ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում դժգոհություն է հայտնել ՆԳՆ–ից, քանի որ չի կարողացել արձանագրած խախտումն ուղարկել իրավապահներին։
Նա նշել է, որ Road Control ծրագիրն այդպես էլ նորմալ չաշխատեց։
«Առավոտյան գնում եմ աշխատանքի, ինչպես բոլորը շատ դանդաղ, քանի որ խցանում է։ Մեկ էլ տեսնում եմ մի հնարամիտ ԲՄՎ-ի վարորդ հանդիպակացով իջնում է, վերցնում եմ հեռախոսս, որպեսզի մոտ 5 տարի առաջ մեր կողմից ընդունած օրենքի համաձայն հեռախոսի հատուկ ծրագրով ֆիքսեմ խախտումը և ուղարկեմ ոստիկանություն։ Նկարում եմ մոտ 15վ, քանի որ մեքենան այլևս կորչում է տեսադաշտից, բայց արի ու տես, որ ծրագիրը չի ընդունում 1 րոպեից կարճ տեսանյութը՝ ինձ համար անհասկանալի պատճառներով։
Արդեն մի քանի տարի է այս օրենքն ընդունված է, բայց Road Control ծրագիրը այդպես էլ նորմալ չաշխատեց։ Պատրվակներ ու պատճառներ միշտ էլ կգտնվեն դրա համար, բայց փաստը մնում է այն, որ ԱԺ կողմից ընդունված օրենքը գրեթե չի գործում։
Միգուցե մեր գործընկերները չե՞ն կարծում, որ սա լավ գործիք է և ՃԵԿ խախտումները պետք չէ արձանագրել այս մեթոդով։ Այդ դեպքում պետք է ազնիվ ասել դրա մասին և մենք վերաբերմունք կձևավորենք այդ կարծիքի հանդեպ։
Այս գրառումը չէի անի, եթե հարցը տասնյակ անգամներ ԱԺ-ում և այլուր բարձրացրած չլինեինք ոստիկանության և ՆԳՆ առջև»,–գրել է նա։

14 Май 2025 - 11:26 AMT
Депутат фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян выразил недовольство на своей странице в Facebook, заявив, что приложение Road Control Министерства внутренних дел Армении не работает должным образом.
По его словам, утром по дороге на работу он стал свидетелем, как водитель BMW выехал на встречную полосу в условиях пробки. «Достаю телефон, чтобы согласно принятому нами почти пять лет назад закону зафиксировать нарушение с помощью специального приложения и отправить в полицию. Снимаю около 15 секунд — машина уже исчезает из поля зрения. Но приложение не принимает видео менее одной минуты — по непонятным мне причинам», — написал он.
Торосян подчеркнул, что несмотря на принятие закона несколько лет назад, Road Control так и не начал нормально функционировать. «Поводы и оправдания всегда найдутся, но факт остаётся фактом — принятый парламентом закон практически не работает».
Он задался вопросом, считают ли его коллеги, что этот инструмент не нужен для фиксации нарушений ПДД. «Если так, нужно честно об этом сказать, и мы сформируем своё отношение к этой точке зрения».
Депутат добавил, что не стал бы делать такую публикацию, если бы вопрос не поднимался десятки раз в парламенте и на других встречах с полицией и МВД.