ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ ունի խաղաղ ճանապարհով հեռանալու հնարավորություն՝ «ընդունելով, որ պարզապես ապացուցեց իր անպատրաստ և անկարող լինելը, և միաժամանակ գիտակցելով՝ օրենքի առաջ պատասխանատվության կանչվելու անխուսափելիությունը»։
Միևնույն ժամանակ, նա կարծիք է հայտնել, որ Փաշինյանին իշխանության է բերել ժողովուրդը, որը կարող է ուղղել իր սխալը։
«Ես կցանկանայի ներկայացնել նաև իմ պարզ, անկեղծ ընկալումը։ Նախ՝ ինձ համար աներկբա է, որ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության է բերել ժողովուրդը։ Տարիներ շարունակ չարչրկվող վարկածները, թե նրա մեջքին ինչ-որ երրորդ «հզոր» ուժեր կային, որ տեղի ունեցածը դավարդրություն էր, իմ խորին համոզմամբ իրականության հետ կապ չունեն։ Իմ այս համոզմունքը բխում է այսպես կոչված «երրորդ ուժերի» հետ տարբեր մակարդակներում աշխատանքի և շփման տարիների փորձից։ Աշխարհը այդպես չի աշխատում։ Այն, որ տարբեր ուժեր ունեն մեր տարածաշրջանում տարբեր հետաքրքրություններ, նույնպես աներկբա է։ Բայց դրանից չի բխում, որ այդ տարբեր ուժերը միավորվել են, գտել են Փաշինյանին, նրանից սարքել են հեղափոխության առաջնորդ և շարունակում են նրան պահել իշխանության։ Այս անիրատեսական վարկածը անտեղի արժեվորում է Փաշինյանին։ Նրան իշխանության է բերել ժողովուրդը, որը կարող է ուղղել իր սխալը։
Ինձ համար, հետևաբար, աներկբա է նաև, որ ժողովրդի վստահության ալիքի վրա իշխանության եկած Փաշինյանը չի ունեցել երկիրն այս օրվան հասցնելու ցանկություն, առավել ևս՝ ծրագիր։ Հակառակը՝ կարծում եմ նա կուզենար այնպիսի ձեռբերումներ ունենալ, որոնք կստվերեին «նախկինների» ձեռքբերումները։ Այն միֆը, որ նա ինչ-որ ուժերի կողմից բերվել է Արցախը հանձնելու, Հայաստանը թուլացնելու և մասնատելու համար, նույնպես իրականության հետ աղերս չունի, և իմ այս համոզմունքը դարձյալ հիմնված է իմ դիվանագիտական փորձի վրա։ 2018-ին Փաշինյանը պարզապես պատրաստ չէր նման բարդ տարածաշրջանում պետություն ղեկավարելու մարտահրավերներին։ Նա անփորձ էր, անտեղյակ, ապաշնորհ, չէր տիրապետում միջազգային հարաբերություններին և դրա հետ մեկտեղ ավելորդ ինքնավստահ էր։ Նա տապալվել է հենց այս պատճառներով։ Որևէ այլ դավադրություն փնտրելն անիմաստ է և անպտուղ»,–գրել է Օսկանյանը։
Նրա կարծիքով՝ Փաշինյանն այսօր ակնհայտորեն գիտակցում է, որ իր տգիտության ու անկարողության հետևանքով հանգեցրել է մի իրավիճակի, որը ծանր հետևանքներ է թողել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի վրա։
«Անընդունելի էր, որ նա՝ պատերազմից հետո, փոխանակ լքեր թատերաբեմը, որոշեց անցնել ինքնաարդարացման փուլին և ամեն անգամ փորձում է «նորարար» գաղափարներով «բացատրել» տեղի ունեցածը։ Սա ըստ էության ծուղակ է և արատավոր շրջան, որի մեջ ինքն իրեն գցել է Փաշինյանը։ Այն հանգամանքը որ նրա ամեն ասածը բխում է Ադրբեջանի շահից, դարձյալ, իմ համոզմամբ, ոչ թե դավադրություն է, այլ հենց այս արատավոր շրջանի հետևանք. Փաշինյանի կառավարման օրոք Հայատսնաի ազգային շահերն այնքան անպաշտպան են դարձել, որ դրանք պաշտպանելու ձևը չիմացող Փաշինյանը հարկադրված է հորինել հիմնավորումներ՝ իբր տեղի ունեցողը միակ իրագործելի տարբերակն է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Օսկանյանը նշել է, որ Փաշինյանը չի կարող գտնել իրավիճակի շտկման ուղին, քանի որ չունի դրա համար անհրաժեշտ գիտելիք ու կարողություն։ Նրա կարծիքով, այս պայմաններում շարունակվելու է Փաշինյանի ինքնաարդարացման հռետորաբանությունը, որն էլ ավելի է խոցելի դարձնելու Հայաստանի վիճակը՝ բերելով անդառնալի կորուստների։
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանին՝ արտաքին լրջագույն մարտահրավերներին, Ադրբեջանի կողմից ճնշումներին դիմակայելուն զուգահեռ սպառնում է իշխանության շարունակվող ուզուրպացիայի և քաղաքացիական լուրջ բախումների հեռանկարը։ Սրանից խուսափելու միակ եղանակը Փաշինյանի համար իշխանությունը «կենցա մահու» խնդրից ավելի ընդունելի ընտրության վերածելն է»,–նշել է նա։
Ըստ նրա, Փաշինյանը պետք է հեռանա իշխանությունից, քանի որ չունի ոչ երկրի կառավարման ունակություն, ոչ էլ արտաքին ուժերի աջակցություն։
«Նա չի գիտակցում իր դերի պատասխանատվությունը, վերջին յոթ տարվա ընթացքում չի սովորել կամ զարգացել և դրսևորում է վարքի անհավասարակշռության նշաններ։ Նա անկարող է լսել, չի ընկալում խոսքի կշիռն ու նշանակությունը քաղաքականության և դիվանագիտության մեջ, ու դրա արդյունքում լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում Հայաստանի անվտանգության, զարգացման, բարօրության և ազգային համախմբման համար։
Այսօր Փաշինյանը դեռ ունի խաղաղ ճանապարհով հեռանալու հնարավորություն՝ ընդունելով, որ պարզապես ապացուցեց իր անպատրաստ և անկարող լինելը, և միաժամանակ գիտակցելով՝ օրենքի առաջ պատասխանատվության կանչվելու անխուսափելիությունը։ Ընդդիմությունն էլ պետք է ընդունի այս տարբերակը, քանի որ ցանկացած այլ ելք կվերածվի «կյանքի ու մահվան» երկընտրանքի՝ մեծացնելով Փաշինյանի կողմից իշխանության յուրացման գայթակղությունը և բարձրացնելով ներքին բախումների հավանականությունը,–ասվում է Օսկանյանի գրառման մեջ։

