Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, անդրադառնալով խորհրդարանում տեղի ունեցած քաշքշուկին, լրագրողների հետ զրույցում ցավալի է համարել այն, որ խորհրդարանում կարող են նման միջադեպեր տեղի ունենալ։
«Սա բոլորիս ամոթն է»,- ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Լրագրողների հարցին՝ հավասարապես դատապարտում է և′ իշխանության, և′ ընդդիմության պատգամավորների՞ն, Անահիտ Մանասյանը պատասխանել է, որ դատապարտում է ընդհանրապես այս տեսակի վարքագիծը։
«Ես դատապարտում եմ ընդհանրապես այս տեսակի վարքագիծն ԱԺ-ում թե′ քաղաքական մեծամասնության, թե′ քաղաքական ընդդիմության կողմից։ Կարևոր եմ համարում օր առաջ էթիկայի մշտական հանձնաժողովի ձևավորումն ԱԺ-ում։ Դա հնարավորություն կտա բազմաթիվ խնդիրների լուծում գտնել։ Դա իրավասու մարմին կլինի նման դեպքերով քննություն իրականացնել։ Հիմա որևէ մարմին իրավասու չէ վարքագծի, էթիկայի կանոնների պատասխանատվության մասով։ Չենք կարող քննություն իրականացնել, վերջնական եզրակացություն տալ։ Օր առաջ կարևոր եմ համարում նման մարմնի ձևավորումը»,–ասել է նա։
Լրագրողները հետաքրքրվել են՝ արդյոք նա դատապարտո՞ւմ է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատգամավորին հասցեագրված վիրավորական խոսքերը։
«Այս հարցերով մենք չենք իրավասու մարմինը։ Եթե ԱԺ-ում նման միջադեպեր են տեղի ունենում, ինձ համար՝ որպես ՄԻՊ, դա անթույլատրելի, անընդունելի է։ ՀՀ-ում կա պետական պաշտոն զբաղեցնող մարդկանց էթիկայի և վարքագծի հարցերով զբաղվող իրավասու մարմին՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը։ Այդ մարմինն էլ իրավասու է այս հարցերին պատասխան տալ։ Ես իրավասու մարմին չեմ, որ կոնկրետ պատգամավորների ու պաշտոնատար անձանց էթիկայի և վարքագծի կանոնների խախտումների հետ կապված մեկնաբանություններ անեմ»,–ասել է նա։
Լրագրողները փորձել են պարզել՝ արդյոք նա կաշկանդվածություն ունի է իր արտահայտություններում։
«Բնականաբար, չունեմ։ Չի եղել մի դեպք, երբ ես ճնշումների ենթարկվեմ, հանդիմանանքի արժանանամ։ Գրեթե բոլոր առաջարկները, որ ներկայացնում եմ, այն տեսակետները, որ արտահայտում եմ, հիմնականում տարբերվում են բոլոր գործընկերների տեսակետներից»,–ասել է նա։
Երբ նրան կրկին հարցրել են՝ արդյոք «համբալ» անվանելը մարդու իրավունքների խախտում չէ, նա հավելել է․ «Արդեն ես այդ հարցին պատասխանեցի։ Մնացյալը կարող ենք հետագայում շփվել»։
Լրագրողները նաև խնդրել են մեկնաբանել Մերձավանի դպրոցի միջադեպը, որի վերաբերյալ Մանասյանը հայտնել է․ «Այստեղ ոչ թե որևէ մեկին թիրախավորելու խնդիր ունենք, այլ այս բոլոր երևույթները վերացնելու խնդիր։ Միանշանակ սա անթույլատրելի է։ Սա մի դեպք է, որը հանրային հնչեղություն ստացավ, բայց մենք պարտադիր դիմում-բողոքներ ենք ստանում նաև այլ դեպքերի հետ կապված, որոնք մեզ համար միանշանակ անթույլատրելի են։ Նաև մասնագիտական արժանապատվությունը պետք է հարգված լինի։ Մենք պետք է կարողանանք երեխաների լավագույն շահը նաև երաշխավորել այս բոլոր իրավիճակներում»։
Ազգային ժողովում վիճաբանություն և քաշքշուկ է տեղի ունեցել։ Իրավիճակը լարվել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի ելույթի ժամանակ, որն ամբիոնին է մոտեցել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի ելույթից հետո։Իրավիճակը ԱԺ–ում լարվել է։ Լևոն Քոչարյանը հեռացել է նիստերի դահլիճից։

Защитник прав человека Армении Анаит Манасян выразила глубокую обеспокоенность по поводу недавней драки в Национальном собрании, назвав её позором для всех. В беседе с журналистами она подчеркнула срочную необходимость создания постоянной комиссии по этике в парламенте для рассмотрения подобных инцидентов.
«Это наш общий позор», — заявила Манасян, сообщает «Аравот».
Отвечая на вопрос, осуждает ли она в равной степени депутатов от власти и оппозиции, Манасян пояснила, что осуждает подобное поведение вне зависимости от политической принадлежности.
«Я осуждаю подобное поведение в Национальном собрании как со стороны политического большинства, так и оппозиции. Считаю крайне важным как можно скорее создать в парламенте постоянную комиссию по этике. Такой орган позволит решать множество проблем и будет уполномочен проводить расследования подобных случаев. В настоящее время ни один орган не имеет полномочий рассматривать вопросы поведения и нарушений этических норм или давать окончательные заключения. Создание такого органа крайне важно», — отметила она.
На вопрос о том, осуждает ли она оскорбительные высказывания премьер-министра Никола Пашиняна в адрес депутата, Манасян ответила:
«Мы не являемся компетентным органом по этим вопросам. Если в Национальном собрании происходят подобные инциденты, для меня, как для защитника прав человека, это недопустимо. В Армении существует уполномоченный орган, занимающийся вопросами этики и поведения должностных лиц — Комиссия по предотвращению коррупции. Этот орган и должен давать ответы на подобные вопросы. Я не являюсь компетентным органом, чтобы комментировать конкретные нарушения этических норм и правил поведения депутатами или должностными лицами», — пояснила она.
На вопрос о возможных ограничениях в её высказываниях она ответила:
«Разумеется, никаких ограничений нет. Не было ни одного случая, чтобы на меня оказывалось давление или я подвергалась упрекам. Почти все предложения, которые я представляю, и мнения, которые выражаю, в основном отличаются от точек зрения моих коллег», — отметила она.
Когда её вновь спросили, является ли слово «амбал» нарушением прав человека, она добавила: «Я уже ответила на этот вопрос. Остальное можем обсудить позже».
Комментируя инцидент в школе города Мердзаван, Манасян заявила: «Здесь речь идёт не о том, чтобы кого-то целенаправленно обвинять, а о необходимости устранения подобных явлений. Это однозначно недопустимо. Хотя этот случай получил общественный резонанс, мы также получаем обязательные жалобы и по другим случаям, которые для нас также являются недопустимыми. Профессиональное достоинство также должно уважаться. Мы должны обеспечить наилучшие интересы детей во всех этих ситуациях».
В Национальном собрании произошла ссора и потасовка во время выступления вице-спикера НА Акопа Аршакяна, который подошёл к трибуне после выступления депутата фракции «Армения» Левона Кочаряна. Ситуация накалилась, и Кочарян покинул зал заседаний.