոնակարգի խախտումները վերացնելու ուղղությամբ։ Ֆիզիկական ուժի գործադրմամբ վերջիններս դուրս են բերվել խցերից, իսկ խցերում իրականացվել են խուզարկություններ։

Justice Minister Srbuhi Galyan and Head of the Penitentiary Service Tsovinar Tadevosyan have visited the Nubarashen penitentiary institution, according to the Ministry of Justice.
The minister met with 15 inmates serving life sentences, listening to their concerns and problems. The discussion primarily focused on various aspects related to the conditions of their detention.
Galyan assured the inmates that their raised issues and concerns continue to receive close attention from both the ministry and herself personally. They also discussed the possibility of utilizing the professional skills of two inmates in the field of programming to organize educational courses for others.
During the visit, the minister inspected newly renovated rooms for long-term visits, as well as the conditions of the children's room intended for short-term family visits.
On April 3, the Human Rights Defender's hotline received a report alleging that masked individuals had used violence against life-sentenced prisoners at Nubarashen. The Penitentiary Service later stated that officers from the Special Unit, together with prison staff, had conducted operations to address violations of internal regulations. The inmates were forcibly removed from their cells, which were then searched.