14 Май 2025 - 11:55 AMT
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян написал на своей странице в Facebook, что у премьер-министра Никола Пашиняна все еще есть возможность покинуть власть мирным путем — «признав, что просто продемонстрировал свою неподготовленность и неспособность, одновременно осознавая неизбежность привлечения к ответственности перед законом».
При этом он отметил, что Пашиняна привел к власти народ, который теперь может исправить свою ошибку.
«Хочу изложить свое простое и искреннее восприятие. Для меня очевидно: Никола Пашиняна привел к власти армянский народ. Годами обсуждаемые версии о якобы стоящих за ним третьих силах и заговоре, по моему глубокому убеждению, не имеют ничего общего с реальностью. Это мнение основано на моем многолетнем опыте взаимодействия с так называемыми "третьими силами" на разных уровнях. Мир так не работает. Очевидно, что различные силы имеют интересы в нашем регионе. Но из этого не следует, что они объединились, выбрали Пашиняна, сделали его лидером революции и продолжают удерживать у власти. Эта нереалистичная версия лишь придает Пашиняну незаслуженную значимость. Его привел к власти народ, и именно он может исправить свою ошибку.
Поэтому также очевидно, что Пашинян, пришедший к власти на волне народного доверия, не имел ни намерения, ни плана довести страну до нынешнего состояния. Наоборот, полагаю, он хотел добиться таких успехов, которые бы затмили достижения прежней власти. Миф о том, что его привели к власти силы, стремящиеся сдать Арцах, ослабить или разделить Армению, также не соответствует действительности. Это мнение основано на моем дипломатическом опыте. В 2018 году Пашинян просто был не готов к управлению государством в столь сложном регионе. Он был неопытен, неинформирован, некомпетентен, не знал международных отношений и при этом отличался чрезмерной самоуверенностью. Именно по этим причинам он потерпел крах. Искать заговоры бессмысленно и бесплодно», — написал Осканян.
По его мнению, Пашинян сегодня явно осознает, что в результате его некомпетентности и невежественности страна оказалась в крайне тяжелом положении.
«Недопустимо было, что после войны он не ушел, а перешел к стадии самооправдания, каждый раз пытаясь “объяснить” произошедшее “инновационными” идеями. Это по сути ловушка и порочный круг, в который он сам себя загнал. То, что почти каждое его заявление соответствует интересам Азербайджана, по моему мнению, не является заговором, а следствием этого порочного круга. При его правлении национальные интересы Армении стали настолько незащищенными, что не зная, как их отстаивать, Пашинян вынужден придумывать обоснования, будто происходящее — единственно возможный вариант», — говорится в публикации.
Осканян подчеркнул, что Пашинян не способен изменить ситуацию, поскольку у него нет необходимых знаний и навыков. По его словам, продолжение риторики самооправдания лишь усугубит уязвимость Армении и приведет к необратимым потерям.
«Это означает, что на фоне внешних вызовов и давления со стороны Азербайджана Армении дополнительно угрожает продолжающаяся узурпация власти и перспектива серьезных гражданских столкновений. Единственный способ этого избежать — предложить Пашиняну такой путь ухода, который будет для него более приемлем, чем превращение власти в вопрос жизни и смерти», — отметил он.
По мнению Осканяна, Пашинян должен покинуть власть, так как не обладает ни способностями к управлению, ни внешней поддержкой.
«Он не осознает ответственность своей роли, за семь лет ничему не научился и не развился, демонстрирует признаки неуравновешенного поведения. Он не способен слушать, не понимает значение слов в политике и дипломатии и представляет серьезную угрозу для безопасности, развития, благополучия и национального единства Армении.
Сегодня у Пашиняна еще есть шанс уйти мирно — признав свою неподготовленность и неспособность и осознав неизбежность привлечения к ответственности перед законом. Оппозиция также должна принять этот вариант, поскольку любой другой путь превратится в дилемму “жизни и смерти”, усилит стремление Пашиняна удержаться у власти и повысит вероятность внутренних столкновений», — говорится в публикации Осканяна.