Մայիսի 13-ին ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Հունգարիայի խորհրդարանի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ պատգամավորների հետ հանդիպմանը կարևորել է հայ-հունգարական կապերի զարգացումը՝ նշելով, որ այն կազմում է ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։
Նա տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է բացել Հայաստանի առաջին ռեզիդենտ դեսպանությունը Բուդապեշտում և հույս է հայտնել, որ Հունգարիան ևս համապատասխան ներկայացուցչություն կհիմնի Երևանում։
Հանդիպման ընթացքում շեշտադրվել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դրական ընթացքը՝ խորհրդարանական դիվանագիտության միջոցով փոխշահավետ համագործակցությունը ընդլայնելու տեսանկյունից։ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի ձևավորումը՝ տեսնելով դրանք որպես համագործակցության հզոր գործիք։
Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանի ազգային ժողովում ներկայացված են երկրի չորս ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, ինչն ապահովում է նրանց համայնքային խնդիրների բարձրաձայնումն ու համապատասխան լուծումներ ստանալը։
«Վստահ եմ, որ համատեղ պատմության, քրիստոնեական արժեքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի հիման վրա մենք կարող ենք ավելի խորը ուսումնասիրել ու իրացնել քաղաքական երկխոսության, տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում առկա ներուժը՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում»,- հավաստել է Հակոբ Արշակյանը։
Նա հյուրերին ներկայացրել է նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները՝ մանրամասնելով կառավարության կողմից առաջ մղվող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։ Քննարկվել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները, ինչպես նաև ընդգծվել է Բաքվում պահվող հայ գերիների անհապաղ և անվտանգ վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում Հունգարիայի խորհրդարանի հայ ինքնավարության խոսնակ Նիկողոս Ակոպյանն ու սերբ ինքնավարության խոսնակ Լյուբոմիր Ալեքսովը ներկայացրել են իրենց գործունեության շրջանակը և բարձրաձայնել են ազգային փոքրամասնությունների հուզող հիմնախնդիրները։
ՀՀ–ն ե Հունգարիան վերջերս են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները, որոնք խզվել էին 2012–ին, երբ Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին, որն այնտեղ ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել։ 44–օրյա պատերազմից հետո Հունգարիան նպաստեց 5 հայ գերու վերադարձին ՀՀ, որից հետո 2022–ի դեկտեմբերին հայտարարվեց հարաբերությունները վերականգնելու մասին։ 2023թ. կայացել է Սիյարտոյի այցը Հայաստան։ Փետրվարի 5-7-ը պաշտոնական այցով Հունգարիայում է եղել նաե ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Ըստ որոշ հրապարակումների, այժմ Հունգարիան արգելափակել է ՀՀ–ին եվրոպայի հիմնադրամի կողմից աջակցության տրամադրումը՝ պնդելով, որ Ադրբեջանին էլ գումար հատկացվի։

14 Май 2025 - 11:29 AMT
13 мая вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян на встрече с представителями национальных меньшинств парламента Венгрии подчеркнул важность развития армяно-венгерских отношений, назвав их одним из приоритетов внешней политики страны.
Он сообщил, что планируется открыть первое резидентное посольство Армении в Будапеште и выразил надежду, что Венгрия также учредит представительство в Ереване.
В ходе встречи было отмечено позитивное развитие двусторонних отношений и обсуждались пути расширения взаимовыгодного сотрудничества посредством парламентской дипломатии. Аршакян высоко оценил создание парламентских групп дружбы в двух странах, назвав их эффективным инструментом взаимодействия.
Он также подчеркнул, что в парламенте Армении представлены четыре крупнейших национальных меньшинства страны, что обеспечивает обсуждение и решение их общинных проблем.
«Убеждён, что на основе общего исторического наследия, христианских ценностей и уважения к международному праву мы можем глубже изучить и реализовать потенциал политического диалога и сотрудничества в экономической и энергетической сферах — как на двустороннем, так и на многостороннем уровнях», — заявил Аршакян.
Он ознакомил гостей с региональными событиями, подробно представив инициативу правительства «Перекрёсток мира» и текущие переговоры по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном. Отдельно подчеркнул необходимость скорейшего и безопасного возвращения армянских пленных, удерживаемых в Баку.
Во время встречи спикер армянского самоуправления Венгрии Никогос Акопян и спикер сербского самоуправления Льюбомир Алексов рассказали о своей деятельности и озвучили волнующие национальные меньшинства вопросы.
Дипотношения между Арменией и Венгрией были восстановлены недавно. В 2012 году они были разорваны после экстрадиции Венгрией в Азербайджан Рамила Сафарова, убившего армянского офицера Гургена Маргаряна. После 44-дневной войны Венгрия способствовала возвращению пятерых армянских пленных, что привело к восстановлению отношений в декабре 2022 года. В 2023 году министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто посетил Армению, а в феврале 2024 года официальный визит в Венгрию совершил президент Армении Ваагн Хачатурян. По некоторым данным, сейчас Венгрия блокирует финансирование Армении от европейского фонда, требуя аналогичной помощи и для Азербайджана.