Մայիսի 13-ին Լյուքսեմբուրգ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիիհետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև գործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Քննարկվել է առողջապահական համակարգում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է արվել նաև տարբեր պետություններում կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտի վիճակին և այդ ուղղությամբ Հայաստանի ստանձնած հանձնառություններին։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել մարդու իրավունքների ապահովմանը, ժողովրդավարական կառույցների կայունացմանն ու օրենքի գերակայության ուղղությամբ տարվող շարունակական քայլերին։ Կողմերը երկկողմ գոհունակությամբ ընդգծել են վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված նշանակալի առաջընթացը ժողովրդավարության խորացման հարցում, այդ թվում՝ խոսքի և մամուլի ազատության ոլորտում։
ՀՀ արտգործնախարարը և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը քննարկել են նաև Եվրոպայի խորհրդի մի շարք կոնվենցիաներին Հայաստանի միանալու գործընթացը, ինչպես նաև այն քայլերը, որ ՀՀ կառավարությունն իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի խնդիրների լուծման համար։
Արարատ Միրզոյանն և Մայքլ Օ’Ֆլահերթին նաև կարծիքներ են փոխանակել աշխարհաքաղաքական ներկայիս միտումների և տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման հնարավորությունների շուրջ։

On May 13, during a working visit to Luxembourg, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Michael O’Flaherty, Council of Europe Commissioner for Human Rights, to discuss various aspects of Armenia’s cooperation with the Council.
They reviewed the ongoing reforms in Armenia’s healthcare system. The discussion also touched on the state of women's rights in different countries and Armenia’s related commitments.
Special attention was given to the protection of human rights, strengthening democratic institutions, and the government’s continued efforts to uphold the rule of law. Both sides positively noted Armenia’s recent progress in deepening democracy, particularly regarding freedom of speech and the press.
Mirzoyan and O’Flaherty also discussed Armenia’s accession process to several Council of Europe conventions and the Armenian government's measures to address the needs of forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh.
They also exchanged views on multilateral cooperation and the effective application of human rights mechanisms amid current geopolitical trends and regional developments.