Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը արձագանքել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի ավագ խորհրդական և օգնական Սթիվ Ուիթքոֆի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են միանալ Աբրահամյան համաձայնագրերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ամերիկյան կողմի հետ երկխոսության շրջանակներում քննարկվում են տարբեր թեմաներ․ ինչպես ձևավորված ռազմավարական գործընկերությունը, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը նպաստող նախաձեռնությունները, իհարկե, կարող են նոր հնարավորություններ տալ», – նշել է Անի Բադալյանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիտկոֆը Breitbart կայքին տված հարցազրույցում խոսել էր Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկելիք խաղաղության համաձայնագրի հնարավորության մասին։
«Լիբանանը, Սիրիան և մի շարք այլ երկրներ կարող են միանալ խաղաղության Աբրահամյան համաձայնագրերին»։ Դա կարող է տեղի ունենալ նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ, որոնք, մեր կարծիքով, շատ մոտ են հակամարտության վերջնական կարգավորմանը: Երկուսն էլ, կարծում եմ, հնարավոր է` ցանկություն հայտնեն միանալ Աբրահամյան համաձայնագրերին», – ասել էր Ուիտկոֆը։
«Աբրահամյան համաձայնագրեր» անվանումն է ստացել դիվանագիտական կապերի հաստատումը Իսրայելի և մի շարք արաբական երկրների միջև՝ սկսած 2020 թվականից, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում։ Այն սկսվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, հետագայում՝ Սուդանի և Մարոկկոյի հետ համագործակցությամբ։ Կողմերը հաստատել են դիվանագիտական հարաբերություններ, ճանաչել միմյանց ինքնիշխանությունը և համաձայնեցրել համագործակցության ուղղությունները։ Համաձայնություններն Աբրահամյան են կոչվում, քանի որ առնչվում են 3 կրոնի՝ հուդայականության, քրիստոնեության և իսլամի հետևորդներին։

Armenia's Foreign Ministry has responded to remarks made by U.S. President Donald Trump’s senior advisor and aide, Steve Witkoff, who suggested that Armenia and Azerbaijan could join the Abraham Accords, reports Sputnik Armenia.
"In the framework of dialogue with the American side, various topics are being discussed. The established strategic partnership and initiatives contributing to peace in the region can indeed offer new opportunities," Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan stated.
Witkoff, serving as Trump’s special envoy, made the comments during an interview with Breitbart, discussing the prospect of a peace agreement involving Armenia and Azerbaijan.
"Lebanon, Syria, and several other countries may join the Abraham Accords for peace. This could also happen with Armenia and Azerbaijan, who, we believe, are close to a final settlement of their conflict. Both may well express interest in joining the Abraham Accords," Witkoff said.
The term “Abraham Accords” refers to the normalization of diplomatic relations between Israel and several Arab countries beginning in 2020 during Trump’s first term. The agreements initially included the United Arab Emirates and Bahrain, later expanding to Sudan and Morocco. These countries recognized each other’s sovereignty and agreed to diplomatic cooperation. The accords are named for the patriarch Abraham, who is revered in Judaism, Christianity, and Islam.